+ + + T R A D I T I O + + +

Katolické fórum pro katolíky, ochránce nenarozeného života a všechny, pro které je Salus animarum opravdu suprema lex.

PříjemPříjem  PortálPortál  FAQFAQ  RegistraceRegistrace  Přihlášení  

Share | 

Juventutem

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down 
Jdi na stránku : 1, 2, 3  Next
AutorZpráva
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Juventutem   01.04.08 10:03

Zdravím všechny,

tak jsem se díval na stránky sdružení mladých přátel tradiční liturgie Juventutem (spojeno s FSSP) a myslím, (a asi nás bude víc, kdo si myslí) že něco takového chybí i u nás. Možná by nebylo od věci pokusit se založit českou pobočku této Svatým stolcem uznané organizace.

Má-li se i u nás začít něco dít (s obnovou katolické církve), tak by bylo nejvýše vhodné v duchu pravých hodnot, katolické nauky a tradice.

Pokud by měl někdo zájem alespoň zkusit něco takového, nechť se ozve.

Bylo by to nejen hezké gesto proti ostatním, že Traditio nejen mluví, ale hlavně koná.

Guardiano

P.S. Existuje nějaká podobná organizace spjatá s tradiční mší svatou v ČR ? Nevím o žádné...
Návrat nahoru Goto down
Quido van Rijn
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel

Male Počet příspěvků : 3729
Věk : 127
Bydliště : Od března 2010 kontakt pouze přes mail: quidovanrijn@yahoo.com
Na +T+ od : 30. 11. 06

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   01.04.08 10:25

FSSP v ČR nemá v současnosti, pokud vím, ani jediného kněze. Přitom kněz pro tradiční liturgii, předávání tradiční nauky v katechezích atd., je potřeba. Pochybuji, že by některý z výjimečných diecézních kněží, který slouží také trident měl čas nasadit svoje zdraví pro takto silnou podporu Tradice. Odměnou takových kněží se strany biskupa, (který by to zatrhl ještě v počátku) je totiž shnilá fara na venkově, kde nechodí nikdo do kostela či přímo postavení mimo úřad. Muselo by se to odehrávat v ilegalitě, pak by to snad bylo schůdné.
No ale měli bychom si na ilegalitu pomalu zvykat - konec je blízko a satan stupňuje řádění.

Já jsem pro.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   01.04.08 10:31

Nicméně by bylo hezké ukázat, že i mezi mladými lidmi zájem o tradiční Mši sv. je. Pomodlit se jednou denně Judica me taky nemůže uškodit. Wink Já jsem pro.
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

Male Počet příspěvků : 10019
Na +T+ od : 29. 11. 06

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   01.04.08 10:34

Ani já nejsem proti.
Minimálně ten žalm se pro začátek pomodlit.

Jakub
Gründer
Gründer

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   01.04.08 10:38

Judica me, Deus, et discerne causam meam de gente non sancta :
ab homine iniquo et doloso erue me.

2 Quia tu es, Deus, fortitudo mea : quare me repulisti ?
et quare tristis incedo, dum affligit me inimicus ?

3 Emitte lucem tuam et veritatem tuam :
ipsa me deduxerunt, et adduxerunt
in montem sanctum tuum, et in tabernacula tua.

4 Et introibo ad altare Dei,
ad Deum qui lætificat juventutem meam.
Confitebor tibi in cithara, Deus, Deus meus.

5 Quare tristis es, anima mea ?
et quare conturbas me ?
Spera in Deo, quoniam adhuc confitebor illi,
salutare vultus mei, et Deus meus.

Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   01.04.08 10:50

Gloria Patri, et Filio, et Spiritu Sancto.
Sicut erat in principio et nunc, et semper, et in sæcula sæculorum. Amen.
Introibo ad altare Dei.
Ad Deum qui lætificat juventutem meam.
Návrat nahoru Goto down
Gaudentius
Sodalitium pianum
Sodalitium pianum

Male Počet příspěvků : 68
Věk : 35
Na +T+ od : 06. 02. 08

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   01.04.08 10:57

Je to hezké, rozhodně by nebylo špatné ukázat, že zájem je větší než si jejich biskupské a jiné milosti myslí
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   01.04.08 11:59

Iacobus Augustinus napsal:
Ani já nejsem proti.
Minimálně ten žalm se pro začátek pomodlit.

Ano, třeba se začít modlit žalm a bylo by také dobré přeložit (pro jazykově nenadané) stránky do češtiny, textu tam není mnoho. Pokud by se z ČR ukázala iniciativa, myslím, že to nezůstane bez odezvy. Hlad po věcech Božích je a bude větší....
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   01.04.08 16:48

Přistoupím k oltáři Božímu, před Boha, který mě od mládí radostí naplňuje.
Suď mě, Bože, a rozsuď v můj prospěch proti lidu nesvatému, od člověka zlovolného a lstivého mě vysvoboď.
Neboť ty jsi, Bože, má síla; proč jsi mě zapudil, a proč smuten chodím, když mně sužuje nepřítel?
Sešli světlo své a pravdu svou! Ty mě povedou a doprovodí na svatou horu a do stanů tvých.
I přistoupím k oltáři Božímu, před Boha, který mě od mládí radostí naplňuje.
Oslavovati budu tebe na citaře, Bože, Bože můj. Proč jsi smutna, duše má, a proč mne rozechvíváš?
Doufej v Boha, neb ještě mu děkovati budu, onť spása má a Bůh můj.
Sláva Otci i Synu i Duchu svatému, jakož byla na počátku, i nyní i vždycky a na věky věkův.
Přistoupím k oltáři Božímu, před Boha, který mě od mládí radostí naplňuje.

Naposledy upravil hama dne 12.04.08 12:01, celkově upraveno 2 krát
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   01.04.08 16:59

Popis
Toto je webová stránka Juventutem International Federation, zkráceně FIJ (z latinského Foederatio Internationalis Juventutem.) FIJ je oficiální sktruktura shromaždující všechny skupiny a jednolivce připojené k Juventutem po celém světě. Od svého založení na svátek Panny Marie Pomocnice křesťanů 24.5.2006 v Bernu ve Švýcarsku má Juventutem morální charakter.

31 spoluzakladatelů pochází z 16 zemí světa na všech kontitentech: z Ruska, Německa, Austrálie, Itálie, Číny, Irska, Brazílie, Velké Británie, Francie, USA, Maďarska, Švýcarska, Keni, Španělska, Nizozemí a Rakouska.

Jako nezávislá nepolitická organizace mládeže loajální k římskokatolickým autoritám čerpá FIJ inspiraci z International Una Voce Federation (www. ifuv.org), ale i z jiných katolických institucí.

Cíl
FIJ je katolická síť pečující o posvěcování mladých po celém světě podle římských tradic Církve. Přejeme si přispět k posvěcení členů Juventutem a všech našich mladých současníků.

Přikázání
1. Každý den se pomodlit za posvěcení mladých úryvek ze žalmu 42 "Judica me" (Suď mě, viz výše) nebo modlitbu podle vlastního výběru (třeba Zdrávas Maria nebo Otče náš)
2. Jít do kostela jednou týdně adorovat Našeho Pána, skutečně přítomného v tabernákulu.
3. Jednou za rok nebo vícekrát jít na Mši Svatou v Římském ritu z roku 1962, jdi ke zpovědi; ve jménu Juventutem se zúčastnit nějaké duchovní aktivity (modlitby Breviáře, rozhovoru o víře, iniciativy pro život (u nás např. Hnutí pro život, pozn. překl.), dobročinné akce, exkurze.)

Upřesnění
1. Členství a přikázání, které zahrnuje, jsou automaticky obnovovány na svátek Panny Marie Pomocnice křesťanů (24. května), pokud člen výslovně nevyjádří opačné přání.
2. Když člen náhodou zapomene splnit některé přikázání, nepáchá hřích, (pokud tak neučinil úmyslně.)
3. Jako laická katolická organizace Juventutem není závislá na jakékoliv kněžské komunitě nebo politickém hnutí.

Společenství svatých
Naše přikázání nejsou naším výmyslem. Jsou to dobře známé prostředky k posvěcení. Ale používají se stejně tak často, jak dobře jsou známy?
Věříme, že použití těchto prostředků posvěcení v rámci Juventutem nám prospěje lépe než kdybychom je používali jako jednotlivci. Proč? Jako členové světové sítě, jako je Juventutem, víme, že na celém světě jsou katoličtí mladí modlící se k Bohu v Jeho Církvi jako my, za nás a s námi. Víme, že čelí stejným pokušením jako jsou ty, které zakoušíme, když chceme následovat našeho Pána a Jeho Svatou Církev s větší šlechetností. Víme, že spolíhají na naši vlastní modlitbu a přátelství, aby mohla Boží milost pracovat skrze ně a přinést více požehnaných plodů.

Jako pokřtění mladí dospělí, jako členové Mystického Těla Našeho Pána Ježíše Krista se již účastníme společenství svatých. Podobně jako rozličná bratrstva, třetí řády a zbožné společnosti v historii Církve i Juventutem jen blíže určuje přijetí Božích milostí pro zvláštní skupinu duší svými specifickými prostředky, inspirovanými potřebami, které cítíme v nových podmínkách.

Současné podmínky
Žijeme v těžkých časech. Zatímco klesá počte dobře vzdělaných pastýřů, prostředky tohoto světa ke svádění duší posilují. Zejména v tzv. vyspělých zemích je být katolíkem objektivně těžší nyní než to bývalo před několika desítkami let. Zjeména my mladí jsme cílem falešných vůdců, kteří slibují potěšení a nezávislost jako cíl, místo jediné opravdové svobody a radosti, která spočívá v odpovědi na Boží volání ke svatosti.

Většina našich bližních pokřtěných katolíků utekla z kostelů, nemá čas pro katolickou zbožnost a opovrhuje katolickou naukou. Liturgie, nauka a apoštolát, které jim byly předloženy, nedokázaly přilákat jejich pozornost. Většina moderních mladých se často domnívá, že ti, kdo jednají ve jménu katolické Církve, nejsou přesvědčiví. Nevidí důvod, proč obětovat pozemská potěšení jako odpověď na pozvání, ve kterém se schází transcendence.

Díky Bohu, zdá se, že obnova se blíží. Víme jistě, že Pán neopustí svou Cíkrev. Vzdáváme mu díky pro milost, kterou jsme bez vlastní zásluhy byli naloženi do Archy spásy řízené naším sv. otcem papežem Benediktem XVI.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   01.04.08 17:27

Naše prostředky
Naší společnou snahou jako členů Juventutem je čerpat posvěcení z tradiční liturgie a spirituality naší Sv. Matky Církve. Když jsme rozpoznali silnou podporu, kterou dává našim duším misál z roku 1962 stejně jako naukové vyjádření božských pravd tak výmluvně vyjádřené speciální formou římského ritu, toužíme je užívat ještě plodněji. K tomu potřebujeme podporu v modlitbě, přátelství a vzdělávání. Očekáváme, že je budeme používat a sdílet v Juventutem, k radosti našeho Pána a Jeho Neposkvrněné Matky. Čím více se budeme ztotožňovat s římskými tradicemi Církve, abychom se v nich posvětili, tím více Bůh se bude dotýkat ostatních lidí skrze nás. Tak najdeme naplnění v pokorné a radostné pomoci šíření Boží milosti v Jeho stvoření.

Prakticky
Jako přídavek ke třem přikázáním, která určují každý den a týden našich členů, by se setkání členů mělo konat pravidelně. Páteří aktivit Juventutem se zdá být měsíční setkávání obsahující neformální jídlo, výklad nauky od klerika, předcházené Mší sv., kdykoliv je možnost mimořádného ritu. Toto setkání nezakazuje přátelskou rekreaci, jako sledování vhodného filmu.

Tak malé!
Svatá Terezie z Avily říká, že bychom měli mít velké očekávání svatosti. Nepodlehnout pýše, když se snažíme konat to nejlepší, co umíme, a když spolupracujeme s milostí Všemohoucího. Stejně jako my, Juventutem není než malý a nedokonalý nástroj. Jsme jen hrst mladých rozptýlených po celém světě. Kvůli nedostatku času a peněz je pro nás obtížné cestovat přes oceány, abychom se setkávali.

Díky Bohu, nemusíme nic vynalézat, protože naše svatá Matka Církev už má pro nás vše připraveno. Hodnotné římské tradice, kterým slouží oddaní pastýři, jsou dnes stále více oceňovány. Někteří z nás, kteří se stále ještě nemohou účastnit pravidelně mimořádného římského ritu (podle misálu bl. Jana XXIII.), mohou i tak číst hodně na Internetu, prohlížet obrázky a videa a příležitostně na poutích nebo shromáždění věřících navštívit mše sv. sloužené v nejctihodnější liturgii.

Přese všechny vzdálenosti naše vzájemná modlitba a náš sdílený zájem o svaté tradice v Církvi nezná hranic. Jsi-li mladý katolík a přitahují-li tě římské tradice katolické církve, jsi vítán, aby ses k nám připojil, třeba jen skrze modlibu. Modlíme se za tebe.

Mimo jednotlivých korespondentů v rozličných zemích vypsaných výše, máme skupiny v 15 zemích: Irsku, Francii, Maďarsku, Anglii, Skotsku, Nizozemí, Itálii, Chile, Austrálii, Brazílii, Litvě, Kolumbii, Keně, Hong Kongu a Argentině.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   01.04.08 17:37

Historie
Jméno Juventutem bylo poprvé zmíněno 24. května 2004 v korespondenci mezi zakladateli Juventutem. 24 květem je svátek Panny Marie Pomocnice křesťanů. Po vítězství křesťanů nad Turky u Lepanta u Iónských ostrovů (1571) vložil sv. Pius V. do litanie k blahoslavené Panně volání Pomocnice křesťanů. K tomu vytvořil Pius VII. svátek 24. května na oslavu Panny Marie, aby vyjádřil vděčnost za osvobození ze zajetí Napoleona v roce 1914. 24. květen je výročím Juventutem. Mezinárodní federace Juventutem byla založena v bernu ve Švýcarsku 24. května 2006.

Juventutem se projevilo poprvé v srpnu 2005 v Bavorsku a pak v Düsseldorfu v průběhu Světových dnů mládeže. Od svého počátku bylo Juventutem zamýšleno jako stálá struktura Církve, mající za cíl posvěcování mladých tradičních katolíků tím, že ukáže jejich různost a živost v pravidelných aktivitách.

Juventutem bylo založeno v kontextu roku Eucharistie, vyhlášeném papežem Janem Pavlem II. v říjnu 2004 a ukončeném papežem Benediktem XVI. v říjnu 2005. Od svého počátku Juventutem podporovalo a v budoucnosti bude podporovat své členy a pracovat na díle Syna Božího, který se stal člověkem, Ježíše Krista, našeho Spasitele, přítomného skutečně v Eucharistii. Znakem Juventutem je monstrance s sv. Hostií v prostřed. Slovo Juventutem bude také napsáno modře pod monstrancí, aby ukázalo mariánský charakter Juventutem. Rok 2005 byl nejen rokem Eucharistie, ale také stopadesátým výročím prohlášení dogmatu o Neposkvrněném početí a naše organizace byla zasvěcena Panně Marii, 25. března, v den Zvěstování.

Latinsky
Introibo ad altare Dei: ad Deum qui latificat juventutem meam.
Judica me Deus, et discerne causam meam de gente non sancta: ab homine iniquo et doloso erue me.
Quia tu es Deus fortitudo mea: quare me repulisti, et quare tristis incedo, dum affligit me inimicus?
Emitte lucem tuam, et veritatem tuam: ipsa me deduxerunt, et adduxerunt in montem sanctum tuum, et in tabernacula tua.
Et introibo ad altare Dei: ad Deum qui latificat juventutem meam.
Confitebor tibi in cithara Deus, Deus meus: quare tristis es anima mea, et quare conturbas me?
Spera in Deo, quoniam adhuc confitebor illi: salutare vultus mei, et Deus meus.
Gloria Patri, et Filio, et Spiritu Sancto.
Sicut erat in principio et nunc, et semper, et in sacula saculorum. Amen.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   01.04.08 20:07

Přímluvci

Mladí členové Juventutem mohou hledat inspiraci k posílení ctností:

1. u mnoha mladých světců, kteří oslavovali Krista na všech světadílech, jako sv. Kateřina Alexandrijská, sv. Vavřinec, sv. Cecilie, sv. Sebastian a sv. Anežka v Římě; sv. Agáta a sv. Lucie na Sicilii; sv. Alois Gonzaga, sv. Bernadette Soubirous, st. Jean Gabriel Perboyre, sv. Jana z Arku, sv. Jan Berchmans, sv. Kateřina Sienská, sv. Pavel Miki, sv. Kateri Tekakwitha, sv. Karel Lwanga, sv. Terezie od dítěte Ježíše, sv. Marie Goretti, sv. Rosa z Limy, bl. Karel Leisner atd.
2. u svatých, kterým Bůh propůjčil zvláštní charisma pro mladé lidi: u sv. Jan Bosca, sv. Filip Neriho;
3. u svatých, kteří byli zvláštním způsobem oddáni nejsvětější svátosti, jako: sv. Tarcisius, sv. František a sv. Klára z Assissi, sv. Juliana z Cornillonu, sv. Tomáš Akvinský, sv. Pius V., sv. Pascal Baylon, sv. Jan Maria Vianney, sv. Pierre-Julie Eymar, sv. Pius X., sv. padre Pio atd.
4. u svatých andělů: u sv. andělů strážných; u sv. Michaela, knížete nebeského vojska; sv. Rafaela, který ochránil mladého Tobiáše v mnoha nebezpečích a porazil démona Asmodea, a u sv. Gabriela, poslaného Nejvyšším jako zástupce k Panně Marii.
Návrat nahoru Goto down
Jaro
Sodalitium pianum
Sodalitium pianum

Male Počet příspěvků : 515
Věk : 36
Na +T+ od : 19. 01. 07

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   01.04.08 22:35

Guardiano napsal:
Zdravím všechny,

tak jsem se díval na stránky sdružení mladých přátel tradiční liturgie Juventutem (spojeno s FSSP) a myslím, (a asi nás bude víc, kdo si myslí) že něco takového chybí i u nás. Možná by nebylo od věci pokusit se založit českou pobočku této Svatým stolcem uznané organizace.

Má-li se i u nás začít něco dít (s obnovou katolické církve), tak by bylo nejvýše vhodné v duchu pravých hodnot, katolické nauky a tradice.

Pokud by měl někdo zájem alespoň zkusit něco takového, nechť se ozve.

Bylo by to nejen hezké gesto proti ostatním, že Traditio nejen mluví, ale hlavně koná.

Guardiano

P.S. Existuje nějaká podobná organizace spjatá s tradiční mší svatou v ČR ? Nevím o žádné...

Juventutem, podobne ako jeho otcovská organizácia FSSP, si zakrýva zrak (alebo ich to nezaujíma?) pred všetkymi doktrinálnymi nezriadenosťami, závanmi zápachu ryby zahnívajúcej od hlavy (Rím), nepozná kritického slova pre NOM, iba si s klapkami na očiach hudie o tradičnej omši. Rozhodnutie pre tradičnú omšu z ich strany vyzerá, že je iba výsledkom estetického usudzovania (domnievam sa tak pri absencii ohňa a síry smerom na NOM; naopak, jeho rešpektovaní ako riadneho katolíckeho obradu, tak ako to robí aj FSSP). Preto sa mi nezdá, že Guardianov výpočet "v duchu pravých hodnot, katolické nauky a tradice" nájde v Juventutem naplnenie.

Ja by som do Juventutem nevstupoval. (Konjunktív miesto indikatívu preto, lebo Guardiano hovorí o ČR a ja som mimo nej.)

Irenej
Sodalitium pianum
Sodalitium pianum

Male Počet příspěvků : 682
Na +T+ od : 12. 02. 07

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   02.04.08 9:17

Jaro napsal:

Juventutem, podobne ako jeho otcovská organizácia FSSP, si zakrýva zrak (alebo ich to nezaujíma?) pred všetkymi doktrinálnymi nezriadenosťami, závanmi zápachu ryby zahnívajúcej od hlavy (Rím), nepozná kritického slova pre NOM, iba si s klapkami na očiach hudie o tradičnej omši. Rozhodnutie pre tradičnú omšu z ich strany vyzerá, že je iba výsledkom estetického usudzovania (domnievam sa tak pri absencii ohňa a síry smerom na NOM; naopak, jeho rešpektovaní ako riadneho katolíckeho obradu, tak ako to robí aj FSSP). Preto sa mi nezdá, že Guardianov výpočet "v duchu pravých hodnot, katolické nauky a tradice" nájde v Juventutem naplnenie.

Je otázkou, zda podobná nesmiřitelnost či zarputilost je konstruktivní nebo destruktivní. Podle mého názoru a zkušenosti je to to druhé...
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   02.04.08 9:26

Já se obávám, že FSSPX se sice snažit může, ale vzhledem k společenské ostrakizaci nikdy nedosáhne toho, čeho by chtělo.
FSSP možná NOM nekritizuje(sice jsem slyšel něco jiného, ale to nehraje roli), ale kritizuje to, co pod vrcholem ledovce, kterým je NOM, zabírá místo mnohem větší.
Nevím, ale pro mě je daleko horším problémem, že Halík je apostata, než že slouží NOM. Doufám, že příklad je jasný.
Neznám obsah výuky v seminářích FSSP, ale pokud mají alumni všech pět pohromadě, tak vědí. Jde-li tam někdo jen kvůli kraječkám a basičkám, tak nejen že nemá povolání, ale asi úplně nechápe, o co jde.
FSSP se může zdát na půli cesty. Ale já sám si stejně vážím kněží, kteří věří katolicky a občas slouží katolickou liturgii, jako těch, kteří jsou z FSSPX.
Z různých důvodů k FSSPX nemohou, nebo nechtějí.
Věřím, že mládežníci z Juv. se opravdu snaží. A stejně tak věřím, že zajdou na mši svatou jak k FSSP, tak k FSSPX.

Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   02.04.08 9:35

Hamo, diky moc za preklad !!
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   02.04.08 10:12

Tři "jasnosti" (nenapadá mě, jak lépe přeložit slovo whiteness)

Když sv. Jan Bosko, patron mladých, vyprávěl svůj později velmi slavý sen, popsal jako tři "jasnosti" tři základní prvky, které pomáhají křesťanům: sv. Eucharistie, blahoslavená Panna Maria a sv. otec. Členové Juventutem vyznávají velkou lásku k třemto "třem jasnostem."

Kromě své lásky k Nejsvětější svátosti, zmíněné výše, prokazují mladí členové Juventutem také zvláštní lásku k Nejblahoslavenější Panně Marii, Matce Boží. Vědí, že Bůh vyvolil Pannu Marii, aby přišel k nám, a proto není jistější cesty k Němu, než skrze ni. Budou stále přednášet Matce v Nebesích všechny své starosti i radosti, selhání i úspěchy. Budou jí děkovat za všechny přímluvy u Boha a za každou milost, kterou získá od Božího Syna. Budou se snažit ji ve všem napodobovat, takže je bude moci zavést k dokonalé jednotě s jejich Bratrem a Pánem, božským Vykupitelem Ježíšem Kristem.

Mladí členové Juventutem jsou hluboce sjednoceni s viditelnou hlavou Církve, papežem, následníkem sv. Petra. Milují ho živou a vroucí láskou, jako sv. Kateřina Sienská, obhájikyně římského pontifika, kterého nazvala sladkým Kristem na zemi; láskou tak věřící, jako byla láska sv. Antonia Marie Clareta, který navrhl dogma o papežské neomylnost na Prvním vatikánském sněmu.

Výraz "tři jasnosti" ukazuje vnitřní a prozřetelné spojení mezi Naším Pánem Ježíšem Kristem, skutečně přítomným v Eucharistii, Jeho Nejblahoslavennější Matkou, Neposkvrněnou Pannou, a jeho neomylným Vikářem, legitimním následníkem apoštola sv. Petra. Spojení těchto "tří jasností" je tak základní pro katolickou víru, že mladí členové Juventutem jsou jsi jisti, že jsou na správné cestě, když v srdci obsáhnou všechny tři.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   02.04.08 11:02

Já se obávám, že FSSPX se sice snažit může, ale vzhledem k společenské ostrakizaci nikdy nedosáhne toho, čeho by chtělo.
FSSP možná NOM nekritizuje(sice jsem slyšel něco jiného, ale to nehraje roli), ale kritizuje to, co pod vrcholem ledovce, kterým je NOM, zabírá místo mnohem větší.
Nevím, ale pro mě je daleko horším problémem, že Halík je apostata, než že slouží NOM. Doufám, že příklad je jasný.
Neznám obsah výuky v seminářích FSSP, ale pokud mají alumni všech pět pohromadě, tak vědí. Jde-li tam někdo jen kvůli kraječkám a basičkám, tak nejen že nemá povolání, ale asi úplně nechápe, o co jde.
FSSP se může zdát na půli cesty. Ale já sám si stejně vážím kněží, kteří věří katolicky a občas slouží katolickou liturgii, jako těch, kteří jsou z FSSPX.
Věřím, že mládežníci z Juv. se opravdu snaží. A stejně tak věřím, že zajdou na mši svatou jak k FSSP, tak k FSSPX.

Jsem rád, že to tak vidíš. FSSPX je sice ostrůvek pravověří, ale není jediný, i když se to nezdá. Ne každý může udělat radikální krok směrem k FSSPX. Jsou kněží, kteří sice slouží Mši, která dokonale katolickou víru nevyjadřuje, nicméně víru neztratili. A uzavírat se katolíkům, kteří jsou pravověrní, ale v některých otázkách, které se týkají spíše ortopraxe, nemají jasno, nepovažuji za konstruktivní a upřímně řečeno za ne příliš katolické. Kdyby FSSPX postupovalo tímto směrem, pak by z něj mohla vzniknout odnož pravoslavné sekty. Právě katolicita spočívá ve volbě střední cesty, která je mezi extrémy. Střední cesta však není cesta kompromisu, neznamená být pravověrný jen napůl, ale znamená právě být pravověrný, nebýt ani liberál, pro kterého je všechno jedno, ani fanatik, který v nepodstatných (samozřejmě chápu, že problém liturgie je podstatný) odlišnostech v přístupu vidí hned herezi (takový byl právě Fotios, který západním kněžím vyčítal, že si holí vousy).
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   02.04.08 11:05

U FSSP je problémem trochu to, že tam neexistuje jednotná linie. Viz např. tzv. 1411, odejití P. Bissiga, který byl obviněn ze "schismatické mentality", byť patřil ke středu, vyhazov P. Emmersona z Wigratzbadu neboť prohlásil, že má dva vzory "sv. Dominika a Mons. Lefebvra"... Osobně jsem četl oficiální rozbor FSSP, kde se tvrdí, že biskupská svěcení Mons. Lefebvra byla neplatná (sic!) stejně jako křest pomerančovým džusem, neboť se autoři domnívali, že souhlas papeže je součástí materie (sic!). Existuje také obhajoba FSSP mezináboženského setkání v Assisi, kde se tvrdí, že je to naprosto v souladu s tradicí a vírou. Pokud se hovoří o tom, že se FSSP zaměřuje na kritiku špičky ledovce, pak je to sice pravda, ale pouze u jednotlivců, nicméně neznám kritiku FSSP např. náboženské svobody nebo ekumaniakalismu - to jsou pro FSSP tabu.

Opět je však třeba zdůraznit, že to záleží na jednotlivcích. Skvělí katolíci jistě existují i v řadách FSSP a jejich příznivců. Ovšem pokud jsou seminaristé vyučováni "bonapartisty" z Opus Dei, pro něž je náboženská svoboda dogmatem, pak žádnou kontrarevoluci neočekávám.

Narozdíl od Jakuba to vidím zcela opačně: FSSP problém spíše omezuje na otázku liturgie, FSSPX klade primárně důraz na otázku věrouky.
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   02.04.08 11:27

Ta neexistence jednotné linie je dána podle mne tím, že chybí biskup(ové), který by byl jen pro FSSP. Na svěcení se zve kdekdo.
Něco na způsob osobní prelatury, jako mají opusáci, by nebylo pro FSSP od věci.
Úlety jsou na obou stranách. Myslet si, že mezi FSSPX nejsou třeba sedevacantisté by bylo stejně naivní, jako se domnívat, že mezi FSSP nejsou opusáci.
Nevím, jak se učí v semináři. Ale slyšel jsem(a nebylo to od nikoho z FSSP), že výuka tam je dobrá. Jistě ne ideální, ale pořád lepší, než na fakultách jiných.
Katolík, který výroky Magisteria o náb. svobodě zná se oblbnout nenechá. Stejně jako na KTF UK.
U greko taky ne všichni se zaměřují na kritiku modernistů. Ale někteří přece.
I přes všechny nedostatky si myslím, že FSSP je potřebné.
Nevím, jestli se FSSP omezuje jen na liturgii, ale NOM přímo nekritizuje. Je to spíše taková kritika skutky. Slouží tradiční ritus v kostelech, které má propůjčené. Kázání jsou snad pravověrná. Což pro mnohé věřící stačí, aby se orientovali.
FSSPX má uměle znevýhodněnou pozici. Ale na stranu druhou, salonek není ideální. Přitom kostel sehnat by nebyl takový problém.

Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   02.04.08 11:43

Ano, lefebrista je dnes nadavkou (aniz by dotycni cokoliv vedeli). Zazil jsem jak jeden kluk z italskeho seminare byl svym kolegou upozornen, aby si daval pozor na jednoho kluka, nebot je to lefebrista. Vy byste toho kluka asi nikdy nepovazovali za "trady".

FSSP neni u nas zname, vuci FSSPX jsou obrovske predsudky a namitky. Neni nic jednodusiho nekoho hodit do krabicky s nalepkou lefebrista. Staci jen aby byl vice pravoverny.
Návrat nahoru Goto down
Gaudentius
Sodalitium pianum
Sodalitium pianum

Male Počet příspěvků : 68
Věk : 35
Na +T+ od : 06. 02. 08

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   02.04.08 11:53

Guardiano napsal:
Ano, lefebrista je dnes nadavkou (aniz by dotycni cokoliv vedeli). Zazil jsem jak jeden kluk z italskeho seminare byl svym kolegou upozornen, aby si daval pozor na jednoho kluka, nebot je to lefebrista. Vy byste toho kluka asi nikdy nepovazovali za "trady".

FSSP neni u nas zname, vuci FSSPX jsou obrovske predsudky a namitky. Neni nic jednodusiho nekoho hodit do krabicky s nalepkou lefebrista. Staci jen aby byl vice pravoverny.

Píše se to lefébVrista, jinak souhlasím, že v dnešní době je to spíše peorativní název pro všechny ty, kteří se projevují a jsou katolíky, většina těchto tupců ani neví, že v bratrstvu mohou být jen kněží, na druhou stranu já zase všem nekatolíkům říkám FOKÁČI bez ohledu na to zda jsou členy této sekty Very Happy
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   02.04.08 12:20

Gaudentius napsal:
Guardiano napsal:

Píše se to lefébVrista, jinak souhlasím, že v dnešní době je to spíše peorativní název pro všechny ty, kteří se projevují a jsou katolíky, většina těchto tupců ani neví, že v bratrstvu mohou být jen kněží, na druhou stranu já zase všem nekatolíkům říkám FOKÁČI bez ohledu na to zda jsou členy této sekty Very Happy

Anebo také lefébvrián.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   02.04.08 13:55

Gaudentius napsal:
Guardiano napsal:

hmm já mám tendenci je nazývat protestanty co ještě nepoznali, že jimi jsou. Ale slyšel jsem i jiný pěkný výraz a líbí se mi "juchači".
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content

PříspěvekPředmět: Re: Juventutem   

Návrat nahoru Goto down

Juventutem
Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Návrat nahoru 
Strana 1 z 3Jdi na stránku : 1, 2, 3  Next

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
+ + + T R A D I T I O + + +  :: Církev u nás-
Přejdi na: