+ + + T R A D I T I O + + +

Katolické fórum pro katolíky, ochránce nenarozeného života a všechny, pro které je Salus animarum opravdu suprema lex.

PříjemPříjem  PortálPortál  FAQFAQ  RegistraceRegistrace  Přihlášení  

Share | 

www.chlapi.cz

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down 
Jdi na stránku : 1, 2  Next
AutorZpráva
Quido van Rijn
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel

Male Počet příspěvků : 3729
Věk : 127
Bydliště : Od března 2010 kontakt pouze přes mail: quidovanrijn@yahoo.com
Na +T+ od : 30. 11. 06

PříspěvekPředmět: www.chlapi.cz   19.05.08 15:16

Úvod do problematiky, týkající se R. Rohra a jeho party iniciovaných "chlapů" jsem si dovolil neuměle napolo zrýmovat.

Cestička do nebe samé je trní,
mnoho-li, mnoho-li lidí jde po ní?
Čeká tam nástrah až běda,
svůdce ten do chřtánu rád lidi veda.
Svedení myslí si: hle cesta pravá,
pěkná je, pěkná je, udržovaná.

Zapomeňte na minulost - dí jeden svůdce,
ustrojen, chvástá se: jsem čupr vůdce.
Zde je ta cestička pro pravé chlapy
web máme, klubovky, a kopyto z gatí.

Vše co je třeba zde v letáku stojí,
Bible a buben a trošku chvojí.
Vyplňte, vyplňte dotazníček
co vás sem přivedlo a co byste chtěli?

Dobře tak dobře tak, bereme vás,
psychoanalytik ku nové duši ztiší svůj hlas.
Zde naše konto a podpiseček?
Libo-li, libo-li závdaveček?

Jen trochu to píchne, krve kapka,
he, he, he, cha cha cha jsme skvělá parta.
Tahleta formalitka je zkrátka nutná,
zato iniciace ta sladce, holenku, chutná..

S kamenem mluv, velbloudí truse,
Mistr tě povede, poznáš se, prase.
Teď jsi chlap, máš své místo tak sedej a čujem.
Vše vede k Bohu, a ten je žena, dí mistr Rohr: bubny si vemte
svažte si ruce. Někdo chce fotit? Deset ran bičem.

O cesty vedení obavy neměj, na to jsou zkušení mistři ty fluide.
Starej se o dané, plň úkoly bděle, tradici potlačuj směle jen směle.
Zanech vší naděje vidíte nápis? To mámení pekelné před nebem brány.

Že svatý Petr má nehezký ocas?
Pozdě jsi prohlédl : Háló příjem? Užiteční idioti již jsou zde.
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

Male Počet příspěvků : 10026
Na +T+ od : 29. 11. 06

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   19.05.08 15:23

lol!
Hlásím se jako první abonent na budoucí sebrané spisy...sbírky básní.

Michal Kretschmer
Admin
Admin

Male Počet příspěvků : 3366
Věk : 73
Na +T+ od : 06. 12. 06

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   19.05.08 18:20

Richardem Rohrem jsem se zabýval jednak v článku na http://www.katolikrevue.cz/fides/richard_rohr_v_respektu_michal_kretschmer.htm a jednak pak v článcích v Te Deum č.5/2006 a č. 1/2007. On line je pouze druhá část na http://www.tedeum.cz/1_2007/agenda_spiritualita_richarda_rohra_12007.htm .

Ten první starší text reagující na článek v časopise Respekt je mírnější, snad proto, že jsem tou dobou toho ještě tolik o P. Rohrovi nevěděl, snad i pro to, že on sám se dále vyvíjel k horšímu. On je také zakládajícím ředitelem organizace Center for Action and Contemplation - mnoho kritických postřehů k ní je na http://www.lospequenos.org/RohrDossier/Sections/TableOfContents.htm .

Považoval jsem to téma za důležitá s ohledem, že má u nás poměrně velký ohlas.
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   19.05.08 18:55

Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   19.05.08 19:09

Michal Kretschmer napsal:
Richardem Rohrem jsem se zabýval jednak v článku na http://www.katolikrevue.cz/fides/richard_rohr_v_respektu_michal_kretschmer.htm a jednak pak v článcích v Te Deum č.5/2006 a č. 1/2007. On line je pouze druhá část na http://www.tedeum.cz/1_2007/agenda_spiritualita_richarda_rohra_12007.htm .

Díky, Michale, za odkazy, je to momentálně naše aktuální domácí téma. Smile Ale jsem moc vděčna za větu - "Pokud jsme pevně zakotveni ve víře, může být naše seznámení s jeho dílem a přijetí některých jeho přístupů přínosem, pokud je ovšem bereme jako něco, co doplňuje racionalitu naší víry a tradiční formy naší zbožnosti." Děkuji.
Návrat nahoru Goto down
Quido van Rijn
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   19.05.08 19:14

Katy napsal:
Michal Kretschmer napsal:

Díky, Michale, za odkazy, je to momentálně naše aktuální domácí téma. Smile Ale jsem moc vděčna za větu - "Pokud jsme pevně zakotveni ve víře, může být naše seznámení s jeho dílem a přijetí některých jeho přístupů přínosem, pokud je ovšem bereme jako něco, co doplňuje racionalitu naší víry a tradiční formy naší zbožnosti." Děkuji.

Citované větě předchází ovšem tato věta:
Tato témata však pojednává jednostranně, v opozici proti víře, církevním obřadům a institucím. scratch
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   19.05.08 19:16

Myslím, že poměrně důležité je i toto Michalovo upozornění:
citace :
Ten první starší text reagující na článek v časopise Respekt je mírnější, snad proto, že jsem tou dobou toho ještě tolik o P. Rohrovi nevěděl, snad i pro to, že on sám se dále vyvíjel k horšímu.

Quido van Rijn
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   19.05.08 19:19

Jedna z přednášek "chlapa" P. Petra Glogara:

… Mistr řekl: Víš, co znamená slovo sebepoznání? Nejsem si tím jist - odpověděl mladý muž. Mistr pokračoval: Nemohu ti to odhalit, co to znamená, protože se to musíš naučit sám. Protože jsem ale stařec, tak tě alespoň mohu naučit, jak se to dělá. Až vyjdeš z cely, najdeš si vhodný kámen a doneseš si ho před vchod do své cely. Tam jej postavíš, sedneš si k němu a budeš se ptát: Kameni, pověz mi, kdo jsem? Odpověz, kameni, kdo jsem?

Muž se podivil, co od něj stařec žádá, má si povídat s nějakým kamenem. Stařec ještě řekl. Ptej se toho kamene, nezapomeň tu otázku - Kameni, kdo jsem? Bedlivě poslouchej, protože kameny mluví. ...A přijď za mnou, kdykoli budeš chtít.

Muž odešel a rozhlédl se kolem sebe. Kamenů bylo všude dost. Poušť je pokrytá kameny. Bylo tam nesčetné množství kamenů všech velikostí, oblázky, balvany rozpraskané horkem, velké balvany vzdorující věkům. Muž si vyhlédl kámen, který se mu líbil, ani velký, ani malý, trochu nepravidelného tvaru a bez ostrých hran. Sklonil se k němu, a námahou jej uvolnil z půdy a zdvihl ze země. Cestou domů, svíral kámen a opakoval si: Proč mi přikazuje, abych mluvil s kamenem?

Nyní si každý vyberte jeden kámen, z těch které tady leží na zemi. …Dejte mu jméno, jak by se jmenoval podle některé dnešní události, kterou jste prožili. Představte si tu událost, nazvěte ji. Dejte jí jméno... Ten kámen je ta událost. Ta událost vám chce sdělit své tajemství, kámen chce promluvit a říct vám pravdu o vás. Až toto vykonáte půjdeme dál….

Za několik dní se vrátil k mistrovi. Řekni mi co jsi dělal? Uvítal jej mistr. Dělal jsem přesně to co jsi mi přikázal. Postavil jsem si kámen před celu, posadil se na zem, pozorně sledoval a ptal se: Kameni, kdo jsem? Každý den jsem před ním proseděl několik hodin. Zmokl jsem, protože pršelo, ale nepřestal jsem se ptát. Čekal jsem, ale kámen nepromluvil.

A napadla tě nějaká myšlenka? Kdyby jedna! Tisíce myšlenek, bzučely mi hlavou jako hejno much. Měl jsem spoustu pocitů a nekonečně mnoho pochyb. Také jsem mluvil sám se sebou..

Pověz mi, o čem jsi k sobě mluvil?

Nerad mluvím sám se sebou. Říkal jsem si to jen v duchu.

Díval jsem se na kámen. Připadal jsem si pokořený a ptal jsem se sám sebe, proč ten kámen nemluví. Opakoval jsem mu tu otázku, ale kámen mlčel. A stala se zvláštní věc, začal jsem k sobě mluvit já sám. Ptal jsem se sám sebe, kdo jsem a proč jsem tady. Proč mluvím k nějakému kameni. Napadlo mě, že jsi starý a přišel jsi o rozum. Starci, kteří dlouho žijí na poušti nakonec zhloupnou. Postupně ztrácejí rozum…

To byly všechny tvé myšlenky? Ale kdepak... Přiznávám, že jsem měl vztek, zlobil jsem se na tebe, nemyslel jsem si o tobě nic pěkného. Ale příčinou, byl ten kámen, který ne a ne odpovědět. V hněvu mě napadala spousta věcí. Udělal jsem dobře, že jsem přišel za tebou? Třeba je to holý nesmysl, je to moje cesta??? Muž se odmlčel, mistr řekl: jen pokračuj...

Viděl jsem, že si nejsem jist, že mám pochybnosti. Pochyboval jsem o sobě i o Bohu. Ptal jsem se jestli Bůh vůbec existuje. A nedokázal jsem si odpovědět. Potom jsem se podíval do svého srdce, našel jsem v něm jen pochyby a tmu. Chtěl jsem si připomenout krásné události ze svého života, a vše jakoby vybledlo. Dostal jsem strach. Strach, že jsem slabý, cítím se sám, nejistý, vracejí se mi myšlenky na hříchy, kterých jsem se dopustil. Ničemu nerozumím, jsem zmatený. A to kvůli kameni, který nepromluvil.

Ten kámen promluvil, řekl stařec. Mlčení kamene, tě postavilo před balvan, který leží v tvém srdci, ukázalo ti, kdo jsi a co máš dělat. Máš nejistotu a pochybnosti a strach a proto nemáš víru. Jsi v temnotách a proto nemáš světlo. Dá se to shrnout slovy: nejsi, nemáš, nevěříš:

To znamená sebepoznání. Nyní se znáš trochu lépe, dokonce začínáš poznávat pravdu o sobě samém. Nejsi nic, v nic nevěříš, a nic nemáš. Jsi prázdný džbán. Jsi méně než velbloudí trus.

...Mistr dodal: Ale Bůh si tě zamiloval, ty suchý velbloudí truse. Proto nezoufej, nahoře na nebi i zde na zemi je někdo, kdo tě miluje. Kámen ti sdělil tajemství. Teď po tři dny se kameni vždy ráno a večer pokloníš a řekneš: žehnám ti kameni, protože jsi mi řekl pravdu. Čtvrtého dne kámen zahodíš, aby se pro tebe nestal modlou.

Velbloudí trus je dobré hnojivo. Je známo, že z pohnojené země se rodí dobré plody. Hnojivem duše je pokora - Pravda. Pokora znamená opravdové sebepoznání neboli poznání své vlastní skutečnosti a situace.
Návrat nahoru Goto down
Quido van Rijn
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   19.05.08 19:25

Jestliže toto není kryptoďábelské pak už nic:

(z webu chlapi.cz)

Uzdravující moc rituálu
Naši předci používali jako prostředku k výchově bojovníků a chlapského zrání pomoc starších a řeč rituálů, které se z našeho života v poslední době začaly vytrácet. My chlapi se potřebujeme, nejen učit jeden od druhého, ale musíme zažít i rituály, abychom si uvědomili, že se děje něco nevšedního a zvláštního. Rituály nám totiž pomáhají přejít jednotlivými životními obdobími a nacházíme je u všech starých národů, pohanů, židů i křesťanů.

Téměř ve všech kulturách bylo jasné, že se muži nerodí, ale utvářejí se. Proto většina kultur považovala rituální mužskou iniciaci za nezbytnou k dotvoření v muže. I v dnešní době se mladí muži snaží sami sebe podvědomě iniciovat tím, že jdou až na okraj a nejrůznějšími způsoby riskují. V těch mladých mužích je stále přítomen jakýsi instinkt, který je vede k iniciaci, ale většinou nemají tu moudrost nebo vedení, aby uzavřeli celý kruh a pochopili samo sdělení iniciace. Opravdový rituál nás musí přesahovat a měl by nás vést k hlubšímu poznání života, neboť je to něco, co lze vidět, čeho se lze dotknout, ale zároveň je vněm skryt prvek něčeho tajemného.

Klasické iniciační rituály připravovaly muže na dvě etapy života:

1. cvičily mladé muže v potřebné kázni a úsilí pro vzestupnou první polovinu života
2. připravily muže na potřebný sestup a opouštění v druhé půlce života.

Rituály tedy slouží:

* K hledání cesty, která vede k cíli a provází nás v našem putování od jednoho životního údobí k druhému.
* Rituál nás vede k pochopení své vlastní existence.
* Rituál vytvoří s lidí celek se vztahem k lidské pospolitosti.
* Rituál mi pomáhá objevil kdo jsem a co je v mém životě důležité.
* Rituál je snazší poznat z jeho účinku než z těchto definic.
* Rituál spojuje „můj“ příběh s příběhem Vesmíru .
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   19.05.08 20:06

Děs. P. Petra Glogara docela dobře znám. Je hrozné, jak může člověk zešílet.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   20.05.08 9:22

Spíš než kryptoďábelské mi to připadá hlavně hloupé.., páter Roura je holt cvok, to je celé.
Z mytologického a mystického hlediska je vykrádačem mýtů a de facto zneužívatelem. Tady se skutečně asi naskýtá otázka, zda si uvědomuje, co některými těmi svými"iniciacemi" v mladých lidech vyvolává a probouzí..

Anton.
Návrat nahoru Goto down
René Václavek
Obecní drbna
Obecní drbna

Male Počet příspěvků : 2772
Věk : 57
Na +T+ od : 19. 04. 07

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   21.05.08 15:38

P. Glogar, není to ten salesián, ono je těch Glogarů víc. Jinak ve Zlíně se kreténi s bubínky pravidelně setkávají, dřív je vedl ultramadernista P. Vracovský, jehož mše bývaly divadlem.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   21.05.08 17:28

René Václavek napsal:
P. Glogar, není to ten salesián, ono je těch Glogarů víc. Jinak ve Zlíně se kreténi s bubínky pravidelně setkávají, dřív je vedl ultramadernista P. Vracovský, jehož mše bývaly divadlem.

Máš Rendo pravdu, že rodině Grogarů Bůh požehnal mnoha kněžskými povoláními, mimo jiné i v kongregaci SDB. Tento P. Petr ale salesián není.

Nevím, jak se pozná ultramodernista... Otec Jaroslav byl zbožný kněz a dobrý člověk. Ano, sloužil také mše svaté pro děti. Rodiče to kvitovali s povděkem, protože zakusili, co to je, když se děti do kostela těší.
Jaroslav sloužil i pohřební mši svatou za mého otce. Věř, že divadlo to nebylo.

Jo, a chlapi s bubínky - bejvávalo, dávno tomu. Brácha Ti neříkal? Laughing
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   24.05.08 10:34

Mimochodem, jeden spolužák mi předevčírem tvrdil, že Bůh je ženská (upozornění: jedná se o spolužáka a ne o spolužačku, takže mě to dost udivilo).
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   24.05.08 11:07

Bonifatius napsal:
Mimochodem, jeden spolužák mi předevčírem tvrdil, že Bůh je ženská (upozornění: jedná se o spolužáka a ne o spolužačku, takže mě to dost udivilo).

To má asi z té písničky od Chinaski, tam taky zpívají že Bůh je žena....
Návrat nahoru Goto down
Quido van Rijn
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   24.05.08 12:35

Richard Rohr, pravý chlap :-) to používá běžně. To je ale mešuge, což ho do jisté míry omlouvá :-)
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   24.05.08 12:37

Je zajímavý, že většina těch rour má potom nemalé problémy s mariánskou úctou.

Quido van Rijn
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   24.05.08 12:46

Iacobus Augustinus napsal:
Je zajímavý, že většina těch rour má potom nemalé problémy s mariánskou úctou.

To je logické, když jsou poněkud teplí .... :-)
Kdo jiný si Boha potřebuje představovat jako ženu, no napadá mě ještě pár dalších psychiatrických diagnóz. A kdo vymýšlí k tomu aby se začal pokládat za opravdového muže pohanské rituály čili Rohrovu iniciaci? No chytrému napověz hloupého kopni.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   24.05.08 13:29

Ale třeba Klément z Alexandrie taky píše že Bůh Otec je i žena-matka:
37. (1) Co tedy ještě schází? Pohleď na tajemství lásky, a tehdy uzříš Otcovu náruč, o níž podal zprávu pouze jednorozený Bůh. (2) Sám Bůh je také láska a z lásky se nám dal spatřit. To, co je v Bohu nevýslovné, je Otec; zatímco soucit vůči nám z něho činí matku. Otec ve své lásce nabyl ženské podoby; nádherným znamením toho je ten, jehož zplodil ze sebe a plod, který byl zrozen z lásky, je láska. (3) Proto také sestoupil, proto oblékl člověka, proto dobrovolně snášel to, co patří k lidství, aby nám odměřil účast na své moci, poté, co si z lásky k nám nechal odměřit účast na naší slabosti.
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   24.05.08 13:34

Hezká metafora, ale nic víc.
Myslím, že Tradice, Písmo jasně hovoří o OTCI, SYNU a DUCHU. Žádné Matce, Dceři.
To jsou ze strany rour jen snahy šokovat, fascinovat. Maně si vzpomínám, jak jsem kdysi vyhodil z kostela nějakého heretika, který tam chtěl rozdávat letáčky s textem, že Duch svatý je Matka. No, bylo veselo.

Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   24.05.08 13:55

Mi to přijde, jako kdyby se styděl za to, že i muž může mít soucit, a proto povolává na scénu ženu, u které se tato ctnost naopak cení.
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   24.05.08 14:00

Hmmm, to je zajímavá myšlenka. Přitom se stačí podívat na samotného Krista Pána. Nezaplakal nad Lazarem?

Josafat
Sodalitium pianum
Sodalitium pianum

Male Počet příspěvků : 530
Na +T+ od : 31. 01. 08

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   24.05.08 14:29

ospilos napsal:
Ale třeba Klément z Alexandrie taky píše že Bůh Otec je i žena-matka:
37. (1) Co tedy ještě schází? Pohleď na tajemství lásky, a tehdy uzříš Otcovu náruč, o níž podal zprávu pouze jednorozený Bůh. (2) Sám Bůh je také láska a z lásky se nám dal spatřit. To, co je v Bohu nevýslovné, je Otec; zatímco soucit vůči nám z něho činí matku. Otec ve své lásce nabyl ženské podoby; nádherným znamením toho je ten, jehož zplodil ze sebe a plod, který byl zrozen z lásky, je láska. (3) Proto také sestoupil, proto oblékl člověka, proto dobrovolně snášel to, co patří k lidství, aby nám odměřil účast na své moci, poté, co si z lásky k nám nechal odměřit účast na naší slabosti.
Ano, v Bohu jsou všechny dokonalosti v nejvyšší míře, tedy jsou v něm i dokonalosti, kterými na zeni oplývají i ženy-matky, tedy něžnost, mírnost atd. To má na mysli tento text. Ale to z Boha nedělá ženu. Bůh je duch, nemá tedy tělo, a tudíž ani pohlaví. Ale mluví o sobě v mužském rodě, nazývá sám sebe Otcem a vtělil se v osobě muže.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   24.05.08 14:36

Přesně. Myslím, že normální muž, stejně jako normální žena, má přirozenoě usilovat o to být co nejvíc podobný Bohu. Mi třeba ukažte někoho, kdo viděl „Hotaru no Haka“ a neměl v očích slzy soucitu. Copak si musíme pořád dokazovat, jaký jsme tvrdý mačo chlapáci?
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   24.05.08 14:41

Nevím jak ostatní, ale já si nic dokazovat nemusím. Pokud někdo ano, tak ho lituju. Nežije v upřímnosti k sobě samému a k Pánu Bohu tuplem ne.
Chlapa nedělá chlapem fakt, že nedokáže třeba plakat.

Sponsored content

PříspěvekPředmět: Re: www.chlapi.cz   

Návrat nahoru Goto down

www.chlapi.cz
Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Návrat nahoru 
Strana 1 z 2Jdi na stránku : 1, 2  Next

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
+ + + T R A D I T I O + + +  :: Církev u nás-
Přejdi na: