+ + + T R A D I T I O + + +

Katolické fórum pro katolíky, ochránce nenarozeného života a všechny, pro které je Salus animarum opravdu suprema lex.

PříjemPříjem  PortálPortál  FAQFAQ  RegistraceRegistrace  Přihlášení  

Share | 

Sedesvakantisté

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down 
Jdi na stránku : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorZpráva
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   25.07.14 7:05

Josafat napsal:
Vážený pane Korábe!

Se zájmem jsem se dozvěděl,.... etc.

Perfektní, díky! Přesně tohle potřebujeme - doloženou argumentaci bez urážek. Super!
Návrat nahoru Goto down
JakubAlbert
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel

Male Počet příspěvků : 194
Na +T+ od : 06. 02. 12

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   25.07.14 11:53

Díky, jsem rád, že se toho ujal někdo kvalifikovaný.
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

Male Počet příspěvků : 10002
Na +T+ od : 29. 11. 06

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   05.08.14 11:54

Pro pobavení vybíráme:
\"biskup" Koráb napsal:
Co uvádějí kritikové z webu Traditio k mojí osobě? Nedělám si iluze a myslím, že tito kritikové jsou předpojatí. Termíny jako sedouši pro sedisvakantisty, Olinko pro zemřelého biskupa Olivera Oravce, anebo věta diskutujícího pod jménem Timor Mortis „Některé lidi by bylo lepší zlikvidovat, když vono se to nesmí,“ ukazují úroveň a duševní rozpoložení těchto lidí. Píše o mně diskutující pod jménem Vendee.cz, že jsem byl vysvěcen na kněze starokatolickým biskupem, což není pravda, anebo diskutující pod jménem René Václavek mě označuje za pseudobiskupa. Píše o mě diskutující jménem Josafat, že „ten blázen svádí i lidi jako je M. Železník“ nebo že jsem diskutujícímu pod jménem Mr. Difficult kdysi psal, aby se ke mně připojil pod jurisdikci Lina II., ale byl jsem odpálkován. Říkat o někom, že je blázen, odporuje nejen slušnosti, ale i evangeliu (srov. Mt 5,22). A nikdy jsem nikomu nepsal, aby se ke mně nebo k někomu připojil, nikoho jsem nijak nesváděl, spíše dochází k tomu, že lidé mě oslovují sami.

Martin Železník napsal:
A vám ostatním z Traditia, kteří se dávíte nenávistí vůči tomuto biskupovi – prověřte rovněž svěcení svých pastýřů, vysvěcených zejména po r. 1969, abyste nebyli v den D nemile překvapeni.
Inu, inu. Rozhodně bych si nezavdával s "biskupem", který aktivně prášil StBákům...

Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   05.08.14 12:45

Konecne se me latentni agresivite dostava nehynouci svetske slavy! StBackemu pseudobiskupovi z duse dekuji a preji mu mnoho zivotnich uspechu, najme v praci ve statni sprave.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   05.08.14 13:34

Jo, to už tam visí delší dobu.

Jen pro vaši informaci, "biskup" prý má rozhodnutí soudu, že nebyl agentem StB (stálo to prý, cituji, "fůru peněz") a až se to zveřejní, ukáže se, jak se autor článku blamoval.

Nu, těším se, až se to zveřejní, zatím je ticho po pěšině. Je možné, že se ukáže, že agentem nebyl (asi jako jím "nebyl" pan Babiš). V případě, že jím ale nade vší pochybnost nebyl, není problém omluva, do té doby je prostě na seznamech. Kdyby došlo na další článek, bude potřeba taky doplnit další informace o jeho "biskupském" svěcení případně další informace.

A abych nezapomněl, všichni jsme "komárocediči"  Cool Cool Cool 
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   05.08.14 13:43

Zaujalo me, ze bych si mel poridit predkoncikni prirucky (vlastnim jich vicero a i si v nich ctu) a to "cim starsi, tim lepsi".
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   05.08.14 13:48

Chci rict...zdravim pana Zeleznika a s. "biskupa"...proc cim starsi tim lepsi? Existuje nejaka hranice? Nebo je spis z Arianske doby lepsi nez treba sv. Frantisek Salesky?
Návrat nahoru Goto down
bismarck
Admin
Admin

Male Počet příspěvků : 459
Věk : 32
Na +T+ od : 01. 07. 11

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   06.08.14 9:07

jen aby nešli tak daleko nazpátek, že by museli zavést obřízku. nejspíš by nastal odliv mužské části věřících Smile

Ad mortem festinamus peccare desistamus.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   06.08.14 13:15

Treba by me zajimalo, kde se v tech priruckach pisi nesmysly, ktere pise "biskup" Korab ve svych eklozich.
Návrat nahoru Goto down
bismarck
Admin
Admin

Male Počet příspěvků : 459
Věk : 32
Na +T+ od : 01. 07. 11

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   06.08.14 14:37

Samozřejmě nikde, jinak by byl schopen citovat aspoň autory a tituly, když už ne přesnou lokaci.

Ad mortem festinamus peccare desistamus.
Návrat nahoru Goto down
JakubAlbert
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel

Male Počet příspěvků : 194
Na +T+ od : 06. 02. 12

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   22.08.14 18:55

Eklogy zmizely a přibyly jejich obhajoby: http://www.michaelsa.cz/?p=2359 http://www.michaelsa.cz/?p=2372
Návrat nahoru Goto down
Pavel

Počet příspěvků : 22
Na +T+ od : 23. 07. 10

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   23.08.14 23:54

A co říkáte na tento článek:
http://www.michaelsa.cz/?p=2377

(Odpověď biskupovi Williamsonovi ohledně otázky týkající se uprázdnění (vakantu) Římského Stolce)
Návrat nahoru Goto down
JL
Trady
Trady

Počet příspěvků : 1848
Na +T+ od : 06. 06. 08

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   08.09.14 11:53

Pavle, já se nedivím, že na to nikdo neodpověděl, protoe je to snůška nelogických žvástů.

Magisterium (inkvizice, učitelský úřad) je jedna věc a názor/činy papeže/biskupů/kněží jiná. Papež není vždy neomylný, jen za určitých okolností a ty okolnosti tu byly naposledy někdy v 50. letech minulého století. Tudíž jsme POVINNI řídit se ne tím, co hlásají/dělají, ale porovnávat jejich kroky s neměnným učením - a to pochopit, to je snad nad celý život. Takže pokud bytostně vím, že učení říká A, ale církevní hierarchie chce B, je mou POVINNOSTI neuposlechnout tak, jako neuposlechnul svoji nadřízenou andělskou hierarchii archanděl Michael. Ten byl vázán poslušností svým nadřízeným, a nejvyšším nadřízeným andělem byl lucifer - Michael věděl co chce Bůh a zachoval se podle toho, neuposlechnul své nadřízené v andělské hierarchii. A důsledky snad všici známe, ne?

Návrat nahoru Goto down
bJ
Sodalitium pianum
Sodalitium pianum

Počet příspěvků : 1030
Na +T+ od : 10. 11. 09

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   09.09.14 13:49

Není to napsané úplně hloupě, spíš rafinovaně.

Pokud jde o "omyly" biskupa Williamsona, do nichž se biskup Sanborn strefuje, mají pocházet z EC 343. Tak se schválně podívejte, jestli je tam najdete: http://crux.lightbb.com/t1461-komentao-eleison-343
Mně se to nepodařilo.

A stejně se to uprázdnění papežského stolce příliš netýká.
Mínění teologů o tom, jestli může být papež heretikem a heretik papežem, a jestli a za jakých okolností (především co konkrétně znamená, že se heretik stane veřejně zjevným) ztrácí úřad, se rozchází a Církev to zatím definitivně nestanovila. Všechny možnosti jsou pouze pravděpodobné, některé více než jiné, ale žádná není jistá.
Slovy P. Gregory Hesse: Musíme předpokládat, že současný papež je papežem, dokud nebude prokázán opak.
Dokud jsou podmínky ztráty jeho úřadu pouze pravděpodobné a ne jisté, čili i jejich ne/splnění je jen pravděpodobné, je bezpečnější předpokládat, že papežem je, i kdyby ve skutečnosti nebyl, než že není a ve skutečnosti byl.
Návrat nahoru Goto down
Janka_sk

Počet příspěvků : 11
Na +T+ od : 09. 09. 14

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   09.09.14 21:47

JL napsal:
Pavle, já se nedivím, že na to nikdo neodpověděl, protoe je to snůška nelogických žvástů.

Magisterium (inkvizice, učitelský úřad) je jedna věc a názor/činy papeže/biskupů/kněží jiná. Papež není vždy neomylný, jen za určitých okolností a ty okolnosti tu byly naposledy někdy v 50. letech minulého století. Tudíž jsme POVINNI řídit se ne tím, co hlásají/dělají, ale porovnávat jejich kroky s neměnným učením - a to pochopit, to je snad nad celý život. Takže pokud bytostně vím, že učení říká A, ale církevní hierarchie chce B, je mou POVINNOSTI neuposlechnout tak, jako neuposlechnul svoji nadřízenou andělskou hierarchii archanděl Michael. Ten byl vázán poslušností svým nadřízeným, a nejvyšším nadřízeným andělem byl lucifer - Michael věděl co chce Bůh a zachoval se podle toho, neuposlechnul své nadřízené v andělské hierarchii. A důsledky snad všici známe, ne?

"V moci uciti, udelene sboru apostolskemu a biskupum je obsazena vysada neomylnosti v uceni o vire a mravech. Biskupove, at po svete rozptyleni, nebo shromazdeni na ekumenickem koncilu, museji byti v souhlasu a ve spojeni s rimskym papezem." D, uc. vatik.

Moja otazka ohladom "obcasnej" neomylnosti papeza: Preco KC uci, ze neomylnost biskupov vo veciach viery a mravov pri vykonavani ci uz riadneho, ci mimoriadneho ucitelskeho uradu je viazana na ucenie papeza? Preco je papez zarukou ich neomylnosti, ak by bola moznost, ze je omylny pri vykonavani riadneho ucitelskeho uradu?
Návrat nahoru Goto down
JL
Trady
Trady

Počet příspěvků : 1848
Na +T+ od : 06. 06. 08

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   09.09.14 23:46

To je citát odkud? Který dokument říká o neomylnosti biskupů ve věcech víry a mravů?

Návrat nahoru Goto down
bJ
Sodalitium pianum
Sodalitium pianum

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   10.09.14 8:54

Např. http://librinostri.catholica.cz/download/PospisilCojestCirkev3-150dpi.pdf, str 188nn,
http://librinostri.catholica.cz/download/SalajkaVeSvetle1945-OCR.pdf, str. 175nn
Návrat nahoru Goto down
Pavel

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   11.09.14 11:20

Pokud jde o "omyly" biskupa Williamsona, do nichž se biskup Sanborn strefuje, mají pocházet z EC 343. Tak se schválně podívejte, jestli je tam najdete: http://crux.lightbb.com/t1461-komentao-eleison-343. Mně se to nepodařilo.

Biskup Williamson podle mě také není příliš konzistentní. Na jedné straně v KE 243 píše: „Papežové … učí mnoho jiných pravd, které nemohou být mylné nebo chybné, protože je Církev vždy učila a proto patří do toho, co První vatikánský koncil nazval „řádným univerzálním Magisteriem“ Církve, které je také neomylné.“, píše v přítomném čase, to znamená, že toto platí i dnes, a na druhé straně v KE 244 píše: „Neomylná tradice …  byla tím, čím Bůh obdařil svou Církev jako celek, a nikoliv jen papeže, pod vedením neomylného Ducha Svatého.“ Zde tedy hovoří v čase minulém, jako by dnes už Církev tímto řádným neomylným magisteriem pod ochranou DS nedisponovala, a jinde: „…ani členům Církve Bůh nevezme onu svobodnou vůli mýlit se, kterou jim dal. A dovolí, aby tato svoboda zašla tak daleko, jak chtějí, s výjimkou toho, aby učinili jeho Pravdu lidem nedostupnou.“ Jistě zde má na mysli jednotlivce, ale jestliže se mýlí skoro všichni včetně papeže, tak je to přece doklad toho, že se mýlí Církev jako celek a řádnou neomylností tedy nedisponuje. Biskup Williamson navrhuje jako řešení porovnávat dnešní učení s odvěkou Tradicí, a to je právě to prosívání, které pro b. Sanborna je naopak nepřijatelné.
Jinak vztah řádného a mimořádného magisteria v KE 243 vysvětluje podle mě velice dobře.

Jak se sem vkládají ti smajlíci? Přes schránku mi to nešlo.
Návrat nahoru Goto down
Pavel

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   11.09.14 11:22

Moja otazka ohladom "obcasnej" neomylnosti papeza: Preco KC uci, ze neomylnost biskupov vo veciach viery a mravov pri vykonavani ci uz riadneho, ci mimoriadneho ucitelskeho uradu je viazana na ucenie papeza? Preco je papez zarukou ich neomylnosti, ak by bola moznost, ze je omylny pri vykonavani riadneho ucitelskeho uradu?

Když se nikdo odpovědi neujal, pokusím se odpovědět: Myslím si, že to je kvůli zachování jednoty ve víře.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   11.09.14 13:05

Nechci se vas a priori dotknout, ale myslim ze smesujete veci dohromady a hlavne pomijite nektere zvlastnosti anglictiny, ktere se odrazily v prekladu.

Biskup rika (tim pritomnym casem), ze obecne plati (vzdy) ze uci-li Papez (kterykoliv) to, co Cirkev ucila vzdy, pak rika neomylnou pravdu. To je jedna vec. A pak rika, ze Tradice je neco, co Buh dal (jiz v minulosti...ty veci se jiz realne staly) nejen Papezi k uzivani ale cele Cirkvi k uzivani. Minuly cas nerika, ze Tradice zanikla, ale vyjadruje fakt, ze Tradice jiz byla Cirkvi obdrzena. Stalo se to a dusledky se vztahuji k dnesku. Anglictina to vyjadruje pouzitim tzv. predpritomneho casu "present perfect". A to je i tento pripad. Cestina ale predpritomny cas nezna. Domnivam se tedy, ze prekladatel (spravne) zvolil minuly cas, protoze akt darovani Tradice Cirkvi se odehral v minulosti.

Snad to vysvetluji jasne...omlouvam se, jsem v praci na mobilu, tak je to kostrbate.

Pavel napsal:
Pokud jde o "omyly" biskupa Williamsona, do nichž se biskup Sanborn strefuje, mají pocházet z EC 343. Tak se schválně podívejte, jestli je tam najdete: http://crux.lightbb.com/t1461-komentao-eleison-343. Mně se to nepodařilo.

Biskup Williamson podle mě také není příliš konzistentní. Na jedné straně v KE 243 píše: „Papežové … učí mnoho jiných pravd, které nemohou být mylné nebo chybné, protože je Církev vždy učila a proto patří do toho, co První vatikánský koncil nazval „řádným univerzálním Magisteriem“ Církve, které je také neomylné.“, píše v přítomném čase, to znamená, že toto platí i dnes, a na druhé straně v KE 244 píše: „Neomylná tradice …  byla tím, čím Bůh obdařil svou Církev jako celek, a nikoliv jen papeže, pod vedením neomylného Ducha Svatého.“ Zde tedy hovoří v čase minulém, jako by dnes už Církev tímto řádným neomylným magisteriem pod ochranou DS nedisponovala, a jinde: „…ani členům Církve Bůh nevezme onu svobodnou vůli mýlit se, kterou jim dal. A dovolí, aby tato svoboda zašla tak daleko, jak chtějí, s výjimkou toho, aby učinili jeho Pravdu lidem nedostupnou.“ Jistě zde má na mysli jednotlivce, ale jestliže se mýlí skoro všichni včetně papeže, tak je to přece doklad toho, že se mýlí Církev jako celek a řádnou neomylností tedy nedisponuje. Biskup Williamson navrhuje jako řešení porovnávat dnešní učení s odvěkou Tradicí, a to je právě to prosívání, které pro b. Sanborna je naopak nepřijatelné.
Jinak vztah řádného a mimořádného magisteria v KE 243 vysvětluje podle mě velice dobře.

Jak se sem vkládají ti smajlíci? Přes schránku mi to nešlo.
Návrat nahoru Goto down
bJ
Sodalitium pianum
Sodalitium pianum

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   11.09.14 13:26

Pavel napsal:

Já v tom nekonsistenci nevidím. Použití minulého času ("Bůh obdařil svou Církev") nikterak nevylučuje trvání tohoto obdarování v přítomnosti. Řekneme-li analogicky: „Bůh obdařil Jiřího Fuchse inteligencí“, neznamená to, že dotyčný dnes už inteligencí nedisponuje.

Ad řádné magisterium:

Bp. Williamsonovi připisuje bp. Sanborn tento názor:
citace :
„Biskup Williamson správně říká: „To, co biskupové světa učí v jednotě s papežem, je řádným učitelským úřadem Církve, které je neomylný”. Poté uvádí argument sedesvakantistů a konkrétně, že tzv. II. vatikánský koncil byl promulgován koncilními „papeži” a „biskupy”, takže je nemožné, aby tito byli skutečnými papeži a biskupy. Biskup Williamson na to odpovídá tím, že řádný* učitelský úřad II. vatikánského koncilu a následujících let nebyl ve shodě s tradicí. Proto není řádným učitelským úřadem Církve. Proto argument sedesvakantistů je mylný.“

Sám biskup Sanborn však zároveň píše:
citace :
„Definice řádného učitelského úřadu Církve jak ji podává P. Reginald Marie Schultes OP, v roce 1931, je následující: „Řádný a všeobecný učitelský úřad Církve je vykonáván tehdy, když Církev hlásá doktrínu zjevenou, učí ji (doktrínu zjevenou!) ve svých školách, hlásá ji skrze své biskupy a svědčí o ní a vysvětluje ji podle nauky církevních otců a teologů (podle tradice, pozn. bJ). Všichni katoličtí teologové souhlasí s touto definicí.“

Kde je tedy rozpor, který se nám snaží vsugerovat bp. Sanborn? Citovaný názor bp. Williamsona je v souladu s definicí řádného mag. citovanou bp. Sanbornem. „Tradice“ = předávání „doktríny zjevené“; přeneseně se výraz tradice pro doktrínu zjevenou používá – řekneme-li, že nějaká doktrína je v souladu s tradicí, nebo že je to doktrína zjevená, znamená to totéž.

Když biskupové a papež nehlásají doktrínu zjevenou (neboli doktrínu, která je ve shodě s tradicí), ale novoty, které tradici odporují, nevykonávají řádný učitelský úřad. To plyne z definice uvedené bp. Sanbornem a přesně to říká bp. Williamson.

Podle pojetí bp. Sanborna vždy, kdykoliv biskupové a papež něco učí, vykonávají řádné magisterium. To ale z jím uvedené definice neplyne. Pokud by tomu tak bylo, bylo by možné vypustit z ní slova o doktríně zjevené a zněla by: „Řádný a všeobecný učitelský úřad Církve je vykonáván tehdy, když Církev hlásá doktrínu zjevenou (jakoukoliv), učí ji ve svých školách, hlásá ji skrze své biskupy a svědčí o ní a vysvětluje ji podle nauky církevních otců a teologů (libovolně).“ Což nezní.

* při použití tohoto slova „řádný“ výrok nedává smysl, bohužel nemůžu ověřit, jestli je bp. Williamson skutečně takto použil, nebo jestli je to podpásovka bp. Sanborna, neboť, jak už jsem uvedl, v EC 343 se mi tento údajný výrok biskupa Williamsona nepodařilo dohledat
Návrat nahoru Goto down
Pavel

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   11.09.14 16:37

Já v tom nekonsistenci nevidím. Použití minulého času ("Bůh obdařil svou Církev") nikterak nevylučuje trvání tohoto obdarování v přítomnosti.

OK. Uznávám. Ale co s tím zbytkem? Pořád jsme se nedobrali k podstatě problému, jestli Církev jako celek může hlásat něco, co je v rozporu s Tradicí, tedy nevykonávat řádný učitelský úřad. Z Vašeho příspěvku vyplývá, že může, ale k čemu by pak byla taková neomylnost, která by ji chránila jenom v případech, kdy učí ve shodě s Tradicí, a v opačných ne?
Návrat nahoru Goto down
bJ
Sodalitium pianum
Sodalitium pianum

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   11.09.14 17:01

„A proto katoličtí křesťané musí jako v pravdy Bohem zjevené věřiti nejen články, které buď ekumenický sněm, aneb římský papež „ex cathedra“ slavně za články víry prohlásili, nýbrž i ve všecky pravdy, které učící Církev po celém světě za pravdy zjevené prohlašuje.“
(Pospíšil J.: Co jest církev?, 1925, str. 194, http://librinostri.catholica.cz/download/PospisilCojestCirkev3-150dpi.pdf )

Co prohlašuje za pravdy zjevené, v tom se mýlit nemůže, co prohlašuje jen tak, v tom se mýlit může.
Jestli se mýlím, ať mě někdo opraví.
Návrat nahoru Goto down
Mr.Difficult
Svůdce maličkých
Svůdce maličkých

Počet příspěvků : 4135
Na +T+ od : 01. 12. 06

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   11.09.14 18:30

Dle Auctorem fidei je ta neomylnost ještě širší, vztahuje se i na to, že legitimně zavedená disciplína je neomylná, i když měnitelná. Opět ovšem platí, že při překročení mandátu daného Kristem (Mt 28) se jedná o zneužití moci na to se pak neomylnost nevztahuje, takže třeba když Jeho Skromnost familierně maká na čůzu není to neomylně zavedený obyčej či praxe. Podobně je třeba přistupovat k NOM, ekumnenismu a dalším zhovadilostem.
Návrat nahoru Goto down
Janka_sk

Počet příspěvků : 11
Na +T+ od : 09. 09. 14

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   11.09.14 20:24

JL napsal:
To je citát odkud? Který dokument říká o neomylnosti biskupů ve věcech víry a mravů?

Je to z knihy Ve svetle viry, ktora tu bola spominana, strana 247, temu vyborne doplnuju odkazy uz dane nielen v tejto knihe, ale aj v knihe Co jest Cirkev.
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content

PříspěvekPředmět: Re: Sedesvakantisté   

Návrat nahoru Goto down

Sedesvakantisté
Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Návrat nahoru 
Strana 3 z 5Jdi na stránku : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
+ + + T R A D I T I O + + +  :: Církev u nás-
Přejdi na: