+ + + T R A D I T I O + + +

Katolické fórum pro katolíky, ochránce nenarozeného života a všechny, pro které je Salus animarum opravdu suprema lex.

PříjemPříjem  PortálPortál  FAQFAQ  RegistraceRegistrace  Přihlášení  

Share | 

Turínské plátno

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down 
AutorZpráva
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Turínské plátno   20.05.10 21:11

Nuže, jak to je s Turínským plátnem? Cosi jsem o něm četl, ale většina zdrojů byla nedůvěryhodná. Takže - pravé/neprávé, proč?

Naposledy upravil Clemens dne 20.05.10 21:12, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

Male Počet příspěvků : 10030
Na +T+ od : 29. 11. 06

PříspěvekPředmět: Re: Turínské plátno   20.05.10 21:35

Já nevím a popravdě mi to vrásky nedělá. Má víra na jeho pravosti nestojí a nepadá.
Četl jsem kdysi jakousi studii od českého lékaře (jméno si teď nevybavím) a ten po zkoumání došel k závěru, že je pravé.

JL
Trady
Trady

Počet příspěvků : 1857
Na +T+ od : 06. 06. 08

PříspěvekPředmět: Re: Turínské plátno   20.05.10 22:38

Návrat nahoru Goto down
DominikB
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel

Male Počet příspěvků : 26
Na +T+ od : 27. 01. 09

PříspěvekPředmět: Re: Turínské plátno   21.05.10 9:51

Jakub napsal:
Já nevím a popravdě mi to vrásky nedělá. Má víra na jeho pravosti nestojí a nepadá.
Četl jsem kdysi jakousi studii od českého lékaře (jméno si teď nevybavím) a ten po zkoumání došel k závěru, že je pravé.

Ano. Český lékař R.W.Hynek se zabýval Turínským plátnem: Muž bolesti ( 1946 ); dobová, ale stále zajímavá práce.
Dr. Hynek se měl údajně podílet na získání fotografie Turínského plána pro pražský kostel sv. Kříže na Příkopech.
Fotografie byla zhotovena z negativu , který v r. 1931 pořídil Giuseppe Enrie.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Turínské plátno   21.05.10 10:04

V Počaplech u Terezína je kaple Nejsvětější Tváře, kde se mají taktéž shromažďovat všechny dostupné údaje o plátně.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Turínské plátno   21.05.10 21:45

Osobně si myslím že je pravé, má totiž zvláštní strukturu a vypadá to, jako by otisk na něm vznikl doslova vyzářením hmoty, proměnou hmoty na nějakou neznámou formu záření.
Ale pochopitelně, na něm víra nestojí a nepadá, ani by neměla.
Návrat nahoru Goto down
Antonio Ghislieri
Svůdce maličkých
Svůdce maličkých

Male Počet příspěvků : 1190
Věk : 43
Na +T+ od : 16. 07. 07

PříspěvekPředmět: Re: Turínské plátno   21.05.10 22:25

Pravoslavná tradice uctívá tzv. Turínské plátno jako "veraikon acheropoeton" - pravý, ne rukou učiněný, obraz Krista Pána...
Když jsem putoval do Moskvy na Paschu, zakoupil jsem si na vídeňském letišti vydání časopisu Stern s profilovým článkem o plátnu, ale dosud jsem neměl čas jej prostudovat...
Návrat nahoru Goto down
http://ambon.or.cz
Mr.Difficult
Svůdce maličkých
Svůdce maličkých

Počet příspěvků : 4135
Na +T+ od : 01. 12. 06

PříspěvekPředmět: Re: Turínské plátno   22.05.10 10:53

Na tom plátnu je nejdúležitější, že nám Bůh nejen vtělením ale i tím plátnem vzkazuje, že Bůh má obraz, kterým je Kristus (On je obraz Boha neviditelného), a že je třeba rázně odmítnout obrazoborectví všech odstínů a přestat stavět místo kostelů protestantské modlitebny. Osobně jsem přesvědčen o jeho pravosti.
Návrat nahoru Goto down
Antonio Ghislieri
Svůdce maličkých
Svůdce maličkých

Male Počet příspěvků : 1190
Věk : 43
Na +T+ od : 16. 07. 07

PříspěvekPředmět: Re: Turínské plátno   22.05.10 11:02

Mr.Difficult napsal:
Na tom plátnu je nejdúležitější, že nám Bůh nejen vtělením ale i tím plátnem vzkazuje, že Bůh má obraz, kterým je Kristus (On je obraz Boha neviditelného), a že je třeba rázně odmítnout obrazoborectví všech odstínů a přestat stavět místo kostelů protestantské modlitebny. Osobně jsem přesvědčen o jeho pravosti.

Přesně tak.
Ve východním ritu se používá tzv. "plaščanica" (i Turínskému plátnu se tak říká) - tedy obraz Krista v hrobě, příp. Jeho kladení do hrobu, při Velikonočních obřadech - na večerní Velkého pátku se koná vynesení plaščanice z oltáře a průvod kolem Chrámu, poté je plaščanica vystavena k uctívání uprostřed Chrámu (na Západě podle tohoto zvyku byl zaveden Boží hrob, ovšem se sochou), kde leží až do začátku paschální utreni na Velikou sobotu v noci, kdy je na začátku polunočnice přenesena do oltáře a tam spočívá na prestole až do Nanebevstoupení Páně - a slouží se na ní svatá liturgie...

Návrat nahoru Goto down
http://ambon.or.cz
JL
Trady
Trady

Počet příspěvků : 1857
Na +T+ od : 06. 06. 08

PříspěvekPředmět: Re: Turínské plátno   26.05.10 10:40

No ještě aby přestal být problém s filioque a můžou rovnýma nohama do Říma, taková úcta, to se fakt jen tak nevidí, tu by Řím potřeboval jako sůl.

Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

Male Počet příspěvků : 10030
Na +T+ od : 29. 11. 06

PříspěvekPředmět: Re: Turínské plátno   26.05.10 10:43

Zdaleka nejde jen o filioque.

Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Turínské plátno   26.05.10 18:27

Filioque,je umělý problém,jádro pudla je jinde.
To by musela Konstantinopol,přestat žárlit na papežův primát.
Návrat nahoru Goto down
Mr.Difficult
Svůdce maličkých
Svůdce maličkých

Počet příspěvků : 4135
Na +T+ od : 01. 12. 06

PříspěvekPředmět: Re: Turínské plátno   26.05.10 18:34

roman duba napsal:

A papež by se musel chovat jako katolík ... a krom toho schismatická Moskva sice verbálně nesnáší uniaty, ale dobře vidí, jak se k nim dnešní Řím chová (balamandské svinstvo) a z toho vidí, jak by se zacházelo s nimi.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Turínské plátno   26.05.10 20:06

Mr.Difficult napsal:
roman duba napsal:

A papež by se musel chovat jako katolík ... a krom toho schismatická Moskva sice verbálně nesnáší uniaty, ale dobře vidí, jak se k nim dnešní Řím chová (balamandské svinstvo) a z toho vidí, jak by se zacházelo s nimi.
Absolutní souhlas.Balamand je hnus,uniati se osvědčili v poměrech o jakých se nám,ani nezdá,a sklidili tohle.Jak řekl Pavlovi Vl.lvovský arcibiskup šeptickij:"podáváte si ruku,s našimi vrahy".to byla reakce na
vatikánskou ostpolitik.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Turínské plátno   26.05.10 21:28

Slova papeže Pia o osudech řeckokatolíků dle mého soudu mluví za vše:

"Téhož dne náš předchůdce Kliment VIII. s radostí a díkem sdělil celému světu zprávu o tomto radostném výsledku (uznání papežského primátu ukrajinskými biskupy)...S jak velikou radostí a laskavostí objala římská církev národ ukrajinský přijatý do jednoho ovčince (roku 1596)...

Avšak po nemnoha letech bylo toto smíření posvěceno mučednickou krví. 12.listopadu 1623 Josafat Kuncevič, arcibiskup polocký a vitebský, velice proslavený svatostí života, apoštolskou horlivostí a nezdolný ochránce katolické jednoty, když jej rozkolníci plní nejprudšího záští dopadli, aby jej zabili, byl šípy proboden a strašnou sekerou dobyt...

Kdo vypoví bolesti, oběti a trampoty, kterými byl tehdy ukrajinský národ stižen...když byl násilím a lstí dohnán k rozkolu. Násilí, které mu působili, odporoval a snažil se dle možností zachovat jednotu...

S velkým zármutkem jsme přijali, že v těch krajinách, které byly nedávno připojeny k Rusku, zakoušejí nám předrazí bratři...pro svoji věrnost apoštolskému stolci (20.st.)...nechybějí ti, kteří ze všech sil usilují o to, aby je vyrvali z lůna Matky Církve a aby je proti jejich vůli a proti vědomí nejsvětější povinnosti přiměli ke vstupu do společnosti rozkolníků.

Je třeba se obávat, aby vás, přemilí bratři, nestihli ještě větší útrapy, když nebudete souhlasit se zradou svaté povinnosti. Proto již nyní, přemilení synové, vás vybízíme, abyste nezastrašeni žádnými hrozbami, ani nebezpečím vyhnanství, ano i nebezpečím ŽIVOTA víry své a své věrnosti Matce Církvi se NIKDY NEZŘEKLI."

Pius XII., Orientales omnes
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Turínské plátno   26.05.10 21:31

A promiňte, že tu navazuji na předchozí příspěvky mimo téma Smile
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content

PříspěvekPředmět: Re: Turínské plátno   

Návrat nahoru Goto down

Turínské plátno
Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Návrat nahoru