+ + + T R A D I T I O + + +

Katolické fórum pro katolíky, ochránce nenarozeného života a všechny, pro které je Salus animarum opravdu suprema lex.

PříjemPříjem  PortálPortál  FAQFAQ  RegistraceRegistrace  Přihlášení  

Share | 

Komentář Eleison 236

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down 
AutorZpráva
Michal Kretschmer
Admin
Admin

Male Počet příspěvků : 3366
Věk : 73
Na +T+ od : 06. 12. 06

PříspěvekPředmět: Re: Komentář Eleison 236   10.02.12 15:56

Komentář Eleison CCXXXVI (21. ledna 2012): „Duševní choroba“

Kdosi, s kým si již léta dopisuji, mi nedávno napsal tucet argumentů, aby dokázal, že by SSPX měla dospět k nějaké dohodě s Římem, dokonce i když naukové rozhovory z let 2009-2011 ukázaly, že nauková neshoda mezi Římem a SSPX je zásadní. Dovolte mi se věnovat jednomu z jeho argumentů, protože mám za to, že odkrývá v plné míře to, proti čemu je SSPX.

Napsal, že jestliže SSPX brzy „nenormalizuje“ s Římem své postavení, riskuje, že ztratí smysl pro to, co znamená náležet k církvi. Protože laici a dokonce kněží SSPX jsou spokojení se svou současnou nenormální situací a přizpůsobili se jí, neboť SSPX „má vše, co potřebuje, zejména biskupy“. Takové přizpůsobení, napsal mi můj spolupracovník, směřuje k sedevakantistické mentalitě a praktickému, když ne teoretickému, sedevakantismu. Odpověděl jsem, že podle mého mínění, je větším rizikem si přivodit „spirituální a duševní chorobu dnešních Římanů přílišným přiblížením se k nim“ než získání sedevakantistické mentality. Skandální odpověď? Dovolte mi to vysvětlit.

„Duševní choroba“ (v anglickém originálu „mental sickness“, pozn. překl.) je výraz aplikovaný na římské duchovní, se kterými můj druhý přítel měl nedávno dlouhou debatu. Řekl, že jsou inteligentní a upřímní mužové, plně schopní pochopit před ně postavené argumenty tradice, ale došel k závěru „Jsou duševně choří. Jenomže mají autoritu.“ Jistě nezamýšlel nějakou osobní urážku vůči těm Římanům, když je nazval „duševně choří“. Co vyslovil je něco mnohem závažnější než pouhá osobní urážka. Komentoval objektivní stav mysli Římanů, jak se mu to potvrdilo z jeho dlouhého rozhovoru s nimi. Jejich mysli už nadále nejezdí na pravdu.

Třetí přítel, jenž je také ve styku s Římany, řekl stejnou věc jinými slovy. Zeptal jsem se ho: „Nemůžete jít ke kořeni věci a otevřít s nimi základní otázku ohledně mysli a pravdy?“ Odpověděl: „Ne. Vše, co by řekli, je, že jsou autorita, že jsou katolická církev, a že jestliže chceme být katolíky, je třeba jim říci jak.“ Takové mysli nejedou na pravdu, ale na autoritu. Mléko je sice nádherná věc, ale představte si vlastníka auta, jenž by klidně trval na tom, aby nádrž jeho auta byla naplněna mlékem! Ohromný problém je, že téměř celý moderní svět ztratil smysl pro pravdu a lásku k ní. Po dlouhou dobu církev odporovala této ztrátě pravdy, ale od Druhého vatikánského koncilu se zhroutil poslední odpor.

Protože vskutku moderní svět je úchvatný a závažný a takovým je Řím! Zde uvádím, jak italský přítel pociťuje půvab vatikánských kanceláří: „Vkročení do římských paláců je odvážný podnik, protože jejich opravdové ovzduší, které v nich dýcháte, je neodolatelné. Kouzlo těchto posvátných síní nepochází ani tak od okouzlujících hodnostářů (v žádném případě nejsou všichni okouzlující) jako z vnímání toho, že tyto síně vyzařují dvoutisícileté trvání historie církve. Je to okouzlení z nebe? Je z pekla? V každém případě pouhá atmosféra Vatikánu svádí návštěvníky a zeslabuje jejich vůli.“

A fascinace Vatikánem je pouze malou částí celého tlaku moderního světa prosakujícího do myslí, aby je zneschopnil a způsobil, že budeme následovat jeho kurs. Můj drahý přáteli, raději bych byl schismatický sedevakantista než Římský apostata. S Boží milostí ani jedno z toho!

Kyrie eleison.
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

Male Počet příspěvků : 10029
Na +T+ od : 29. 11. 06

PříspěvekPředmět: Re: Komentář Eleison 236   10.02.12 17:06

Skvělé!
To "okouzlení atmosférou" dobře znám a je to jeden z důvodů, proč mnozí konzervativci posílají rozum na dovolenou. Neplacenou.

Komentář Eleison 236
Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
+ + + T R A D I T I O + + +  :: Církev ve světě :: Dinoscopus-
Přejdi na: