+ + + T R A D I T I O + + +

Katolické fórum pro katolíky, ochránce nenarozeného života a všechny, pro které je Salus animarum opravdu suprema lex.
 
PříjemPříjem  PortálPortál  FAQFAQ  RegistraceRegistrace  Přihlášení  

Share | 
 

 Komentář Eleison 237

Goto down 
AutorZpráva
Michal Kretschmer
Admin
Admin
avatar

Male Počet příspěvků : 3366
Věk : 74
Bydliště : Praha
Na +T+ od : 06. 12. 06

PříspěvekPředmět: Re: Komentář Eleison 237   07.02.12 14:57

Komentář Eleison CCXXXVI (28. ledna 2011): Něco více radostného

Vaše excelence, prosím řekněte nám něco více radostného!


Bůh existuje. Je všemohoucí, vševědoucí, nanejvýš spravedlivý, ale jeho milosrdenství je též bez hranic. Ovládá vše, co se děje ve světě. Ani ďábel ani jeho lidští služebníci, včetně zločinců nyní řídících svět, nemůže pohnout prstem bez jeho svolení. Zná každou podrobnost jejich ďábelských plánů a užívá jednoho každého z nich, aby naplnil svůj vlastní záměr Prozřetelnosti.

Ale jak pak může dovolovat tak mnoho zla v našem světě?

Protože zatímco nikdy nemůže chtít zlo, chce ho připustit proto, aby z něj vzešlo větší dobro. Mnoho proroctví naznačuje, že z dnešní celosvětové zkaženosti vyvstane zítra právě největší triumf katolické církve, např. Naše Paní Fatimská: „Nakonec zvítězí moje Neposkvrněné Srdce“. Co se právě teď děje, je, že, Náš Pán užívá své nepřítele, aby pročistil svou církev.

Ale nemohl by nalézt nějaký méně nepříjemný způsob očistění své církve, než abychom museli procházet dnešní neuvěřitelnou zkažeností?

Kdyby to záleželo pouze na něm, bezpochyby by mohl nalézt jiné způsoby očistění své církve, ale jestliže vy a já bychom znali vše, co on ví – bláznivá myšlenka! A nadto všechno byste vy a já chtěli, jak on chce, respektovat svobodu vůle, kterou dává lidským bytostem, pak se vší pravděpodobností byste vy a já viděli, že způsob, který si vybral, aby zařídil své věci, je ten nejlepší.

A co s tím má zrovna co dělat svobodná vůle člověka?

Bůh nechce roboty nebo pouze nerozumové živočichy, aby se sdíleli s ním v jeho blaženosti. Ani nemůže dát svému stvoření zasloužené štěstí, které by jim bylo dáno, aniž by si nic zasloužili, protože je to rozporné, a jeho moc je nad vším bytím, ale ne nad nebytím, jako jsou věci vzájemně si odporující. Ale jestliže si stvoření má alespoň zčásti zasloužit svou blaženost, musí mu Bůh dát svobodnou vůle, která, aby byla skutečná, musí být schopna si zvolit opak toho, co on pro ně chce, a jestliže je skutečně schopné si zvolit zlo, pak se to bude dít, méně či více často.

Ale vy říkáte, že opravdová církev následuje našeho Pána v učení, že úzká je cesta do nebe a že málo je těch, kdo ji nacházejí (Mt VII, 14). Jak může Bohu stát za to, že stvořil třeba zrovna dnes spoustu lidských bytostí, jestliže pouze poměrně málo dojde nebe? Jak může to, že tak mnoho upadne do hrůz pekla, nebýt příliš velkou cenou za to, že poměrně málo dojde nebe?

Protože Bůh působí co do kvality, ne co do kvantity. To, že pouze deset lidí mohlo být zachráněno před jeho hněvem vůči celému městu Sodomě (Gen XVIII, 32), ukazuje, jak je Bohu drahocenná jedna jediná duše odpovídající na jeho lásku, nad velký počet těch, kteří svou vlastní svobodnou volbou nechtějí jeho lásku. „Prošel bych celým svým Utrpením právě pro tebe“, řekl jednou Náš Pán jedné duši. Řekl by to každé duši.

Myslíte to tak, že jestliže svět mě sužuje a trýzní a já pouze ještě těsněji přilnu k Bohu, pak on k tomu přihlédne, pro mne a pro ty, kdo jsou kolem mne? Možná bych chtěl, aby svět byl ještě horší?

Teď jste to pochopil!

Kyrie eleison.
Návrat nahoru Goto down
 
Komentář Eleison 237
Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
+ + + T R A D I T I O + + +  :: Církev ve světě :: Dinoscopus-
Přejdi na: