+ + + T R A D I T I O + + +

Katolické fórum pro katolíky, ochránce nenarozeného života a všechny, pro které je Salus animarum opravdu suprema lex.

PříjemPříjem  PortálPortál  FAQFAQ  RegistraceRegistrace  Přihlášení  

Share | 

Za mnohé

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down 
AutorZpráva
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Za mnohé   11.12.06 7:29

Na ChN se probíralo dokument, v němž se nařizuje překlad proměňovací formule "pro multis" jako "za mnohé" a ne "za všechny".

http://www.cwnews.com/news/viewstory.cfm?recnum=47719

Včera jsem poprvé slyšel na NOM proměňovací formuli, tak jak má být. Byl to balzám pro můj sluch.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Myslíte, že se pan Frei omluví?   11.12.06 8:18

Někdy je dobré, podívat se trochu zpět do minulosti:

Co psali neokatolíci: http://res.claritatis.cz/?id=1388

Decentní odpověď: http://www.katolikrevue.cz/fronda/za_vsechny_za_mnohe_frantisek_munster.htm

Co píší neokatolíci dnes?: http://res.claritatis.cz/?id=2269 (Zase blábol...)
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

Male Počet příspěvků : 10023
Na +T+ od : 29. 11. 06

PříspěvekPředmět: Re: Za mnohé   11.12.06 8:31

Trochu mi ty reakce neokatolíků připomínají slepici s useknutou hlavou. Hned sem, hned tam, ale vlastní názor žádný(jako bez hlavy no Smile ). Co řekne papež(potažmo biskup) je OK, i kdyby to byla hereze do nebe volající. Viz za mnohé. Každý, kdo Písmo čte ví, že tam Pán Ježíš říká za mnohé. Ale nikomu to nepřišlo divé a radši obhajovali falzifikování Jeho slov knězem in persona Christi. No tak co to je za blázinec?! Buď mi to je divný a něco dělám, nebo mám už tak vymytou kebuli a je mi to všechno jedno, a kdyby farář začal "proměňovat" chipsy a kolu, nehnu ani brvou.
Bída a bída neokatolíků, fakt že jo Sad

Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Za mnohé   11.12.06 9:08

Kde není kotva katolické víry... tam běhají slepice bez hlav. (Hm, třeba to zlidoví, kdo ví.)

Parádní popis neokatolicismu jsem našel u božského Evelyna (Nečekaný návrat):

"Dejme tomu, že by se papež podíval z okna, uviděl mrak a prohlásil: Bude pršet. Musilo by se to stát?"

"Ó ano, otče!"

"Ale dejme tomu, že by nepršelo?"

Na vteřinu se zamyslil a potom řekl: "Domnívám se, že by pršelo jaksi spirituálně, jenže my jsme příliš hříšní, abychom to viděli."

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

PříspěvekPředmět: Re: Za mnohé   11.12.06 9:16

Mně se ten příměr se slepicí hrozně líbil, proto jsem ho použil Wink Asi jsme vážně moc hříšní a duchovně slepí. Nechápem tu dynamiku a hloubku všech vývodů neokatolických exegetů Very Happy
Ale jsou to lišky podšité Very Happy

Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Za mnohé   11.12.06 9:19

citace :
"Domnívám se, že by pršelo jaksi spirituálně, jenže my jsme příliš hříšní, abychom to viděli."

Tak moment, tenhle princip uvažování bych já (moderní katolík) přisuzoval rozhodně spíš tradyům ...
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Za mnohé   11.12.06 9:25

Maftík napsal:
citace :
"Domnívám se, že by pršelo jaksi spirituálně, jenže my jsme příliš hříšní, abychom to viděli."

Tak moment, tenhle princip uvažování bych já (moderní katolík) přisuzoval rozhodně spíš tradyům ...

Nevím jestli jako "moderní katolík", ale určitě jako "gothic" bys měl vědět, jaký byl tradiční zdravý vztah k nástupci Petrovu. I ti nejvěrnější synové a dcery Církve neměli problém se mu, pokud se děla nespravedlnost, postavit... jak to učinil již sv. Pavel.

V novověku dochází k jistým změnám, ale to je poměrně složité téma, které je spíše pro článek než pro diskusi.
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

PříspěvekPředmět: Re: Za mnohé   11.12.06 9:29

Maftík napsal:
citace :

Neřekl bych. Většina trady katolíků jsou lidé dost sečtělí a vzdělaní(existují vyjímky;) ) a ty rozhodně rohlíkem neopiješ. Naproti tomu neokatolíci jsou jako stádo vedené na porážku(existují vyjímky, ale ty dříve, nebo později svou dráhu spojí s trady, protože modernisti popírají sami sebe tím jak pronásledují Tradici ) a co řekne papaláš je pravda. I kdyby to Tradice a Písmo vykládali úplně jinak. Viz. za mnohé. Tobě nikdy nepřišlo minimálně divný, že kněz říká za všechny, když v Písmu je za mnohé?

Quido van Rijn
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel

Male Počet příspěvků : 3729
Věk : 127
Bydliště : Od března 2010 kontakt pouze přes mail: quidovanrijn@yahoo.com
Na +T+ od : 30. 11. 06

PříspěvekPředmět: Re: Za mnohé   11.12.06 9:37

Maftík napsal:
citace :

Jenže:
1. ty nejsi tak docela "moderní" katolík. Protože to už by sis dávno setřepal prach se svých prstů, které se dotýkaly klávesnice v této diskusi na důkaz proti "trady" jak to nazýváš. Znakem opravdu "moderního katolíka" je mj. ujetá spiritualita a omlouvání všech neřádstev v Církvi, což jsi nepředvedl (zatím) :-)

2. Když už škatulkovat, tak do prastarých škatulek na katolíky, haeretiky, jinověrce resp. služebníky baala, agnostiky, ateisty apod. Tohle dělení je mnohem původnější a přehlednější :-)

Quido.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Za mnohé   11.12.06 9:59

Quido, Martin, Jakub: O.K., uznávám vaše reakce. Nicméně tento princip uvažování podle mě prostě v určitých oblastech křesťanství existuje (byť třeba ne u tradyů v případě papežské neomylnosti, jak dobře ukázal Martin), a to asi jak mezi tradičními tak mezi modernisty. A přiznám se že na mě leckdy působí dost depresivně (ale, jinak bych možná nebyl gothic :-)). Nicméně tohle je téma které tady asi nechci začínat, takže howgh a díky za reakce :-)
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Za mnohé   11.12.06 10:15

Maftík napsal:
Quido, Martin, Jakub: O.K., uznávám vaše reakce. Nicméně tento princip uvažování podle mě prostě v určitých oblastech křesťanství existuje (byť třeba ne u tradyů v případě papežské neomylnosti, jak dobře ukázal Martin), a to asi jak mezi tradičními tak mezi modernisty. A přiznám se že na mě leckdy působí dost depresivně (ale, jinak bych možná nebyl gothic :-)). Nicméně tohle je téma které tady asi nechci začínat, takže howgh a díky za reakce :-)

Tak u modernistů je to dáno agnosticismem, ze kterého může plynout, buď anarchie nebo totalitarismus - podle gusta.

Když nevěřím, že existuje pravda nezávisle na subjektu a subjekt ji nevytváří, ale jen poznává, pak nemá pravdu nikdo a zároveň každý. Anarchista kašle na všechno. Pravdu si měří sám.

Člověk stádní poslouchá nejsilnějšího. Měřítkem pravdy je síla úřadu.

Na Christnetu máme dvě skvělé ukázky výše zmíněných principů.

Anarchistou byl Stín bambusu, který si myslel, že si může myslet cokoliv.

Člověkem stádním je PaKo, pro kterého je pravda, co říká kardinál Vlk. U Paka však nastává problém v tom, že nad kardinálem je ještě papež, který říká něco jiného, což Pako přechází elegantně mlčením.

Naproti tomu je katolickou víra v pravdu objektivní. Kdo říká to, co odpovídá skutečnosti, ten má pravdu a je třeba jej poslouchat. Kdo říká, co neodpovídá skutečnosti, pravdu nemá, i kdyby byl papežem či andělem z nebe a poslouchat se nemusí nebo spíše nesmí.

Moderní katolíci nejsou schopni pochopit, že ten, kdo vyjadřuje poslušnost papeži, jej zároveň někdy poslouchat nesmí. Vidí v tom rozpor, který tam není. Je zajímavé, že ho tam viděl i Jiří Fuchs, hlava otevřená.

Dle mého názoru je vinen agnosticismus dle sv. Pia X., který je oficiální filosofií modernismu, k němuž se hlásí P. Tomáš Halík a ostatní.
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

PříspěvekPředmět: Re: Za mnohé   11.12.06 10:24

Hezké Jirko Smile Filosof se nezapře Wink

Quido van Rijn
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel

Male Počet příspěvků : 3729
Věk : 127
Bydliště : Od března 2010 kontakt pouze přes mail: quidovanrijn@yahoo.com
Na +T+ od : 30. 11. 06

PříspěvekPředmět: Re: Za mnohé   11.12.06 10:46

Georgeus Ioanes Baptista napsal:
Maftík napsal:

Tak u modernistů je to dáno agnosticismem, ze kterého může plynout, buď anarchie nebo totalitarismus - podle gusta.

Když nevěřím, že existuje pravda nezávisle na subjektu a subjekt ji nevytváří, ale jen poznává, pak nemá pravdu nikdo a zároveň každý. Anarchista kašle na všechno. Pravdu si měří sám.

Člověk stádní poslouchá nejsilnějšího. Měřítkem pravdy je síla úřadu.

Na Christnetu máme dvě skvělé ukázky výše zmíněných principů.

Anarchistou byl Stín bambusu, který si myslel, že si může myslet cokoliv.

Člověkem stádním je PaKo, pro kterého je pravda, co říká kardinál Vlk. U Paka však nastává problém v tom, že nad kardinálem je ještě papež, který říká něco jiného, což Pako přechází elegantně mlčením.

Naproti tomu je katolickou víra v pravdu objektivní. Kdo říká to, co odpovídá skutečnosti, ten má pravdu a je třeba jej poslouchat. Kdo říká, co neodpovídá skutečnosti, pravdu nemá, i kdyby byl papežem či andělem z nebe a poslouchat se nemusí nebo spíše nesmí.

Moderní katolíci nejsou schopni pochopit, že ten, kdo vyjadřuje poslušnost papeži, jej zároveň někdy poslouchat nesmí. Vidí v tom rozpor, který tam není. Je zajímavé, že ho tam viděl i Jiří Fuchs, hlava otevřená.

Dle mého názoru je vinen agnosticismus dle sv. Pia X., který je oficiální filosofií modernismu, k němuž se hlásí P. Tomáš Halík a ostatní.

Možná je pro určité jedince v Církvi laťka příliš vysoko (např. pro PaKo) je to historicky dáno, protože v minulosti nebyli věřící lidé tak hluboce degenerovaní aby (ve své většině) neměli sílu pochopit, že v případě konfliktu je třeba poslouchat více Boha než lidi. Ovšem v minulosti měli věřící větší oporu v Církvi, takže věděli lépe v čem Boha poslouchat, kde není možno činit kompromisy, protože pravdy víry se stále opakovaly v kostelích a nebyly zde protichůdné výklady a hereze. Takže i když možná vzdělání našich předků bylo v nějakých ohledech (teoretických znalostech) horší, praktickou stránku víry a života vůbec měli lépe zvládnutou. Vždyť v minulosti bylo pro obyčejné lidi hodně dřiny a myšlení u práce povzbuzovalo i myšlení vůbec. Zdá se, že dnes se málo přemýšlí, resp. nepřemýšlí ani u práce ani v diskuzích :-)
Quido.
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

PříspěvekPředmět: Re: Za mnohé   11.12.06 10:52

Ano, to je přesně ono. Lidé nemyslí. Už jsem to tu jednou psal. Přijímají bezmyšlenkovitě to, co se jim servíruje. Jako hambáče u Meka. Nemyslí a ani je nenapadne, že by to, co jim Vlk(případně jiný biskup) servíruje mohlo být i jinak. "Lefebvristi neuznávají papeže" Prásk! a je to....proč si ověřovat, jestli je to pravda?! Když to říká pan kardinál(a ten přece nelže) tak to bude pravda.
Není to tím, že by lidé neměli čas přemýšlet. Čas mají, ale jsou líní. Ono je vždycky pohodlnější být ve stádu a nechat se vést. Nepřemýšlet o tom, jestli se z pastýře náhodou nestal vlk. Ale lenost je přeci těžkým hříchem, pokud se nepletu. Takže účty budem stejně skládat všichni.

Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Za mnohé   13.12.06 8:07

mě taformule za všechny vždycky rvala uši, nejsem sice moc velký latiník, ale tolik je jasné že latinské pro multibus nemůže být v češtině nikdy za všechny / to by asi bylo pro omnibus /.
Takže nová theologie nás blbne nejen liturgicky, ale i jazykově, nakonec proč ne, když i pro středo a vysokoškolsky vzdělané lidi už je latina celkem neznámá.
Snad je to první krůček k opravám dalších nesmyslů po DVK
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content

PříspěvekPředmět: Re: Za mnohé   

Návrat nahoru Goto down

Za mnohé
Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
+ + + T R A D I T I O + + +  :: Církev u nás-
Přejdi na: