+ + + T R A D I T I O + + +

Katolické fórum pro katolíky, ochránce nenarozeného života a všechny, pro které je Salus animarum opravdu suprema lex.
 
PříjemPříjem  PortálPortál  FAQFAQ  RegistraceRegistrace  Přihlášení  

Share | 
 

 Komentář 401 - EMOCIONÁLNÍ ARGUMENTACE

Goto down 
AutorZpráva
deactivated
Sodalitium pianum
Sodalitium pianum
avatar

Male Počet příspěvků : 475
Na +T+ od : 31. 10. 14

PříspěvekPředmět: Komentář 401 - EMOCIONÁLNÍ ARGUMENTACE   23.03.15 9:06

Staromódní přirovnání má výhodu toho, že je velice jasné: vyvážit těžký ruksak na zádech muly může být obtížné. Když se posune doleva, musí jej člověk posunout doprava. Jestliže se nakloní doprava, musí se posunout doleva. Takové dvojí posouvání však není protikladné – má jediný účel, udržet ruksak v rovnováze. Podobně, když tyto „Komentáře“ opakovaně argumentují proti sedesvakantismu, neznamená to posun k liberalismu ani to nenaznačuje, že sedesvakantismus je tak špatný jako liberalismus. Je to jen proto, aby se pochopilo, že šokující slova a skutky současného uživatele Svatého stolce pokouší mnoho dobrých katolíků zříci se svého rozumu a posuzovat realitu skrze své emoce. To je dnes velmi obvyklá praxe, není to však katolické.

Sedesvakantistické argumenty proto po přezkoumání nikdy nejsou tak silné, jak se mohou zdát. Podívejme se na dva, které mi v poslední době přišly na stůl, oba od zbožných katolíků silných ve Víře. Zde je první: Koncilní papeži, zvláště František, neutvrzovali své bratry ve Víře. Je však podstatou papeže, aby tak činil. Proto koncilní papeži nejsou v zásadě papeži. V odpovědi musí člověk rozlišovat papeže v jeho bytí od papeže v jeho jednání. Papež se skutečně stává papežem ve svém bytí skrze svou platnou volbu na konkláve kardinálů nebo tím, že bylo-li jeho zvolení samo o sobě neplatné, bylo konvalidováno jeho následným přijetím jakožto papeže ze strany univerzální Církve (což mohl být případ více než jednoho koncilního papeže, Bůh ví). Naopak utvrzováním svých bratří ve Víře je papež skutečně papežem, ve svém jednání. Tyto dvě věci jsou odlišné a mohou být odděleny. Proto papež může selhat v jednání, aniž by nutně přestal být papežem ve svém bytí. To je jistě případ několika, ne-li všech, koncilních papežů.

A zde je druhý argument: Je absurdní, aby se jednotlivý a omylný katolík ustanovil za posuzovatele omylu ze strany neomylného Magisteria Církve. Pokud je tedy postaven před zjevný omyl (např. konciliarismu) ze strany tohoto Magisteria (např. koncilních papežů), může z toho vyvodit pouze to, že nejsou pravými papeži. Odpověď však je, že papež není nutně neomylným Magisteriem Církve. Pokud ani nezapojí všechny čtyři striktní podmínky mimořádného Magisteria, ani neučí ve shodě s řádným Magisteriem Církve, pak je omylný, a jestliže tomuto řádnému Magisteriu protiřečí, pak je zajisté v omylu a může ho jako takového posoudit jakýkoliv katolík (nebo nekatolík!), který správně používá svůj Bohem daný rozum. Jak jinak by nás Náš Pán býval mohl varovat, abychom se měli na pozoru před falešnými proroky a vlky v rouše beránčím (Mt. VII, 15-20)?

Ve skutečnosti mohou oba argumenty pocházet z emocionálního odmítání koncilních papežů: „Oni tak zle nakládají s Církví, že já prostě nemohu přijmout, že by byli papeži!“ Ale co kdybych byl divák sledující skutečnou křížovou cestu? – „Je to tak špatné zacházení s Ježíšem, že již prostě nemohu přijmout, že je Synem Božím!“ Nebylo by mé emocionální odmítnutí špatného zacházení pravdivé a můj závěr přesto špatný? Koncilní papeži s sebou nesou tajemství, které sedesvakantismus prostě vyprazdňuje a anuluje.

Možná, že až Církev jednoho dne bude zase při smyslech, samotné kompetentní autority budou deklarovat, že koncilní papeži nebyli papeži. Ale mezi „nyní“ a „pak“ nejsou argumenty doposud předložené pro prokázání, že je Římský stolec uprázdněný, tak přesvědčivé, jak se mohou jevit.

Kyrie Eleison

S díky převzato z rexcz.blogspto.com
Návrat nahoru Goto down
Mr.Difficult
Svůdce maličkých
Svůdce maličkých


Počet příspěvků : 4135
Bydliště : Země Koruny svatováclavské
Na +T+ od : 01. 12. 06

PříspěvekPředmět: Re: Komentář 401 - EMOCIONÁLNÍ ARGUMENTACE   26.03.15 10:33

Koukám, koukám, biskup taky větří válku:
http://rexcz.blogspot.cz/2015/03/rozhovor-s-bp-williamsonem.html
Návrat nahoru Goto down
VND
The Big Boss
The Big Boss
avatar

Male Počet příspěvků : 226
Na +T+ od : 02. 11. 14

PříspěvekPředmět: Re: Komentář 401 - EMOCIONÁLNÍ ARGUMENTACE   26.03.15 14:58

Inu, je přece aparacionista a my někteří s ním. (A čistě okrajově: překvapivě dobře zná v tomto ohledu i středoevropský kontext.)


_________________
Dieu Le Roi!
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content
PříspěvekPředmět: Re: Komentář 401 - EMOCIONÁLNÍ ARGUMENTACE   

Návrat nahoru Goto down
 
Komentář 401 - EMOCIONÁLNÍ ARGUMENTACE
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
+ + + T R A D I T I O + + +  :: Církev ve světě :: Dinoscopus-
Přejdi na: