+ + + T R A D I T I O + + +

Katolické fórum pro katolíky, ochránce nenarozeného života a všechny, pro které je Salus animarum opravdu suprema lex.
 
PříjemPříjem  PortálPortál  FAQFAQ  RegistraceRegistrace  Přihlášení  

Share | 
 

 Komentář Eleison 370

Goto down 
AutorZpráva
Michal Kretschmer
Admin
Admin
avatar

Male Počet příspěvků : 3366
Věk : 74
Bydliště : Praha
Na +T+ od : 06. 12. 06

PříspěvekPředmět: Komentář Eleison 370   16.08.14 10:39

Komentář Eleison CCCLXX (16. srpna 2014): Konference o Dickensovi (2014)

Konference o Dickensovi, která se pořádala před dvěma týdny v Domě Královny mučedníků v Broadstairs, se v rámci svých skromných možností vydařila. V sobotu jen trochu pršelo, neděle byla celá slunečná a skoro 30 účastníků, převážně z Anglie, ale také z Dánska, Francie a USA, si velmi užili dům, vzájemnou katolickou společnost a tři přednášky Dr. Davida Whitea o třech románech Charlese Dickense (1812-1870), nejmilovanějšího anglického autora po Williamu Shakespearovi.

„V rámci skromných možností“, protože kromě zbožně navštívených mší v sobotu a v neděli, bylo na této konferenci málo něčeho vnějškově nadpřirozeného. Řekněme, že to bylo setkání zdravého rozumu spíše než svatosti, ale ihned poznamenáváme, že přinejmenším v angličtině slova „zdravý rozum“ tvoří tři čtvrtiny slova „svatost“. Milost staví na přirozenosti a stěží může stavět na šílenství a zkažení přirozenosti, jemuž se svět kolem nás den za dnem odevzdává. Zdravý rozum je tedy důležitější než kdy dřív, dokonce i pro nadpřirozené účely. Jestliže „Odpor“ v současnosti činí tak malý zjevný pokrok, není to proto, že tu jen nezbývá dost zdravého rozumu kolem nás, aby se rozpoznal a zapudil úpadek myšlení a úpadek pravé poslušnosti a svatosti?

Ve své první přednášce Dr. White mluvil o Davidu Copperfieldovi, což byl mezi jinými Dickensův vlastní oblíbený román, který je zvlášť svázán s Broadstairs. Je to proto, že při svých mnohých návštěvách za prací či dovolenou do svého milovaného přímořského města Dickens poznal excentrickou starou dámu, která žila v malém domku, jenž na nábřeží stále existuje. Udělala na něj takový dojem, že ji zapracoval do svého Davida Copperfielda jako Betsy Trotwoodovou, excentrickou starou dámu, která přijme osiřelého hrdinu románu a chrání jej, dokud nenalezne svou cestu v životě. Do jejích úst vkládá Dickens svou vlastní zášť k puritánství a kalvinismu, řekl Dr. White. Alespoň jednou v životě Dickensovi někdo řekl, že katolicismus je jediné pravé náboženství, nikdy se však nestal katolíkem. Měl ale svrchovaný respekt pro Kristovo evangelium a postavy s ryzím dobrým srdcem se jedna po druhé objevují na stránkách jeho románů.

V neděli odpoledne následovala návštěva pobřežního domku „Betsy Trotwoodové“, který je nyní Dickensovým muzeem, působí v něm Dickensův kurátor a je plný upomínek na něj. Pak se konala druhá přednáška o Ponurém domě, což byl první román Dickensova druhého období, kdy se Anglie stávala temnější. Ponurý dům útočí na právníky a zákon zvláště, ale obecně, řekl Dr. White, útočí na systém, který stále více ovládá společnost a demoralizuje a drtí nevinné ovce. Politici se stávají bezvýznamnými a aristokracie ztrácí kontakt s realitou, ale nelidský systém postupuje vpřed, dokud se nakonec nezhroutí pod svou falší po způsobu Druhého vatikánského koncilu, dodal Dr. White.

V neděli ráno byla prezentovaná třetí přednáška o Zlých časech, dalším z temnějších románů o naprostém nedostatku reálného vzdělání před 150 lety! Dickens věděl, že bez vzdělání srdce budou lidé chladnými a nelidskými. Dr. White čerpal ze své zkušenosti, kdy desítky let učil na americké námořní akademii, aby zdůvodnil Dickensovo zpodobnění nesmírné hlouposti společenských robotů vytvořených „vzděláváním“ zamítajícím historii, společenské vědy, hudbu, literaturu a zvláště poezii. Výsledkem je, řekl, nezměrná nuda dnešní mládeže, což je odrazem čistého nihilismu.

Účastníci konference však neodjížděli domů ani znudění, ani nihilističtí, ale velmi osvěžení. Deo Gratias.

Kyrie Eleison


S díky převzato z http://rexcz.blogspot.cz/2014/08/komentar-eleison-ccclxx-konference-o.html

Poznámka - k vysvětlení slov: V angličtině slova „zdravý rozum“ tvoří tři čtvrtiny slova „svatost“.
V anglické verzi biskup Williamson totiž píše: In English the word “sanity” makes up three quarters of the word “sanctity.”
Návrat nahoru Goto down
 
Komentář Eleison 370
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
+ + + T R A D I T I O + + +  :: Církev ve světě :: Dinoscopus-
Přejdi na: