+ + + T R A D I T I O + + +

Katolické fórum pro katolíky, ochránce nenarozeného života a všechny, pro které je Salus animarum opravdu suprema lex.
 
PříjemPříjem  PortálPortál  FAQFAQ  RegistraceRegistrace  Přihlášení  

Share | 
 

 Všeobecný indult 7/7/07

Goto down 
Jdi na stránku : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17  Next

Bude pražské arcibiskupství sabotovat papežovo Summorum pontificum?:)
Ano
78%
 78% [ 32 ]
Ano
22%
 22% [ 9 ]
Celkem hlasů : 41
 

AutorZpráva
Fr. Albert T.O.P.
Gründer
Gründer
avatar

Male Počet příspěvků : 10044
Na +T+ od : 29. 11. 06

PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   29.11.07 21:31

František Matěj napsal:

Myslím, že se hierarchové (mnozí) rádi nechají inspirovat...

...nebylo by to poprvé.
Kausu s živly máme ještě v čerstvé paměti.

_________________
Veritas liberabit nos
Návrat nahoru Goto down
http://crux.lightbb.com
Anonymní
Anonymní
avatar


PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   30.11.07 14:07

Antonio Ghislieri napsal:
Mešní ritus se učí v pátém ročníku v rámci seminární formace (tedy mimo fakultu - to by se v Olomouci Kunetka asi posxal) - co vím, tak to bylo v komptenci rektora (alespoň v Praze)...

V Olomouci se mešní ritus vyjma teorie a určité teologie učí také v semináři, učí to P. Kopeček a myslím, že P. Kunetka je v pohodě, nebo se tak alespoň tváří. Bohoslovci tomu říkají "suché mše".
Návrat nahoru Goto down
Michal Kretschmer
Admin
Admin
avatar

Male Počet příspěvků : 3366
Věk : 75
Bydliště : Praha
Na +T+ od : 06. 12. 06

PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   15.12.07 21:49

M. Glaser mimo jiné v článku Smíření potřebují nejen lefébvristé na http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=8717 cituje arcibiskupa Ranjitha a píše:

"Celá otázka je nepochybně vhodným tématem pro odbornou diskuzi na akademické půdě i v našich katolických médiích. Také Božímu lidu v zemích koruny české totiž zůstávají v této oblasti teologové nemálo dlužni. Mezeru v chápání kontinuity katolické tradice, projevující se nechutenstvím či konsternací tváří v tvář liberalizaci tzv. tridentské mše, je třeba překonat věcnou diskusí a nikoli mlčením na dané téma. Smíření mají totiž evidentně zapotřebí nejenom tzv. lefébvristé, ale také ony kruhy, které samy sebe uspěchaně považovaly za vzor pravověrnosti, přičemž měly za to, že k pravověrnosti patří pohrdání předkoncilní liturgií. "
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní
avatar


PříspěvekPředmět: Z Polski   04.02.08 14:51

Środowisko wiernych tradycji katolickiej z Bydgoszczy (Polska) zwróci się do miejscowego biskupa z prośbą o podjęcie inicjatywy zaproszenia do ich miasta papieża Benedykta XVI. Ewentualna wizyta Ojca Świętego ma umożliwić wiernym bezpośrednie podziękowanie mu za dekret "Summorum Pontificum", przywracający swobodną celbrację Mszy św. trydenckiej. Wierni liczą na wsparcie regionalnych władz samorządowych oraz tradycjonalistów z całej Polski.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní
avatar


PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   01.04.08 11:03

Návrat nahoru Goto down
René Václavek
Obecní drbna
Obecní drbna
avatar

Male Počet příspěvků : 2775
Věk : 58
Bydliště : Pod Sv.Hostýnem
Na +T+ od : 19. 04. 07

PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   16.04.08 12:43

Kaed. Hoyos stále více chválí tradiční liturgii, prý se někteří kvůli ní smířili s Církví. O FSSPX napsal, že exkomunikovaní jsou jen čtyři biskupové(sic), věřícím se návštěva mše moc nedoporučuje, jen v případě, že by nebyla jiná možnost.
Jiná možnost je jít na Novus Ordo, což není problém. Dříve říkal, že se každý může zůčastnit mše Bratrstva, pokud nemá zájem se oddělit od Církve a ze zbožnosti prožít tradiční mši. Pokud jsou kněží OK, tak kde je problém?


Naposledy upravil René Václavek dne 16.04.08 13:03, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru Goto down
Quido van Rijn
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel
avatar

Male Počet příspěvků : 3729
Věk : 128
Bydliště : Od března 2010 kontakt pouze přes mail: quidovanrijn@yahoo.com
Na +T+ od : 30. 11. 06

PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   16.04.08 13:00

René Václavek napsal:
Kaed. Hoxos stále více chválí tradiční liturgii, prý se někteří kvůli ní smířili s Církví. O FSSPX napsal, že exkomunikovaní jsou jen čtyři biskupové(sic), věřícím se návštěva mše moc nedoporučuje, jen v případě, že by nebyla jiná možnost.
Jiná možnost je jít na Novus Ordo, což není problém. Dříve říkal, že se každý může zůčastnit mše Bratrstva, pokud nemá zájem se oddělit od Církve a ze zbožnosti prožít tradiční mši. Pokud jsou kněží OK, tak kde je problém?

Pro věřící, kteří mohou pravidelně být na bohoslužbách Bratrstva FSSPX problém skiutečně není žádný, pro nás ostatní je to otázka dopravy tam a zpět ale hlavně času. Jestli má s tím někdo problém, pak hlavně modernističtí sektáři a sám rohatý. Ale jejich problémy mě opravdu nezajímají - spoléhali se na sebe místo na Boha, tak ať si pomohou jak umí. A že si oni navzájem pomohou bez Boha jen k pádu dolů to je velice pravděpodobné.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní
avatar


PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   18.04.08 10:10

Ojciec Święty będzie odprawiał na ołtarzu, a nie na stole!Jak informuje jeden z blogów, Ryan Mullen i Jan Paweł Mikolajczyk - projektanci papieskiego ołtarza, na którym jutro zostanie odprawiona Msza święta, przewidzieli w jego mensie zagłębienie na portatyl (kamień ołtarzowy z zamurowanymi relikwiami męczenników - niezbędne wyposażenie każdego katolickiego ołtarza ) oraz postarali się, aby tenże znalazł się tam podczas celebracji. Jak informuje blog, Benedykt XVI odprawi Mszę na portatylu należącym niegdyś do pierwszego biskupa USA, Jana Carrolla. Portatyl został na początku lat 80-tych usunięty z jednego z ołtarzy bocznych w katedrze i przekazany do muzeum przy Carroll High School ( w Kościele posoborowym portatyle traktuje się mniej więcej na równi z amuletami) gdzie przez ostatnie 20 lat czekał na lepsze czasy w zakurzonej szafie. Widać, że lepsze czasy wreszcie nadeszły!
Návrat nahoru Goto down
Jaro
Sodalitium pianum
Sodalitium pianum
avatar

Male Počet příspěvků : 515
Věk : 37
Bydliště : Terra Vilak
Na +T+ od : 19. 01. 07

PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   18.04.08 10:32

Zato vo Washingtone D.C. mal Benedikt včera NOM s riadnym hudobným sajrajtom. Blues, jazz, samba...
http://thenewliturgicalmovement.blogspot.com/2008/04/music-for-dc-mass-end-of-era-and.html

_________________
... publicos haereticos, hostesque Sacratissimae Virginis Mariae, poena capitis et ablatione omnium bonorum suorum, maiestas regia, veluti catholicus princeps punire dignetur.
Návrat nahoru Goto down
http://www.sacrumimperium.blogspot.com/
Anonymní
Anonymní
avatar


PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   29.04.08 11:59

Vážení, chtěl jsem se zeptat na něco, co mi vrtá hlavou. Již je to nějaký pátek, co vešlo v platnost SP a v některých místech naší vlasti se začala sloužit pravá (tedy mimořádná) Mše svatá.

Jaké jsou ohlasy z těchto míst? Přestali lidé chodit na NOM a začali hromadně navštěvovat trident, jak se předpokládalo? Nebo ne? Já to bohužel nemohu posoudit, protože jsme zde stále na mrtvém bodě.

Takže prosím ty, kteří jsou z těch šťastnějších míst, aby se pokusili o nějaké zhodnocení. Díky.
Návrat nahoru Goto down
Irenej
Sodalitium pianum
Sodalitium pianum
avatar

Male Počet příspěvků : 683
Na +T+ od : 12. 02. 07

PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   29.04.08 15:19

Myslím, že se nic takového neděje. Alespoň v Praze.

Do Modřan chodí od začátku působnosti SP zhruba stejně lidí - nějakých 20 až 30, většinou pořád ti samí. Protože sám jsem tam nikdy dříve nebyl, nevím, kolik tam v tu dobu (sobota 8:00) chodilo na NOM.

Na Karlově jsem od SP nebyl (dřív tam byl jediný oficiální indult v pražské arcidiecézi). Ani tam ale nebylo nikdy "narváno". Je to ovšem ve velmi nešťastný čas - 3. sobota v měsíci od 17:00 - hrůza...

K P. Gerndtovi do Uhříněvsi atd. je to už daleko Smile, tam jsem se ještě taky nevypravil. Ale ani tam nečekám nějaké návaly věřících a velkoplošné obrazovky pro davy před kostelem.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní
avatar


PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   29.04.08 15:23

Kde je tedy chyba, co myslíte? Malá informovanost věřících? Setrvačný efekt NOMu? Pohodlnost věřících?
Návrat nahoru Goto down
Fr. Albert T.O.P.
Gründer
Gründer
avatar

Male Počet příspěvků : 10044
Na +T+ od : 29. 11. 06

PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   29.04.08 15:30

Myslím, že kombinace všech těchto možností.
Plus ještě systematická démonizace tradicionalistů, Tradice a samozřejmě katolického ritu.
Pro mládežníky v ČR je jen několik málo možností, jak se "duchovně vyžít" a všechny tyto možnosti jsou velmi agresivně zaměřené proti Tradici. Ti, kteří se spolčoidních opičáren neúčastní, jsou buď zcela lhostejní k víře, nebo nevědí o Tradici prakticky nic.
Fromalismus kvete především na Moravě. Tam, kdyby se zítra plošně zavedl tradiční ritus, tak protestovat bude málokdo. Slovensko to samé. Jenže formalismus by přetrval.
Mše svatá je jen vrcholkem. Absence základních znalostí z katechismu a ochota řídit svůj život na prvním i posledním místě Bohem samotným, je problémem daleko větším. Pokud se toto podchytí(jestliže Juventutem získá opravdu katolické vedení, pak do něj vkládám jistou naději), změny mohou přijít.
Prozatím je to však mrtvé.

_________________
Veritas liberabit nos
Návrat nahoru Goto down
http://crux.lightbb.com
Anonymní
Anonymní
avatar


PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   29.04.08 15:36

Na Karlov jsem chodil před SP, bývalo tam tak kolem 40 lidí. Jednak to je mizerně dostupný kostel, navíc mše byla v opravdu šílenou dobu. Ono se asi nedá očekávat, že na trident se pohrnou davy, protože lidé už ten obřad neznají a je do nich systematicky vtloukáno, že to, co je předkoncilní, je zatuchlé, špatné, přežité... Největší problém vidím v naprosto nedostatečné katechezi a vůbec v úpadku vzdělanosti lidí. Latina je pro ně naprosto nesrozumitelná a proč by se snažili učit se to aspoň vyslovovat, když můžou jít na NOM, kde všemu bez námahy "rozumí". Naši prarodiče měli povinné náboženství ve škole, latinu na gymnáziu, na tridentu vyrůstali... A to by se mělo všechno vrátit - podle mě by se mělo začít pořádnou katechezí, návrat k tradiční nauce, zakázat NOM, a pak by se lidi přizpůsobili. Ten současný stav je takové přešlapování na místě, ani ryba ani rak. Domnívám se, že to Svatý otec se SP myslel dobře, ale chce to mnohem razantnější zásah - znovu vydat tradiční katechismus, vyčistit semináře a fakulty, jmenovat pravověrné biskupy, modernisty exkomunikovat.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní
avatar


PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   29.04.08 15:58

K tomu je třeba dodat, že řada novus ordo katolíků má tridentský obřad spojený s "(Lefebvrovou) sektou."
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní
avatar


PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   29.04.08 20:14

Díky za názory. Myslím, že by to chtělo v těchto osvícených místech více energie stran přiblížení Mše sv. od účastníků těchto bohoslužeb. Spousta lidí opravdu neví, která bije, protože o tom v životě neslyšeli, a když slyšeli, tak jenom odsudky.
Návrat nahoru Goto down
Irenej
Sodalitium pianum
Sodalitium pianum
avatar

Male Počet příspěvků : 683
Na +T+ od : 12. 02. 07

PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   29.04.08 20:51

Mikolaj napsal:
Díky za názory. Myslím, že by to chtělo v těchto osvícených místech více energie stran přiblížení Mše sv. od účastníků těchto bohoslužeb. Spousta lidí opravdu neví, která bije, protože o tom v životě neslyšeli, a když slyšeli, tak jenom odsudky.

Snažím se ve svém okolí o propagaci, která je přiměřená člověku, se kterým mluvím - přílišná zarputilost by napáchala víc škody než užitku. Je třeba mít velkou trpělivost - když všechno půjde dobře, bude to trvat roky, než se něco podstatného změní.

Mnoho lidí, které nemohu nepovažovat za dobré katolíky, se k "tridentu" staví rezervovaně, protože považují NOM za dobrý krok směrem k věřícím - proti latině nemají nic, ale čeština jim vyhovuje lépe, více čtení a zpěv žalmu vítají, přímluvy i pozdravení pokoje vnímají jednoznačně kladně, stejně tak i mnoho dalších věcí. Bývá velice těžké jim to vymluvit - většinou je to prakticky nemožné.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní
avatar


PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   29.04.08 21:02

Ireneji, to je přesně to, co jsem měl na mysli !!
Návrat nahoru Goto down
Mr.Difficult
Svůdce maličkých
Svůdce maličkých


Počet příspěvků : 4135
Bydliště : Země Koruny svatováclavské
Na +T+ od : 01. 12. 06

PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   29.04.08 21:15

Vidět závadnost NOMU ve více čteních, přímluvách a pozdravení pokoje je
nepochopením problému. Problém NOM v těchto věcech nespočívá, problém
NOM je v pojetí mše jako hostiny a společenství s upozaděnými prvky
oběti.

Pozdravení pokoje existuje v tradiční liturgii taky, ale jen mezi
kleriky; více čtení není na škodu a prosby po Evangeliu v Římské
liturgii taky jsou - na Velký Pátek a jejich rozšíření taky není v
podstatě problém (za předpokladu že text přímluv nevštěpuje sirného
koncilního ducha).

Nu a prahnou-li věřící po zpívaní antifony k žalmu, taky v tom nevidím
nic heretického: existuje Graduale simplex vydaný Pavlem VI. v roce
1968 ještě pro neNOM ten zahrnuje jednoduché antifony k odpovídání lidu
k introitu, graduale, offertoriu a communiu.

Co mi podstně vadí jsou hoblponky, židovské "offertorium",
lutherské proměňování, absence stupňových modliteb a celkový
protestantský duch obřadu.

Irenej napsal:
Mikolaj napsal:
Díky za názory. Myslím, že by to
chtělo v těchto osvícených místech více energie stran přiblížení Mše
sv. od účastníků těchto bohoslužeb. Spousta lidí opravdu neví, která
bije, protože o tom v životě neslyšeli, a když slyšeli, tak jenom
odsudky.

Snažím se ve svém okolí o propagaci, která je
přiměřená člověku, se kterým mluvím - přílišná zarputilost by napáchala
víc škody než užitku. Je třeba mít velkou trpělivost - když všechno
půjde dobře, bude to trvat roky, než se něco podstatného změní.

Mnoho
lidí, které nemohu nepovažovat za dobré katolíky, se k "tridentu" staví
rezervovaně, protože považují NOM za dobrý krok směrem k věřícím -
proti latině nemají nic, ale čeština jim vyhovuje lépe, více čtení a
zpěv žalmu vítají, přímluvy i pozdravení pokoje vnímají jednoznačně
kladně, stejně tak i mnoho dalších věcí. Bývá velice těžké jim to vymluvit - většinou je to prakticky nemožné.
Návrat nahoru Goto down
Fr. Albert T.O.P.
Gründer
Gründer
avatar

Male Počet příspěvků : 10044
Na +T+ od : 29. 11. 06

PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   29.04.08 21:17

Pozdravení pokoje existovalo i mezi laiky.
Viz pacifikály a obrázky k tomuto určené.

_________________
Veritas liberabit nos
Návrat nahoru Goto down
http://crux.lightbb.com
Josafat
Sodalitium pianum
Sodalitium pianum
avatar

Male Počet příspěvků : 536
Bydliště : Imperium Austro-Hungaricum
Na +T+ od : 31. 01. 08

PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   29.04.08 21:36

Bylo by chybou domnívat se, že pár měsíců po vydání SP se vše změní - u nás přeci počet tradišních mší sv. s tímto motu proprio nijak horečně nestoupl - tradiční mše sv. právě není nijak prvoplánovitě srozumitelná, vyžaduje koncentraci, zájem, soustředěnost, a o to větší poklad pak nabízí. NOM nic z toho nevyžaduje, je to sraz, vše je hned jasné, není co poznávat, do čeho se ponořovat. Dnes je víra lidí bohužel na úrovni NOM = nepřesná, povrchní, více je to společenská záležitost než hluboký vztah duše s Bohem, kde se duše nechává unášet stále hlouběji do tajemství Božího, celé roky, celý život. Taková je tradiční liturgie, ale dnešní povrchové víře vyhovuje víc NOM. Ta démonisace je také významný činitel. Kdyby biskupové nebo sám papež začali sloužit tradiční mši sv. - to by hned rostl zájem!!! Ale k tomu (stejně jako k prohloubení víry lidu) je třeba ještě mnoho modliteb a úsilí.
Návrat nahoru Goto down
René Václavek
Obecní drbna
Obecní drbna
avatar

Male Počet příspěvků : 2775
Věk : 58
Bydliště : Pod Sv.Hostýnem
Na +T+ od : 19. 04. 07

PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   29.04.08 21:46

Josafat napsal:
Bylo by chybou domnívat se, že pár měsíců po vydání SP se vše změní - u nás přeci počet tradišních mší sv. s tímto motu proprio nijak horečně nestoupl - tradiční mše sv. právě není nijak prvoplánovitě srozumitelná, vyžaduje koncentraci, zájem, soustředěnost, a o to větší poklad pak nabízí. NOM nic z toho nevyžaduje, je to sraz, vše je hned jasné, není co poznávat, do čeho se ponořovat. Dnes je víra lidí bohužel na úrovni NOM = nepřesná, povrchní, více je to společenská záležitost než hluboký vztah duše s Bohem, kde se duše nechává unášet stále hlouběji do tajemství Božího, celé roky, celý život. Taková je tradiční liturgie, ale dnešní povrchové víře vyhovuje víc NOM. Ta démonisace je také významný činitel. Kdyby biskupové nebo sám papež začali sloužit tradiční mši sv. - to by hned rostl zájem!!! Ale k tomu (stejně jako k prohloubení víry lidu) je třeba ještě mnoho modliteb a úsilí.
Svatá pravda, občas by B16 tradiční odsloužit mohl. Povrchním lidem vyhovuje povrchní kamarádská liturgie.
Návrat nahoru Goto down
Jaro
Sodalitium pianum
Sodalitium pianum
avatar

Male Počet příspěvků : 515
Věk : 37
Bydliště : Terra Vilak
Na +T+ od : 19. 01. 07

PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   29.04.08 22:13

René Václavek napsal:
Svatá pravda, občas by B16 tradiční odsloužit mohl. Povrchním lidem vyhovuje povrchní kamarádská liturgie.

A prečo občas?

Ak bol Ratzi taký clever v znovuzavádzaní rímsko-katolíckej omše, tak ju mal potom rafinovane presadiť konzistentným slúžením sebou samým. Takto - bez jednej jedinej ním odslúženej, akoby mu vôbec nechýbala - to potom nevyhnutne vyzerá na nejakú opačnú rafinovanosť.

_________________
... publicos haereticos, hostesque Sacratissimae Virginis Mariae, poena capitis et ablatione omnium bonorum suorum, maiestas regia, veluti catholicus princeps punire dignetur.
Návrat nahoru Goto down
http://www.sacrumimperium.blogspot.com/
René Václavek
Obecní drbna
Obecní drbna
avatar

Male Počet příspěvků : 2775
Věk : 58
Bydliště : Pod Sv.Hostýnem
Na +T+ od : 19. 04. 07

PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   29.04.08 22:27

občas jsem myslel aspoň v neděli.
Návrat nahoru Goto down
Jaro
Sodalitium pianum
Sodalitium pianum
avatar

Male Počet příspěvků : 515
Věk : 37
Bydliště : Terra Vilak
Na +T+ od : 19. 01. 07

PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   29.04.08 22:35

René Václavek napsal:
občas jsem myslel aspoň v neděli.

Tá otázka - či skôr výčitka - bola viac mierená na pápeža, aj keď to tak na prvý pohľad nevyzeralo. Nároky na vrchného generála najväčšej organizácie na svete (o jej transcendentnom rozmere ani nehovoriac) by nemali byť minimalistické.

_________________
... publicos haereticos, hostesque Sacratissimae Virginis Mariae, poena capitis et ablatione omnium bonorum suorum, maiestas regia, veluti catholicus princeps punire dignetur.
Návrat nahoru Goto down
http://www.sacrumimperium.blogspot.com/
Sponsored content
PříspěvekPředmět: Re: Všeobecný indult 7/7/07   

Návrat nahoru Goto down
 
Všeobecný indult 7/7/07
Návrat nahoru 
Strana 15 z 17Jdi na stránku : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17  Next

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
+ + + T R A D I T I O + + +  :: Všeobecný indult-
Přejdi na: