+ + + T R A D I T I O + + +

Katolické fórum pro katolíky, ochránce nenarozeného života a všechny, pro které je Salus animarum opravdu suprema lex.

PříjemPříjem  PortálPortál  FAQFAQ  RegistraceRegistrace  Přihlášení  

Share | 

Vlk promluvil

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down 
Jdi na stránku : Previous  1, 2, 3
AutorZpráva
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Vlk promluvil   12.04.09 17:00

Mikolaj napsal:
r-Z napsal:
vianey napsal:
Josef napsal:
Vlk má prý ověřeno, že tento rok skončí. Prý ve svém uřadu setrvá do návštěvy papeže v České republice.
Zdroje: http://www.christnet.cz/magazin/clanek.asp?clanek=3220
http://www.novinky.cz/domaci/166210-kardinal-vlk-letos-skonci-muj-mandat.html
Malý by byl katastrofou!

Malý má nemanželské dítě z doby, kdy byl bez státního souhlasu. I to by se dalo použít proti němu, a to nejen ze strany tradičních katolíků, ale i ze strany Blesku apod. O tom je nejspíš informován i Vatikán.

Jestli je to pravda, jak mohl být vysvěcen na biskupa ?!?!?!

Zaprvé se neví s jistotou, zda je to dítě jeho, zadruhé se to ve větší míře rozšířilo až po jeho svěcení.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Vlk promluvil   12.04.09 18:42

r-Z napsal:
vianey napsal:
Josef napsal:
Vlk má prý ověřeno, že tento rok skončí. Prý ve svém uřadu setrvá do návštěvy papeže v České republice.
Malý by byl katastrofou!

Malý má nemanželské dítě z doby, kdy byl bez státního souhlasu. I to by se dalo použít proti němu, a to nejen ze strany tradičních katolíků, ale i ze strany Blesku apod. O tom je nejspíš informován i Vatikán.
Tak to je síla!!!!!!! Biskupem se stal asi proto, že měl vzatý statní souhlas, bylo to k dobru v sametové euforii. Když tento poklesek nevadil aby byl vysvěce, tak nevím.
Návrat nahoru Goto down
Mr.Difficult
Svůdce maličkých
Svůdce maličkých

Počet příspěvků : 4135
Na +T+ od : 01. 12. 06

PříspěvekPředmět: Re: Vlk promluvil   12.04.09 19:44

vianey napsal:
r-Z napsal:
vianey napsal:
Josef napsal:
Malý by byl katastrofou!

Tak to je síla!!!!!!! Biskupem se stal asi proto, že měl vzatý statní souhlas, bylo to k dobru v sametové euforii. Když tento poklesek nevadil aby byl vysvěce, tak nevím.

Existence bastarda by se dala chápat taky z pozitivní stránky, totiž tak, že pan biskup není homosexuál, což dnes mezi klérem není až takovou samozřejmostí i když se jejich počty asi nadsazují. Laughing
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Vlk promluvil   13.04.09 16:28

OK napsal:
vianey napsal:
r-Z napsal:
vianey napsal:
Josef napsal:
Malý by byl katastrofou!

Existence bastarda by se dala chápat taky z pozitivní stránky, totiž tak, že pan biskup není homosexuál, což dnes mezi klérem není až takovou samozřejmostí i když se jejich počty asi nadsazují. Laughing

Já bych s podobnými označeními jako bastard brzdil, žádné dítě nemůže za své rodiče a je hnusné aby si jejich blbost ještě v životě odskákávalo...
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

Male Počet příspěvků : 10017
Na +T+ od : 29. 11. 06

PříspěvekPředmět: Re: Vlk promluvil   13.04.09 16:45

Bastard je legální označení pro nemanželské dítě už od středověku.
Nebralo se to dokonce jako nějaké vulgární označení.

Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Vlk promluvil   13.04.09 16:58

Iacobus Augustinus napsal:
Bastard je legální označení pro nemanželské dítě už od středověku.
Nebralo se to dokonce jako nějaké vulgární označení.

Já vím že se to dá považovat i za "odborný termín", ale ukažte mi někoho, komu by se líbilo, kdyby ho tak někdo označil, i kdyby to byla pravda. Myslím že "nemanželské dítě" je mnohem citlivější...
Návrat nahoru Goto down
Michal Kretschmer
Admin
Admin

Male Počet příspěvků : 3366
Věk : 73
Na +T+ od : 06. 12. 06

PříspěvekPředmět: Re: Vlk promluvil   13.04.09 19:59

Také bych se spíše vyhýbal používání termínu "bastard", vhodnější je "nemanželský" nebo "nelegitimní".

Něco jiného je ovšem otázka, zda manželské a nemanželské děti mají resp. musí být zrovnoprávněny. Mám za to, že ne, ale jisté minimum dober (např. při dědění) se musí dostat i nemanželským potomkům.

Na druhé straně podle současného CIC není už nemanželský původ překážkou svěcení, která vyžadovala dispens. Snad je to dobře, neboť kněží je nedostatek a za své rodiče člověk nemůže.
Návrat nahoru Goto down
JL
Trady
Trady

Počet příspěvků : 1849
Na +T+ od : 06. 06. 08

PříspěvekPředmět: Re: Vlk promluvil   13.04.09 21:13

Ale no tak! Pokud tradolíci sklouznou k politické korektnosti, není daleko od podobného vývoje, jako církve po DVK. Nazývejte věci pravými jmény, jako OK!

Návrat nahoru Goto down
Mr.Difficult
Svůdce maličkých
Svůdce maličkých

PříspěvekPředmět: Re: Vlk promluvil   13.04.09 21:46

Původ není překážkou svěcení ve smyslu irregularity, ale je "překážkou" na základě požadavku dobré pověsti svěcence, která je poněkud poskvrněna původem. Na druhou stranu je třeba říct, že dneska se to tak nebere, nicméně být nemanželským dítětem biskupa skutečně jisté stigma je, byť třeba slavná to dcera Alexandra VI. tím jistě nijak zvláště netrpěla.

Dnešní doba korumpuje jazyk a snaží se vnutit tzv. bezhodnotové vyjadřování.

Typicky, přijde ke katolickému právníkovi pán, který se chce rozvádět, protože "si nerozumíme a máme neshody". Správná otázka zní např.: "Kdo se kurvil, vy nebo manželka?". (Občanský rozvod je v takové situaci prostředkem, jak dosmrti neplatit na dítě, které má manželka s jiným a není nedovolen, byť svazek trvá i nadále.) Nemusí to být formulováno takto tvrdě, ale někdy to sedne podobně jako hodnotící soudy Padre Pia (které tak popudily Remeše). Někdy je jistě namístě slovník jiný, měkčí, ale přesto stále hodnotový. Někdy může být vhodné i mlčet.

Je právě neštěstím dnešního vyjadřování, že za žádnou cenu není ochotno někomu šlápnout na kuří nohu. Z tohoto důvodu např. bylo vyškrtnuto "perfidi" z latinské liturgie (jak jsem ve čtvrtek spokojeně kvitoval, v byzantské se nadále o "nevirnych" mluví). Neznamená to samozřejmě všem šlapat na nohy a provokovat všude a za všech okolností, ale někdy je někoho třeba protřepat a věci nazvat pravým jménem a občas použít expresívní výraz. Dnešní člověk je schopen omluvit kdejaké svinstvo, cizoložství, potrat, lichvu, ale padá do mdlob, když smilnou manželku někdo nazve děvkou, potratáře vrahem a "ctihodného" finančníka sprostým zlodějem, ale tím spíše to je třeba občas udělat.

No a protože se to dělá málo a společnost to potřebuje jak prase drbání, tak tím občas provokuju. Kdo mně zná, ví že to dělám jen na netu a osobně nijak obhroublý nejsem. Řekněme, že to jistý diskurs, kopající do hraček současné něžné a růžovoučké totalitě.

Michal Kretschmer napsal:
Také bych se spíše vyhýbal používání termínu "bastard", vhodnější je "nemanželský" nebo "nelegitimní".

Něco jiného je ovšem otázka, zda manželské a nemanželské děti mají resp. musí být zrovnoprávněny. Mám za to, že ne, ale jisté minimum dober (např. při dědění) se musí dostat i nemanželským potomkům.

Na druhé straně podle současného CIC není už nemanželský původ překážkou svěcení, která vyžadovala dispens. Snad je to dobře, neboť kněží je nedostatek a za své rodiče člověk nemůže.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Vlk promluvil   14.04.09 21:21

Pánové, já s tím vším souhlasím, je třeba nazývat zloděje zlodějem, heretika heretikem, smilníka smilníkem... ale v tomto případě se to týká nejen "hříšníka",ale i dítěte, které za svou situaci vůbec nemůže. Znám ve svém okolí pár "bastardů", ale něco mi nedovoluje tento termín na ně použít... Prostě mně by se taky určitě nelíbilo, kdyby mě tak někdo označil. Situace nemanželského dítěte je už sama o sobě zlá, nemusí si na ně ještě lidi ukazovat prstem.

Jiné je to s rodiči těchto dětí, tam je selhání jasné a stávat by se to nemělo.
Návrat nahoru Goto down
Mr.Difficult
Svůdce maličkých
Svůdce maličkých

PříspěvekPředmět: Re: Vlk promluvil   15.04.09 7:55

Já bych ten termín osobně taky nepoužil, ale ukazuje na sociální dopady hříchu. Např. dle kánonu před r. 1917 byl irregulerní pro špatnou pověst nejen heretik, ale i katolík, jehož rodiče jsou či dokonce byli heretiky. Očistit se mohl pouze vstupem do řádu a slavným slibem.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Vlk promluvil   15.04.09 9:16

nuncius napsal:
Pánové, já s tím vším souhlasím, je třeba nazývat zloděje zlodějem, heretika heretikem, smilníka smilníkem... ale v tomto případě se to týká nejen "hříšníka",ale i dítěte, které za svou situaci vůbec nemůže. Znám ve svém okolí pár "bastardů", ale něco mi nedovoluje tento termín na ně použít... Prostě mně by se taky určitě nelíbilo, kdyby mě tak někdo označil. Situace nemanželského dítěte je už sama o sobě zlá, nemusí si na ně ještě lidi ukazovat prstem.

Jiné je to s rodiči těchto dětí, tam je selhání jasné a stávat by se to nemělo.

Přesně tak, musíme na to také nahlížet v souvislosti s tím, že jsou legální potraty, a necitlivost k nemanželským dětem by byla další motivací k potratům. Obecně, pokud dívka z "věřící" rodiny otěhotní, mnohdy se rodina rozhodne doporučit jí potrat, protože ten lze utajit, než dítě donosit, protože to by byla ostuda. Že taková rodina není opravdově věřící, je snad zřejmé, ale tato praxe je rozšířená. Dítě za své rodiče nemůže. Dřívejší diskriminace byla zvolena z toho důvodu, aby muže demotivovala od mnohoženství.
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content

PříspěvekPředmět: Re: Vlk promluvil   

Návrat nahoru Goto down

Vlk promluvil
Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Návrat nahoru 
Strana 3 z 3Jdi na stránku : Previous  1, 2, 3

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
+ + + T R A D I T I O + + +  :: Církev u nás-
Přejdi na: