+ + + T R A D I T I O + + +

Katolické fórum pro katolíky, ochránce nenarozeného života a všechny, pro které je Salus animarum opravdu suprema lex.
 
PříjemPříjem  PortálPortál  FAQFAQ  RegistraceRegistrace  Přihlášení  

Share | 
 

 Komentář Eleison 240

Goto down 
AutorZpráva
Michal Kretschmer
Admin
Admin
avatar

Male Počet příspěvků : 3366
Věk : 74
Bydliště : Praha
Na +T+ od : 06. 12. 06

PříspěvekPředmět: Komentář Eleison 240   18.02.12 20:15

Komentář Eleison CCXL (18. února 2012): Čelit chaosu

Pozorný čtenář těchto Komentářů možná si všiml zdánlivého rozporu. Na jedné straně Komentáře opakovaně zavrhovaly všechno moderní v umění (např. EC 114, 120, 144, 157 atd.), na straně druhé minulý týden angloamerický básník T. S. Eliot byl nazván „arcimodernistou“ a chválen, protože odstartoval nový styl poesie více odpovídající moderním časům, jistě chaotickým.

Jak bylo často řečeno v Komentářích, modernost v umění je charakterizována disharmonií a ošklivostí, protože moderní člověk si stále více volí žít bez Boha nebo proti Bohu, který ustavil řád a krásu v celém svém stvoření. Tato krása a řád jsou nyní pohřbeny pod okázalostí a výtvory bezbožného člověka, takže pro umělce je snadné si myslet, že už tu nejsou. Jestliže pak jejich umění má být věrné tomu, jak vnímají své okolí a společnost, jen výjimečný moderní umělec vyjádří něco z božského řádu jsoucího pod neuspořádaným povrchem moderního života. Většina moderních umělců se vzdala řádu a podobně jako jejich odběratelé se vyvalují v nepořádku.

Ale Eliot se narodil a byl vychováván koncem 19. století, kdy společnost byla ještě poměrně uspořádaná, a obdržel v USA dobré klasické vzdělání, když pouze málo skrytých darebáků snilo o nahrazení vzdělání školením v předmětech netýkajících se člověka. Takže Eliot asi měl ve svém mládí jen malý nebo žádný přístup k pravému náboženství, ale byl dobře seznámen s jeho vedlejšími produkty od středověku, s klasiky západní hudby a literatury. Uvědomuje si je a hledá v nich řád nepřítomný kolem něho. Eliot byl tak schopen pochopit hluboký nepořádek počínajícího 20. století, nepořádek, který jenom propukl v první světové válce (1914-1918). Z tohoto důvodu „Opuštěná země“ z roku 1922.

Ale v té básni je dalek toho, aby se rochnil v nepořádku. Naopak on ho bezpochyby nenávidí, ukazuje, jak prázdný je lidského tepla a hodnoty. Tak „Opuštěná země“ může nést malou stopu náboženství Západu, ale končí u zbytků náboženství Východu, a jak říká Scruton, Eliot jistě sledoval náboženské hloubky problému. Skutečně několik roků později Eliot se málem stal katolíkem, ale byl odrazen tím, že Pius XI v roce 1926 odsoudil „Action française“. V tomto odsouzení rozpoznával spíše problém a ne jeho řešení. A tak z vděčnosti k Anglii za všechno, co mu z tradičního řádu dala, spokojil se s řešením méně úplným, spojuje anglikanismus s vrcholnou kulturou, a růženec byl vždy v jeho kapse. Nicméně Bůh píše rovně i v křivých řádcích. Jak mnoho duší v hledání řádu by se drželo dál od Shakespeara nebo Eliota, kdyby si mysleli, že každý z nich jsa plně katolický má pouze prefabrikované odpovědi ne platné pro život.

Je to smutné, ale je to tak. Takže duše mohou být oklamány jedním či druhým způsobem, jestliže se vyhýbají katolickým autorům nebo umělcům z důvodu, že ti jsou v nesouladu se skutečným životem, ale je na katolících, aby jim nedávali takovou výmluvu. Ať katolíci ukazují svým příkladem, že si nezpříjemňujeme mysl umělými řešeními nutně chybnými ohledně hlubin moderního problému. Nejsme andělé, ale pozemská stvoření zvané do nebe, jestliže rozpoznáme náš moderní kříž a následujeme Našeho Pána Ježíše Krista. Jedině takoví následovníci mohou přetvořit církev a svět!

Kyrie eleison.
Návrat nahoru Goto down
 
Komentář Eleison 240
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
+ + + T R A D I T I O + + +  :: Církev ve světě :: Dinoscopus-
Přejdi na: