+ + + T R A D I T I O + + +

Katolické fórum pro katolíky, ochránce nenarozeného života a všechny, pro které je Salus animarum opravdu suprema lex.
 
PříjemPříjem  PortálPortál  FAQFAQ  RegistraceRegistrace  Přihlášení  

Share | 
 

 Komentář Eleison 284

Goto down 
AutorZpráva
Michal Kretschmer
Admin
Admin
avatar

Male Počet příspěvků : 3366
Věk : 74
Bydliště : Praha
Na +T+ od : 06. 12. 06

PříspěvekPředmět: Komentář Eleison 284   23.12.12 16:36

Komentář Eleison CCLXXXIV (22. prosince 2012): Kristus se narodil

Přitažlivost božského dítka v náručí jeho panenské Matky stále činí vánoce nejoblíbenějšími křesťanskými svátky, ale svět se odvrací od Boha, takže pohasíná sama esence jesliček a „vánoční“ pocity se stávají stále více nepravými. Opravdové křesťanství je vyhořelé. Je čas vrátit se s liturgií matky Církve k časům před Kristem, kdy se mudrcové silně radovali v očekávání jeho příchodu. Pro ně pouze to vysvětlovalo neštěstí.lidstva poničeného následky prvotního hříchu. To byla jejich velká naděje a nebylo možné jí otřást. Kristus přijde a s ním se znovu otevřou brány nebe duším dobré vůle. Zde jsou antifony čtvrté neděle adventní složené z textů Starého zákona.

Trubte na polnici na Siónu, protože den Páně je blízko: hle, přijde, aby nás spasil, aleluja, aleluja.“ Jestliže lidé nechtějí být spaseni, stěží mohou pochopit, k čemu byli zrozeni, a musí umírat ve větším nebo menším stupni zoufalství. Ale jestliže chceme být šťastni po celou věčnost a jestliže víme, že pouze Ježíš Kristus to umožňuje, tak jak musíme jásat, že přišel!

Hle, touha všech národů přijde a dům Páně bude naplněn slávou, aleluja.“ Protože dědičný hřích je všeobecný, přišli mudrci z cizích a vzdálených zemí, aby se poklonili jejich Spasiteli v Betlémě, a mohli přijít ze všech národů světa v touze po něm. Od té doby křesťané vskutku přicházejí ze všech národů, aby nalezli svého Spasitele v jeho katolické církvi a od té doby naplnili jí slávou nádherných obřadů, budov, rouch, umění a hudby.

Co je křivé, stane se rovným a cesty hrbolaté hladkými: přijď, ó Pane, a neprodlévej.“ Čtyři tisíce let od pádu Adama a Evy se svět stal docela zvrhlý. Před dvěma tisíci roky začala nejpodivuhodnější proměna lidstva tím, že se náš Pán narodil. Celá staletí jsme považovali za jisté, že klidné cesty civilizace zůstanou klidné, ale tím, že lidé odmítli Krista, se tyto cesty stávají drsnějšími než dříve – viz každé dnešní noviny. Přijď, ó Pane, vrať se a neprodlévej, protože jinak se budeme všichni navzájem požírat jako divoká zvěř.

Pán přijde, jděte mu vstříc a řekněte: veliký je jeho počátek a jeho království nebude konce: Bůh, Mocný, Pán všeho, Kníže pokoje, aleluja, aleluja.“ Takovými slovy asi mudrci pozdravili Krista jako dítě, když ho po dlouhé cestě nalezli. Konvertité dneška, po dlouhé lopotě v pustině bezbožnosti, ať stále nalézají podobná slova, aby nám připomněla, jak má být uvítáno Dítě v jeslích. Bez něj svět nemůže mít pokoj a stojí na pokraji další strašlivé války. Božské Dítě, přijď, neprodlévej, nebo zahyneme.

Tvé všemohoucí Slovo, ó Pane, přijde z Tvého královského trůnu, aleluja.“ Vánoční svátky jsou Druhá Osoba Svaté Trojice sestupující až z Nebe, oděná slabou lidskou přirozeností a narozená z lidské Matky, aby nás vykoupila z otroctví ďábla a znovu otevřela brány nebes duším dobré vůle připraveným uvěřit. Božské Dítě, věřím. Pomoz mé nedověře a pomoz zvláštními milostmi na svátek Tvého narození miliónům nevěřících duší.

Kyrie eleison.

Poznámka překladatele: Citované antifony jsou z chval v breviáři na čtvrtou neděli adventní. Překládal jsem je sám, neboť nějaký jejich liturgický překlad jsem neměl k disposici.
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer
avatar

Male Počet příspěvků : 10033
Na +T+ od : 29. 11. 06

PříspěvekPředmět: Re: Komentář Eleison 284   23.12.12 17:33

Děkujeme!

_________________
Veritas liberabit nos
Návrat nahoru Goto down
http://crux.lightbb.com
Anonymní
Anonymní
avatar


PříspěvekPředmět: Re: Komentář Eleison 284   24.12.12 0:14

Díky. Pěkné přání k vánocům je na: http://rexcz.blogspot.cz/2012/12/vanocni-prani-2012.html
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content
PříspěvekPředmět: Re: Komentář Eleison 284   

Návrat nahoru Goto down
 
Komentář Eleison 284
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
+ + + T R A D I T I O + + +  :: Církev ve světě :: Dinoscopus-
Přejdi na: