+ + + T R A D I T I O + + +

Katolické fórum pro katolíky, ochránce nenarozeného života a všechny, pro které je Salus animarum opravdu suprema lex.

PříjemPříjem  PortálPortál  FAQFAQ  RegistraceRegistrace  Přihlášení  

Share | 

Komentář Eleison 255

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down 
AutorZpráva
Michal Kretschmer
Admin
Admin

Male Počet příspěvků : 3366
Věk : 73
Na +T+ od : 06. 12. 06

PříspěvekPředmět: Komentář Eleison 255   05.06.12 12:58

Komentář Eleison CCLV (2. června 2012): Květiny mluví

Bůh je nekonečné Bytí, nekonečná Pravda, nekonečná Dobrota, nekonečně spravedlivý a nekonečně milosrdný. Tak učí Jeho Církev a tato myšlenka je velkolepá a krásná, takže nemám námitek. Ale pak se dozvím, že Církev také učí, že pro jen jediný smrtelný hřích může být duše odsouzena na věky k utrpením tvrdým a krutým nade vší představivost, a to není tak krásné. Začínám namítat.

Například, nikdo se mě neptal, než se mě moji rodiče rozhodli přivést na svět, ani jsem nebyl tázán a podmínky této takříkajíc smlouvy o mé existenci. Kdybych tázán byl, možná mohl jsem také namítat proti takovému extrémnímu výběru mezi nepředstavitelnou blažeností a nepředstavitelným mučením, jak učí Církev, v obou případech nekončícími. Možná bych přijal spíše umírněnější "smlouvu", kterou bych za zkrácené Nebe čelil jen riziku zkráceného pekla, ale nebyl jsem tázán. Neexistence konce obého se mi zdá být nepoměrná k mému životu na zemi: 10, 20, 50 by 90 let jsou dnes tady a zítra pryč. A tělo je jak otráva – “Záhy jako tráva pomíjejí ... k večeru klesá, vadne a vysychá (Ž LXXXIX,6). Vzhledem k tomuto se způsob Božího myšlení zdá být tak nespravedlivý, že by mě vážně zajímalo, jestli skutečně existuje.

Tento problém nás nutí uvažovat. Předpokládejme, že Bůh existuje, že je tak spravedlivý, jak to o něm Jeho Církev říká; že je nespravelivé vložit na někoho těžké břímě, aniž by souhlasil; že život je krátký, jen obláček dýmu ve srovnání s tím, co musí být věčnost; že nikomu nemůže spravedlivě náležet těžký trest, když si není vědom, že by spáchal strašný zločit. Jak můžeme předpokládat, že Bůh je spravedlivý? Je-li spravedlivý, pak logicky každá duše, která dosáhne rozumného věku musí žít tak dlouho, aby poznala, jakou volbu pro věčnost dělá, a význam této volby. Ale jak je to možné například v dnešním světě, kde je Bůh v životě jedinotlivů, rodin a států tak všeobecně opomíjen a neznám?

Odpověď může být jen taková, že Bůh je přednější než jedinci, rodiny a státy, a že “hovoří” v každé duši, přede všemi lidmi a nezávisle na nich, takže každá duše, jejíž náboženské vzdělání bylo k ničemu, si je stále vědoma, že každý den svého života činí nějakou volbu, že ji činí sám za sebe a že ta volba má enormní důsledky. Ale ještě jednou, jak je to dnes možné při bezbožnosti všeho světa kolem nás?

Protože "řeč" Boha k duším je mnohem hlubší, mnohem stálejší, mnohem naléhavější a mnohem úpěnlivější, než by mohla být řeč kteréhokoliv člověka či lidí. Jen On stvořil naši duši. Bude ji nadále tvořit každým okamžikem po její nekonečnou existenci. Proto je jí v každém okamžiku blíže i než její rodiče, kteří jen dali vznik jejímu tělu -- z hmotných prvků, které jsou udržovány v bytí jen Bohem samým. Podobně je dobrota Boží za každou dobrou věcí, které bude duše v tomto životě užívat, a v ní a pod ní; a duše si je v hloubi vědoma, že všechny tyto věci jsou jen vedlejším produkterm nekonečné dobroty Boží. "Buď tiše," řekl sv. Ignác maličké květince, "vím, o kom hovoříš." Smích děťátka, každodenní nádhera přirody ve všech denních dobách, hudba, mistrovská umělecká díla atd. -- i když je duše miluje hlubokou láskou, říkají jí tyto věci, že existuje něco více, nebo -- někdo.

"V tebe, Pane, doufám, ať nejsem zahanben na věky." (Ž33, 2).

Kyrie eleison.
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

Male Počet příspěvků : 10027
Na +T+ od : 29. 11. 06

PříspěvekPředmět: Re: Komentář Eleison 255   05.06.12 13:39

Moc krásné, díky.

René Václavek
Obecní drbna
Obecní drbna

Male Počet příspěvků : 2772
Věk : 57
Na +T+ od : 19. 04. 07

PříspěvekPředmět: Re: Komentář Eleison 255   05.06.12 13:41

Very Happy
Návrat nahoru Goto down
bismarck
Admin
Admin

Male Počet příspěvků : 472
Věk : 33
Na +T+ od : 01. 07. 11

PříspěvekPředmět: Re: Komentář Eleison 255   05.06.12 15:18

Amen.

Ad mortem festinamus peccare desistamus.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Komentář Eleison 255   05.06.12 17:15

flower
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content

PříspěvekPředmět: Re: Komentář Eleison 255   

Návrat nahoru Goto down

Komentář Eleison 255
Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Návrat nahoru 
Strana 1 z 1