+ + + T R A D I T I O + + +

Katolické fórum pro katolíky, ochránce nenarozeného života a všechny, pro které je Salus animarum opravdu suprema lex.

PříjemPříjem  PortálPortál  FAQFAQ  RegistraceRegistrace  Přihlášení  

Share | 

Odpuštění

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down 
AutorZpráva
JL
Trady
Trady

Počet příspěvků : 1856
Na +T+ od : 06. 06. 08

PříspěvekPředmět: Re: Odpuštění   17.12.08 15:21

Návrat nahoru Goto down
Quido van Rijn
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel

Male Počet příspěvků : 3729
Věk : 127
Bydliště : Od března 2010 kontakt pouze přes mail: quidovanrijn@yahoo.com
Na +T+ od : 30. 11. 06

PříspěvekPředmět: Re: Odpuštění   17.12.08 15:35

Myslím, že s následujícím by měl pan biskup cosi dělat:
cit:
No jéje. Hříchů se dopouštím... třeba když mi ujedou nervy a na někoho ze spolupracovníků se utrhnu. Přitom se dá výtka sdělit elegantně a toho člověka to zamrzí více, než když na něj zvýším hlas. Hřeším i odkládáním nepříjemné korespondence. Ostatně i já jsem v mládí chodil sousedům na hrušky či rozbil nějaké to okno. Už tehdy jsem byl ale rodiči veden k přiznání viny a omluvě. I takovéto "maličkosti" mají pak při formování člověka velký význam. Proto se již velmi starému prokurátoru Vašovi, vůči němuž byla polistopadová spravedlnost naprosto slepá, nechci mstít, odpustit však mohu jenom tehdy, pokud on uzná svou vinu.
konec cit.

Domnívám se, že odpustit bychom měli i tehdy, když ten, kdo se proti nám provinil svoji vinu neuznává. Nebo se budeme do smrti žrát a zadržovat své odpuštění? Vždyť mu musí být jasné, že se toho nikdy nedočká.
Přiznám se, že když někomu odpouštím, tak mne nenapadne pátrat po tom, jestli on svou vinu uznává a teprve když ano, učinit ten krok odpuštění. Nevydržel bych to neodpustit. Je tady někdo takový kdo postupuje jako biskup Duka v otázce viny a odpuštění?
Návrat nahoru Goto down
JL
Trady
Trady

Počet příspěvků : 1856
Na +T+ od : 06. 06. 08

PříspěvekPředmět: Re: Odpuštění   17.12.08 16:05

Jo, taky se mi to zdálo divné co napsal, takové židovské.

Návrat nahoru Goto down
Michal Kretschmer
Admin
Admin

Male Počet příspěvků : 3366
Věk : 73
Na +T+ od : 06. 12. 06

PříspěvekPředmět: Re: Odpuštění   18.12.08 9:26

Quido van Rijn napsal:
Domnívám se, že odpustit bychom měli i tehdy, když ten, kdo se proti nám provinil svoji vinu neuznává. Nebo se budeme do smrti žrát a zadržovat své odpuštění? Vždyť mu musí být jasné, že se toho nikdy nedočká.
Přiznám se, že když někomu odpouštím, tak mne nenapadne pátrat po tom, jestli on svou vinu uznává a teprve když ano, učinit ten krok odpuštění. Nevydržel bych to neodpustit. Je tady někdo takový kdo postupuje jako biskup Duka v otázce viny a odpuštění?

Docela jsem zaskočen, neboť jsem si uvědomil, že vlastně nevím, jak to správně s tím odpuštěním je (naštěstí nejsem ve stavu, že bych se musl do smrti žrát něčím, co mi někdo provedl). Mat 6,14-15 (a podobně Mar 11,26): "Neboť jestliže odpustíte lidem jejich přestoupení, i vám odpustí váš nebeský Otec; jestliže však neodpustíte lidem, ani váš Otec vám neodpustí vaše přestoupení." Tedy zdá se, že Bůh váže své odpuštění na to, aby člověk, který se vůči němu provinil, také odpustil. Rovněž podmínkou odpuštění hříchů (ať již ve svátosti nebo mimo ni) je lítost.
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

Male Počet příspěvků : 10026
Na +T+ od : 29. 11. 06

PříspěvekPředmět: Re: Odpuštění   18.12.08 10:59

Přesně jak říká Michal. Zmiňoval to i pater při přednášce z morálky. Odpouštět lze těm, kdo o odpuštění stojí. Jinak odpuštění ztrácí význam a naopak může viníka utvrdit v jeho přesvědčení, že vlastně jednal správně.
Zřejmě to chce vypořádat se s tím sám v sobě a pak i odpustit/neodpustit tomu, kdo o odpuštění stojí/nestojí.
Vzpomínám si, že jsme to tu už řešili a neshodli se.

František Matěj
Sodalitium pianum
Sodalitium pianum

Male Počet příspěvků : 332
Věk : 48
Na +T+ od : 10. 12. 06

PříspěvekPředmět: Re: Odpuštění   18.12.08 14:45

Myslím, že odpustit "potichu" lze a je dobré komukoliv, "veřejně" jen tomu, kdo o to stojí a projevuje alespoň trochu lítosti - z důvodů o kterých píše Jakub.
Pokud mi někdo ublížil, sám pro sebe mu odpustím a pomodlím se za něj, aby si své provinění uvědomil a došel odpuštění i u Pána Boha. Pokud sám přizná chybu, tak mu teprve tehdy řeknu, že jsem mu odpustil. Tím se myslím nedá nic zkazit.
Návrat nahoru Goto down
Michal Kretschmer
Admin
Admin

Male Počet příspěvků : 3366
Věk : 73
Na +T+ od : 06. 12. 06

PříspěvekPředmět: Re: Odpuštění   18.12.08 20:34

František Matěj napsal:
Myslím, že odpustit "potichu" lze a je dobré komukoliv, "veřejně" jen tomu, kdo o to stojí a projevuje alespoň trochu lítosti - z důvodů o kterých píše Jakub.
Pokud mi někdo ublížil, sám pro sebe mu odpustím a pomodlím se za něj, aby si své provinění uvědomil a došel odpuštění i u Pána Boha. Pokud sám přizná chybu, tak mu teprve tehdy řeknu, že jsem mu odpustil. Tím se myslím nedá nic zkazit.

Ano, děkuji. To mi připadá rozumné. Určitě musí být v člověku pohotovost k odpuštění, jakmile provinilec lituje.

Luk 6,27-28: "Ale vám, kteří mě slyšíte, pravím: Milujte své nepřátele. Dobře čiňte těm, kteří vás nenávidí. Žehnejte těm, kteří vás proklínají, modlete se za ty, kteří vám ubližují."
Návrat nahoru Goto down
Mr.Difficult
Svůdce maličkých
Svůdce maličkých

Počet příspěvků : 4135
Na +T+ od : 01. 12. 06

PříspěvekPředmět: Re: Odpuštění   18.12.08 22:29

Především si položme otázku co to je odpustit. Mnozí vidí v odpuštění psychohygienu, aby se člověk nežral, ale o to nejde.

Dojde-li k nespravedlnosti, vzniká dvojí dlu - vůči poškozenému a vůči Bohu a jeho řádu. Tento řád vyýaduje, aby byl princip spravedlnosti naplněn a to se děje satisfakcí.

Nejdokonalejší satisfakcí je pokání, které je ovšem účinné jen v síle oběti, která uspokojila Otcovu spravedlnost (sice nechápu proč zrovna takhle ale je to tak).

U menších věcí a lidské blbosti jsou pak tresty jistou pobídkou k nápravě.

Opravdová vážná a těžká zla vyžadují jednoznačně to "je mi to líto", o kterém mluví Petr když se Krista ptá, kolkrát má odpustit.

V případě lístosti ovšem neznamená odpuštění návrat do původní stavu i když je to často žádoucí - ad exemplum: když se žena kurví a pak toho lituje, není povinnost manžela jí přijmout zpět, i když kodex říká, že se to velmi doporučuje.

Odpouštět velkým a opravdu zlým lumpům kteří nelitují je často hříchem pohoršení a havlistickým amnestismem.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Odpuštění   18.12.08 23:00

Quido van Rijn napsal:
Je tady někdo takový kdo postupuje jako biskup Duka v otázce viny a odpuštění?
- Osobně to dělám jako Duka. Odpouštím minimálně - jen těm, kdo svoji vinu uznají a o odpuštění poprosí. Jediný problém mi to dělá při Otčenáši; když říkám „...jakož i my odpouštíme našim viníkům“, tak musím mít pokaždé zkřížené prsty. Kéž by byl Pán býval tento bod rozvedl, nějak ve smyslu „...jakož i my odpouštíme našim viníkům, kteří svoji vinu uznali a o odpuštění prosili.“ Chjo. Sad
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Odpuštění   18.12.08 23:16

Michal Kretschmer napsal:
František Matěj napsal:
Myslím, že odpustit "potichu" lze a je dobré komukoliv, "veřejně" jen tomu, kdo o to stojí a projevuje alespoň trochu lítosti.
Ano, děkuji. To mi připadá rozumné. Určitě musí být v člověku pohotovost k odpuštění, jakmile provinilec lituje.
- Mi to přijde spíš pokrytecké: tvářit se jinak než jak to cítím. Viník má právo vědět, že jsem mu odpustil když jsem mu odpustil a že jsem mu neodpustil, když jsem mu neodpustil. Osobně se sám křivdou, které se na mě někdo dopustil a které nelituje, nijak neničím. Myslím na ni proto, že je třeba možno v ní najít i něco dobrého. Pokud někomu nemůžu odpustit, neužírám se; jen řeknu Exsurge Domine et judica causam tuam - soud i pomsta patří Bohu, a jak Ho znám, tak si ji kolikrát dokáže pěkně vychutnat. To mě kojí. Smile
Návrat nahoru Goto down
Quido van Rijn
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel

Male Počet příspěvků : 3729
Věk : 127
Bydliště : Od března 2010 kontakt pouze přes mail: quidovanrijn@yahoo.com
Na +T+ od : 30. 11. 06

PříspěvekPředmět: Re: Odpuštění   19.12.08 8:11

Děkuji za podnětné názory pánové. Osobně jsem dosud odpustil, pokud vím Smile všechno a všem, nejen ve svém srdci, ale i před lidmi. Tedy ne že bych to své odpuštění vytruboval do světa, ale jsem schopen podat člověku, který mi velmi ublížil, ruku a normálně s ním mluvit. Sice vím, co mi provedl a on taky, omluva nepřijde asi nikdy, ale co. Nevidím v tom problém a domnívám se, že pohoršení jsem tím nezavdal, že jsem odpustil, aniž o odpuštění žádal. A nejde jen o jednoho člověka, je jich povícero. A pevně doufám, že i mně odpustili ti, proti kterým jsem se provinil. Opravdu všechny jsem ani požádat o odpuštění nemohl, protože hřích a vina se větví a mají své důsledky daleko; tedy mohl jsem ve skutečnosti ublížit více lidem, než sám vím. V modlitbě Otče náš zaznívá to ujištění, ŽE JE ODPUŠTĚNO TAK, JAK JÁ ODPOUŠTÍM - TEDY MÁM JISTOU NADĚJI.... že velkoryse
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Odpuštění   19.12.08 10:48

No tak jasně, že když někdo spáchá křivdu nevědomky a já nemám možnost (nebo odvahu) ho na to upozornit, tak ji odpouštím. Sami taky přece večer prosíme Boha, aby nám odpustil za ty, které jsme tento den nevědomě urazili nebo jim jinak ublížili. Myslím, že odpuštění je pro spásu velice potřebné. Hned po Kristově oběti asi nejvíc - je to v podstatě hlavní součást ekonomie lásky.
Návrat nahoru Goto down
Josafat
Sodalitium pianum
Sodalitium pianum

Male Počet příspěvků : 530
Na +T+ od : 31. 01. 08

PříspěvekPředmět: Re: Odpuštění   19.12.08 23:06

Křesťan má povinnost odpustit všem, i těm, kdo ho o to neprosí. "Ani můj Otec nebeský vám neodpustí, neodpustíte-li ze srdce každý bratru svému" Mt 18,35. Žádná doložka "prosí-li tě o to" tam není. A Pán Ježíš se modlil za ty, kdo ho křižovali "Otče, odpusť jim, neboť nevědí, co činí", ačkoliv toho nelitovali. Podobně sv. Štěpán a vymodlil sv. Pavlu obrácení. Bůh také "není nahněvaný" na nekajícího hříšníka ve smyslu lidského neodpuštění. Za všechny hříchy totiž už bylo Boží spravedlnosti učiněno zadost obětí Božího Syna. Pro každý hřích má už Bůh jakoby připraven balíček s odpuštěním, ovšem ten balíček si lze vyzvednout jen lítostí a pokáním. Že si ho nekající hříšník nevyzvedne a pak přijde do pekla, není chyba "naštvaného Boha", ale pitomého hříšníka.
Povinnost odpustit ale neznamená, že by se vůči viníkovi měl člověk přestat chránit, je-li nebezpečí, že zlo z jeho strany se bude opakovat. Lze odpustit hříšníkovi, ale trvat na jeho potrestání (duším v očistci také byly odpuštěny těžké hříchy, ale ještě za ně snášejí tresty). Odpustit znamená mít ochotu přijmout kajícího viníka, nedržet vůči němu nenávist, případně být ochoten mu pomoci v nouzi jako bližnímu.
P.S. převeďte to někdo pod nové téma (ať se Jakub nezlobí), já to zkoušel, ale neumím to-halt jsem počítačový analfabet. Laughing
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Odpuštění   20.12.08 7:12

Josafat napsal:
"Otče, odpusť jim, neboť nevědí, co činí" (...) Odpustit znamená mít ochotu přijmout kajícího viníka, nedržet vůči němu nenávist, případně být ochoten mu pomoci v nouzi jako bližnímu.
- No, přesně tak. Pokud nevědí co činí, tak nemám problém odpustit. Stejně tak samozřejmě kajícímu viníkovi. Ale nekajícímu viníkovi, který ví, že ublížil, ale je mu to jedno, odpustit podle mě nelze. Ne že by člověk nechtěl, ale prostě není jak. Je to jako bys došel do obchodu, zaplatil, a žádné zboží nedostal -> ke koupi zkrátka nedošlo, i když z tvé strany byly znaky koupě splněny. Prostě uznání a lítost (tam, kde je možno) jsou substanciální součástí procesu odpuštění.
Myslím, že jak Kristus píše že si máme odpouštět, tak tím samosebou myslí kajícímu hříšníku - vyplývá to z toho, že Otec nebeský přece také neodpouští nekajícím - a to je (na rozdíl od nás) samo Dobro a Láska.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Odpuštění   20.12.08 9:33

Každý tu mluví o odpouštění.., ale ruku na srdce, máme i my svá svědomí čistá??

"Má je pomsta, já odplatím.., praví Hospodin", čili pokud mi někdo ublíží, nechávám Hospodina ať učiní spravedlnosti zadost.

Totéž platí v případě mých hříchů vůči jiným. Osobně lituji ty kteří nechápou svou vinu, neb jim jednoho dne bude vyjevena v plné nahotě..

Anton.
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content

PříspěvekPředmět: Re: Odpuštění   

Návrat nahoru Goto down

Odpuštění
Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
+ + + T R A D I T I O + + +  :: Apologie víry a Církve-
Přejdi na: