+ + + T R A D I T I O + + +

Katolické fórum pro katolíky, ochránce nenarozeného života a všechny, pro které je Salus animarum opravdu suprema lex.
 
PříjemPříjem  PortálPortál  FAQFAQ  RegistraceRegistrace  Přihlášení  

Share | 
 

 Komentář Eleison 239

Goto down 
AutorZpráva
Michal Kretschmer
Admin
Admin
avatar

Male Počet příspěvků : 3366
Věk : 74
Bydliště : Praha
Na +T+ od : 06. 12. 06

PříspěvekPředmět: Komentář Eleison 239   13.02.12 18:03

Komentář Eleison CCXXXIX (11. února 2012): Smrtelná andělskost

Rozpoznávaje, co učinilo T. S. Eliota (1888-1965) „nesporně největším anglicky píšícím básníkem v 20. století“, má co zajímavého říci anglický konservativní autor našich časů, Roger Scruton, katolíkům, kteří se nevzdali své víry díky své citlivosti v těchto prvních létech 21. století – stručně, v bolesti je řešení! Jestliže jsme křižováni světem kolem nás, je to kříž, který máme nést.

Eliot byl v poesii arcimodernista. Jak říká Scruton: „Sesadil 19. století v literatuře a inauguroval věk volného verše, kritického odstupu a experimentu“. Lze se rozhodně tázat, zda Eliotovo poslední propojení vrcholné kultury a anglikanismu je dostatečným řešením problémů, s nimiž se vypořádává, ale kdo může popírat, že svou proslulou básní „Pustá země“ (Waste Land) z roku 1922 byl průkopníkem současné anglické poesie? Obrovský vliv jeho básní aspoň ukázal, že Eliot měl prst na tepu času. Je moderním člověkem a vypořádává se s vrcholnými problémy moderních časů, které Scruton shrnuje „fragmentace, herese a bezbožnost“.

Nicméně „Pustá země“ by nemohla být mistrovské dílo, jestliže by nedávala smysl mimo dosah chaosu. Je to ve skutečnosti v pouhých 434 verších brilantní vypodobení roztříštěné evropské „civilizace“, která se vynořila z ruin první světové války (194 – 1918). A jak to Eliot dokázal? Protože, jak Scruton tvrdí, Eliot arcimodernistický byl také arcikonservativní. Eliot se nasákl velkými básníky minulosti, zejména Dantem a Shakespearem, ale také více moderními mistry takovými jako Baudelaire a Wagner, a je jasné z „Pusté země“, že Eliotovo chápání řádu minulé doby mu umožnilo uchopit nepořádek současnosti.

Scruton poznamenává, že jestliže Eliot se odvrací od velké romantické tradice anglické poesie 19. století, je to proto, že romantismus už neodpovídá realitě jeho věku. „Byl přesvědčen, že užívání opotřebovaného poetického stylu vyjadřování a melodických rytmů jeho současníky prozrazuje morální slabost: opomenutí si všímat života jaký skutečně je, opomenutí pociťovat, co musí být pociťováno vůči zkušenosti, která je nevyhnutelně naše. A toto selhání není omezeno, jak Eliot byl přesvědčen, na literaturu, ale proniká celým moderním životem.“ Hledání nového literárního stylu ze strany Eliota je tudíž širším hledáním „reality moderní zkušenosti“.

Tak tedy jsme neviděli a nevidíme stejnou „závažnou morální slabost“ uvnitř církve? Lze nazvat „Padesátnictví“ (“Fiftiesism” v anglickém originálu, pozn. překl.) onu slabost církve padesátých let minulého století, která byla přímým otcem pohromy Druhého vatikánského koncilu v šedesátých létech. Co to bylo, než odmítnutí se podívat modernímu světu tváří v tvář jaký je? Předstírání, že všechno bylo pěkné a každý byl milý? Předstírání, že jestliže já se obalím andělskou sentimentalitou, pak problémy církve v revolučním světě odplynou? A co je nyní předstírání, že Řím skutečně chce katolickou tradici, jestli ne stejné zásadní odmítnutí moderní reality? Tak jako Eliot nás učil, že sentimentalita je smrtí opravdové poesie, tak arcibiskup Lefebvre nám ukázal, že je smrtí opravdového katolicismu. Arcikonservativní arcibiskup byl nejopravdovější z moderních katolíků.

Katolíci, dnešní realita může nás křižovat jedním ze svých zkažených způsobů, ale radujte se, ještě jednou radujte se, říká, říká svatý Pavel, protože v našem vlastním přijetí našeho moderního kříže dnes je naše jediná spása a jediná budoucnost katolicismu.

Kyrie eleison.

Poznámka: Tím je dohnáno ono zpoždění kolem EC, překlady EC 236 a 237 už jsou k disposici.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní
avatar


PříspěvekPředmět: Re: Komentář Eleison 239   13.02.12 21:15

Bravo!
Návrat nahoru Goto down
 
Komentář Eleison 239
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
+ + + T R A D I T I O + + +  :: Církev ve světě :: Dinoscopus-
Přejdi na: