+ + + T R A D I T I O + + +

Katolické fórum pro katolíky, ochránce nenarozeného života a všechny, pro které je Salus animarum opravdu suprema lex.
 
PříjemPříjem  PortálPortál  FAQFAQ  RegistraceRegistrace  Přihlášení  

Share | 
 

 Komentář Eleison 265

Goto down 
AutorZpráva
Michal Kretschmer
Admin
Admin
avatar

Male Počet příspěvků : 3366
Věk : 74
Bydliště : Praha
Na +T+ od : 06. 12. 06

PříspěvekPředmět: Komentář Eleison 265   17.08.12 12:24

Komentář Eleison CCLXV (11. srpna 2012): Drahocenná svobodná vůle

Ohledně dramatu duší padajících do pekla (a mnozí si zvolí tak učinit – Mt VII, 13; XXII, 14) jeden čtenář nadnesl klasický problém, který může být krátce zformulován následovně. Buďto Bůh chce, aby duše byly zatraceny, nebo ne. Jestliže to chce, je krutý. Jestliže to nechce, avšak se tak pořád děje, pak není všemohoucí. Je tedy krutý nebo není všemohoucí? Co tedy?

Potvrďme hned, že Bůh neposílá žádnou duši do pekla. Každá z mnoha zavržených duší posílá sama sebe do pekla řadou voleb, která svobodně učinila během svého života na zemi. Bůh ji dal život, čas, svobodnou vůli a také spoustu přirozených pomocí a nadpřirozených milostí, aby ji přiměl si zvolit jít do nebe, ale jestliže ona to odmítla, pak Bůh ji nechá mít, co chtěla, totiž věčnost bez něj. A tato ztráta Boha pro duši učiněnou Bohem pouze k tomu, aby měl v držení Boha, je nesporně nejkrutějším utrpením v pekle. A tak Bůh si přál, aby duše si zvolila nebe (“Chce, aby všichni lidé byli spaseni – 1 Tim II, 4), ale chtěl dopustit zlo, že si zvolí peklo, aby z tohoto zla vyzískal větší dobro.

Všimněte si zde užívání dvou slov “přát si”a “chtít”. “Chtít” něco je více rázné než si to pouze “přát”. Takže otec rodiny si asi nepřeje, aby jeho syn zažil drsnou zkušenost ve svém životě, ale se zřetelem ke všem okolnostem může chtít ho nechat trpět, protože ví, že je to jediný způsob jak se jeho syn poučí. Podobně v podobenství o marnotratném synu otec si nepřeje nechat svého mladšího syna opustit dům a prohýřit své dědictví, ale chce ho nechat tak učinit, protože to je to, co otec skutečně učinil, a vzešlo z toho dobro – návrat syna domů, nyní kajícího, sklíčenějšího, ale moudřejšího mladého muže.

Stejně tak si Bůh přeje na jedné straně, aby všechny duše byly spaseny, protože pro to je stvořil a proto zemřel pro všechny z nich na kříži, kde velká část jeho utrpení spočívala právě v jeho poznání, jak mnoho duší si nezvolí mít prospěch ze svého vykoupení, aby byly spaseny. Takový Bůh v žádném případě nemůže být pokládán za krutého a tak nazýván! Na druhé straně Bůh nechce, aby všechny duše byly spaseny, ledaže tak chtějí, protože kdyby chtěl, byly by všechny spaseny, protože je všemocný neboli všemohoucí. Ale když vezmeme v úvahu všechny okolnosti, což fakticky znamená potlačení svobodné volby těch, kteří ponecháni sami sobě by si nezvolili být spaseni, a což by znamenalo pošlapat jejich svobodnou vůli, když vidíte, jak nemají rádi dostávat příkazy nebo jak jsou rádi nezávislí. Vidí, že jejich svobodná vůle je důkazem, že nejsou jen živočichové nebo roboti. Tak Bůh dává přednost tomu, aby jeho nebe bylo osídleno lidmi a ne jen živočichy nebo roboty, a to je důvodem, proč nechce, aby všichni lidé byli spaseni, ledaže tak také chtějí.

Nicméně Bůh nechce, aby duše byly zavrženy, protože to by bylo z jeho strany krutostí. On pouze chce dopustit, aby byly zavrženy s ohledem na podmínky, že duše budou tak mít věčnost podle své vlastní volby a on bude mít nebe lidských bytostí a ne pouze živočichů a robotů.

Tak jeho přání spasit všechny duše znamená, že v žádném případě není krutý, zatímco zavržení mnoha duší nedokazuje z jeho strany nedostatek všemohoucnosti, ale volbu vysoko hodnotit svobodnou vůli jeho stvoření a nekonečnou radost, kterou má z toho, že odměňuje nebem duše, které si zvolily ho milovat na zemi.

Matko Boží, nyní a v hodinu mé smrti pomoz mi milovat svého Syna a zvolit si Nebe!

Kyrie eleison.


Pozn. překl.: V řadě vět důsledně překládám“wish” slovesem “přát si” a “want” slovesem “chtít”.
Návrat nahoru Goto down
 
Komentář Eleison 265
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
+ + + T R A D I T I O + + +  :: Církev ve světě :: Dinoscopus-
Přejdi na: