+ + + T R A D I T I O + + +

Katolické fórum pro katolíky, ochránce nenarozeného života a všechny, pro které je Salus animarum opravdu suprema lex.

PříjemPříjem  PortálPortál  FAQFAQ  RegistraceRegistrace  Přihlášení  

Share | 

Kterak osloviti mládežníky

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down 
Jdi na stránku : 1, 2  Next
AutorZpráva
Josef Ur
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   16.01.07 10:03

Pavel Prebral napsal:
Na rock mám v podstatě stejný názor jako Quido. Nejhorší ovšem je, když se rock a pop zatahuje do kostelů. Nedávno jsem četl, jak byl kostel v Lourdech na Silvestra znesvěcen rock-popovým "koncertem". Je zajímavé, že tohle všechno předpověděl v jednom svém vidění již kolem roku 1900 Sepp Wudy:

"Ich verstehe auch die Leut nicht, daß sie gar kein Herein (Genügsamkeit) haben, und sie werden alleweil schlimmer und gottloser, so daß es kommen muß, und, wie gesagt, es wird wieder sein wie vor hundert Jahren.
Mit dem Glauben geht es bergab, und alles wird verdreht. Kennt sich niemand mehr aus. Die Oberen glauben schon gar nichts mehr, die kleinen Leut werden irre gemacht. In der Kirche spielen sie Tanzmusik, und der Pfarrer singt mit. Dann tanzen sie auch noch, aber draußen wird ein Himmelszeichen stehen, das den Anfang vom großen Unheil ankündigt."

(Vyšlo v rakouském Mediatrix-Verlag)

Ono je to těžké. Nedávno jsem mluvil s jedním farářem, který čas od času pořádá "rockové mše". A říká, že je to jedna z mála možností, jak oslovit mládež. Na takovou mši přijdou. A tam pak je možné zvěstovat evangelium.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   16.01.07 10:35

Josef Urban napsal:
Pavel Prebral napsal:
Na rock mám v podstatě stejný názor jako Quido. Nejhorší ovšem je, když se rock a pop zatahuje do kostelů. Nedávno jsem četl, jak byl kostel v Lourdech na Silvestra znesvěcen rock-popovým "koncertem". Je zajímavé, že tohle všechno předpověděl v jednom svém vidění již kolem roku 1900 Sepp Wudy:

"Ich verstehe auch die Leut nicht, daß sie gar kein Herein (Genügsamkeit) haben, und sie werden alleweil schlimmer und gottloser, so daß es kommen muß, und, wie gesagt, es wird wieder sein wie vor hundert Jahren.
Mit dem Glauben geht es bergab, und alles wird verdreht. Kennt sich niemand mehr aus. Die Oberen glauben schon gar nichts mehr, die kleinen Leut werden irre gemacht. In der Kirche spielen sie Tanzmusik, und der Pfarrer singt mit. Dann tanzen sie auch noch, aber draußen wird ein Himmelszeichen stehen, das den Anfang vom großen Unheil ankündigt."

(Vyšlo v rakouském Mediatrix-Verlag)

Ono je to těžké. Nedávno jsem mluvil s jedním farářem, který čas od času pořádá "rockové mše". A říká, že je to jedna z mála možností, jak oslovit mládež. Na takovou mši přijdou. A tam pak je možné zvěstovat evangelium.

Josefe, Mše svatá není prostorem nebo nástrojem pro evangelizaci mladých lidí. Je to zpřítomnění Kristovy oběti. Pořádání tzv. disco-mší a rockových mší považuji za velmi těžké pohoršení.
Návrat nahoru Goto down
Quido van Rijn
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel

Male Počet příspěvků : 3729
Věk : 127
Bydliště : Od března 2010 kontakt pouze přes mail: quidovanrijn@yahoo.com
Na +T+ od : 30. 11. 06

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   16.01.07 10:46

Mě to řešení jednoho faráře, kterého vzpomínáš připadá jako podbízení se na "kulturním poli". Mládež do kostela tedy chodí - chodí jako na rockový koncert. A to se mi nezdá být dobré. Chápej, i když je tam takto ten farář přitáhne, je v tom kostele za okolností rockové "produkce" zatahována do mystéria mše stopa inferna (v tom rocku).
Mohl by (ten farář) volit jiný přístup jak přitáhnout lidi a mládež do kostela - totiž zajímat se o své farníky, navštívit je v rodinách, popovídat si s nimi o světě a jejich i svých starostech, prostě žít s nimi a mezi nimi. To je ovšem daleko náročnější - ovšem služba Kristu je náročná, s tím se musí počítat. Je to opravdovější, než vyvěsit plakát, "dnes se koná rocková mše". Totiž, někoho může rocková mše naopak otravovat a od návštěvy kostela je odrazovat. Quido.
Návrat nahoru Goto down
Josef Ur
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   16.01.07 11:08

To je právě otázkou současné evangelizace na misijním území zvaném Čechy. Jak oslovit lidi, kteří se do kostela nehrnou a mají proti Církvi téměř apokalyptické předsudky. Přitom je spousta lidí dobré vůle, ale Krista jim nikdo pořádně nehlásá. Já sám se (pokorně řečeno:) snažím a snažím a tuším neuvěřitelnou duchovní poušť a spoušť v našem národě. ...Sad
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

Male Počet příspěvků : 10030
Na +T+ od : 29. 11. 06

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   16.01.07 11:24

Poděkujme v první řadě husitům a potom soudruhům....jak oslovit ty naše pohany? Tiažko....já sám si myslím, že evangelizace otevřená(hlásání Krista, spásy a misie) tady nemají šanci na úspěch, právě kvůli té spoušti, co o ní píše Josef.
Má šanci svědectví života? Aneb jak píše svatý Jakub "Víra beze skutků mrtvá jest" Ani to mnohdy nezabírá. Zvláště když pak slyšíte katolické mládežníky, kteří se snaží přesvědčit svět, že jsou docela obyčejní puberťáci. No to už je pak k pláči. Slova Kristova, že nás budou pro Něj nenávidět si asi moc k srdci neberou.
Opravdu nevím. Ale je vidět, že i přes naši nemohoucnost a bezradnost Hospodin opravdu stále posílá nové a nové konvertity(nemyslím halíkovce a jiné exoty). Přichází dost lidí, kteří hledají pevné základy, jasné slovo a Pravdu. Což mě naplňuje mírným optimismem:)

Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   16.01.07 11:38

Jenomže i hlásání Krista má mít křesťanskou formu. A co takhle hlásat
evangelium na nudapláži, tam se jistě také najdou ti lidé dobré vůle,
ne? Jelikož patřím do farnosti, kde salesiáni provádějí svůj experiment
s mládeží, tak mohu trochu hodnotit plody. Víra takovýchto mladých
"konvertitů" je většinou založena na "spolču", když dojde k přerušení
těchto vazeb, padají jako shnilé švestky, protože tam chybí hlubší
základ. Lidem nelze hlásat evangelium ani nekatolickým obsahem, ani
nekatolickou formou. Naopak, co mladí lidé, kteří mají neposedné a
dobrodružné srdce, chtějí, je, aby v Církvi našli něco jiného než v
říši knížete tohoto světa. Dobře si pamatuji, že když jsem jako čerstvý
konvertita, tehdy ještě kytarista v punkové kapele Lazy Daisy, přišel k
Terezičce v Kobylisích a doktor Remeš a jeho band spustili "rytmické"
písně, neměl jsem z toho dobrý pocit. (Řekněme, že už tehdy se ve mne
ozývalsensus catholicus.) A kromě toho, texty křesťanských bigbíťáků
jsou většinou dost debilní a člověka se špetkou vkusu odradí.

Víte, s čím já mám problém? Znám několik kluků, které katolicismus
láká, ale poslední co chtějí, jsou liberální homílie panlásce a
protestantský ritus za doprovodu imbecilního "Půjdeme spolu k lidem
všem" atp. Chtějí prostě katolickou církev, a to je jediná cesta k
evangelizaci. Bůh si své vyvolené ovečky zavolá.

Z duchovní pouště náš národ nevyvede žádný "křesťanský" big beat ani
kompromisy, ale pravá víry a biskupové a kněží, kteří jí hlásají vhod
či nevhod. A jelikož takových není, tak bloudíme pouští.

Člověk by řekl, že toho sociálního inženýrství bylo za posledních
čtyřicet let v Církvi dost a dost, ale jak vidno na Josefu Urbanovi,
někteří mají v kapsáři ještě spoustu "skvělých" plánů. Apage Satanas!
Návrat nahoru Goto down
Josef Ur
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   16.01.07 11:39

Iacobus Sprenger napsal:
Poděkujme v první řadě husitům a potom soudruhům....jak oslovit ty naše pohany? Tiažko....já sám si myslím, že evangelizace otevřená(hlásání Krista, spásy a misie) tady nemají šanci na úspěch, právě kvůli té spoušti, co o ní píše Josef.
Má šanci svědectví života? Aneb jak píše svatý Jakub "Víra beze skutků mrtvá jest" Ani to mnohdy nezabírá. Zvláště když pak slyšíte katolické mládežníky, kteří se snaží přesvědčit svět, že jsou docela obyčejní puberťáci. No to už je pak k pláči. Slova Kristova, že nás budou pro Něj nenávidět si asi moc k srdci neberou.
Opravdu nevím. Ale je vidět, že i přes naši nemohoucnost a bezradnost Hospodin opravdu stále posílá nové a nové konvertity(nemyslím halíkovce a jiné exoty). Přichází dost lidí, kteří hledají pevné základy, jasné slovo a Pravdu. Což mě naplňuje mírným optimismem:)

Zmínil jste "Halíkovce". V čem vlastně pater Tomáš dělá největší chybu? Já samozřejmě vím a cca více než 100 x jsem slyšel neurčený počet výtek Smile, ale kde je největší "halíkovecký" problém? (Odpověď "neslouží tridentskou mši sv." neberu, protože tu neslouží u nás 99,9 procent kněžíSmile
Děkuji.
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   16.01.07 11:42

Není katolík, to je prosté Wink

Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   16.01.07 11:43

To Josef Urban: Proboha člověče!!!! Jste schopen se držet tématu
alespoň po dobu jedné nano sekundy??! Nevím, co pijete na kuráž, ale
nedělá Vám to rozhodně dobře!alien
Návrat nahoru Goto down
Josef Ur
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   16.01.07 11:45

Martin Rafael napsal:
Jenomže i hlásání Krista má mít křesťanskou formu. A co takhle hlásat
evangelium na nudapláži, tam se jistě také najdou ti lidé dobré vůle,
ne? Jelikož patřím do farnosti, kde salesiáni provádějí svůj experiment
s mládeží, tak mohu trochu hodnotit plody. Víra takovýchto mladých
"konvertitů" je většinou založena na "spolču", když dojde k přerušení
těchto vazeb, padají jako shnilé švestky, protože tam chybí hlubší
základ. Lidem nelze hlásat evangelium ani nekatolickým obsahem, ani
nekatolickou formou. Naopak, co mladí lidé, kteří mají neposedné a
dobrodružné srdce, chtějí, je, aby v Církvi našli něco jiného než v
říši knížete tohoto světa. Dobře si pamatuji, že když jsem jako čerstvý
konvertita, tehdy ještě kytarista v punkové kapele Lazy Daisy, přišel k
Terezičce v Kobylisích a doktor Remeš a jeho band spustili "rytmické"
písně, neměl jsem z toho dobrý pocit. (Řekněme, že už tehdy se ve mne
ozývalsensus catholicus.) A kromě toho, texty křesťanských bigbíťáků
jsou většinou dost debilní a člověka se špetkou vkusu odradí.

Víte, s čím já mám problém? Znám několik kluků, které katolicismus
láká, ale poslední co chtějí, jsou liberální homílie panlásce a
protestantský ritus za doprovodu imbecilního "Půjdeme spolu k lidem
všem" atp. Chtějí prostě katolickou církev, a to je jediná cesta k
evangelizaci. Bůh si své vyvolené ovečky zavolá.

Z duchovní pouště náš národ nevyvede žádný "křesťanský" big beat ani
kompromisy, ale pravá víry a biskupové a kněží, kteří jí hlásají vhod
či nevhod. A jelikož takových není, tak bloudíme pouští.

Člověk by řekl, že toho sociálního inženýrství bylo za posledních
čtyřicet let v Církvi dost a dost, ale jak vidno na Josefu Urbanovi,
někteří mají v kapsáři ještě spoustu "skvělých" plánů. Apage Satanas!

"Skvělé plány" :-) Nemusíte mi tolik lichotit :-). Apage....
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   16.01.07 11:49

Josefe, tohle není chat!!!!! Jste schopen pochopit alespoň tuto skutečnost???

P.S.

Proč mezi smajlíky není obrázek holé zadnice?scratch
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

Iacobus Sprenger napsal:
Není katolík, to je prosté Wink

Krátké a výstižné. Mohu uvést příklad jednoho známého, který tam chodil do katechumenátu. Měl těsně před křtem - tehdy jsem mu řekl, že jako katolík nemůže žít s přítelkyní "na hromádce". Běžel se zeptat Halíka, jestli je to pravda a teprve poté Halík té skupině katechumenů řekl, že konkubinát pro katolíky možný není. Prostě "nepohodlné" věci nesděluje - mělkost, mělkost = počet odpadnutí takových "katolíků" je obrovský. Navíc mix s Jungem, zenovými meditacemi atd. asi také není to pravé.
Návrat nahoru Goto down
Josef Ur
Anonymní

Martin Rafael napsal:
To Josef Urban: Proboha člověče!!!! Jste schopen se držet tématu
alespoň po dobu jedné nano sekundy??! Nevím, co pijete na kuráž, ale
nedělá Vám to rozhodně dobře!alien

Piju vodu. S bubl. Nedělá mi to dobře. ....
A je otázka od tématu? Ale good. K mládeži nedotčené "Halíkovci"Smile...
Návrat nahoru Goto down
Josef Ur
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   16.01.07 11:50

D O B Ř E. Už M L Č Í M.

Howgh
Návrat nahoru Goto down
Quido van Rijn
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   16.01.07 12:07

Josef Urban napsal:
To je právě otázkou současné evangelizace na misijním území zvaném Čechy. Jak oslovit lidi, kteří se do kostela nehrnou a mají proti Církvi téměř apokalyptické předsudky. Přitom je spousta lidí dobré vůle, ale Krista jim nikdo pořádně nehlásá. Já sám se (pokorně řečeno:) snažím a snažím a tuším neuvěřitelnou duchovní poušť a spoušť v našem národě. ...Sad

No cesta tu je a viděl ji poslední dobou svého života i Jan Pavel II, který se jinak až moc podbízel (mládeži). Ta cesta se jmenuje náročnost. A já si myslím, a dodávám, že taky: mládež potřebuje jasné slovo, čisté učení, padni komu padni, a příklady života, které táhnou atd. Rozhodně nejsou na místě řeči JEN o lásce, protože pak se utopíme v sentimentu. Řeč musí být TAKÉ o spravedlnosti, o ukazatelích cesty, o tom, že je tu zcela reálná "alternativa" záhuby těla i duše atd. A taky by se měly mladým lidem doplnit morální zásady a říct jim, jaký je správný žebříček hodnot a jaké jednání je správné - protože chybí nejen víra mládeži, ale často i dobrá výchova. No práce je dost a rozhodně nestačí pozvat mladé do společenství bez nároků, trochu mluvit o víře, a pít u toho kafe a za týden zas, aniž se cokoli s těmi mladými (vnitřně) děje. Quido.
Návrat nahoru Goto down
Mr.Difficult
Svůdce maličkých
Svůdce maličkých

Počet příspěvků : 4135
Na +T+ od : 01. 12. 06

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   16.01.07 12:52

Mše není nástrojem evangelizace. O.

Josef Urban napsal:
Návrat nahoru Goto down
Josef Ur
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   17.01.07 12:32

Vyjdeme z teze, že mše sv. není nástrojem evangelizace. Jak ale oslovit lidi? Do rodin mnozí kněze nepustí, realita např. vesnic je jiná než velkých měst...
Návrat nahoru Goto down
Quido van Rijn
Aktivní uživatel
Aktivní uživatel

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   17.01.07 13:29

Josef Urban napsal:
Vyjdeme z teze, že mše sv. není nástrojem evangelizace. Jak ale oslovit lidi? Do rodin mnozí kněze nepustí, realita např. vesnic je jiná než velkých měst...

Jakkoli, nejlépe příkladem vlastního vzorného života a své rodiny, zájmu o lidi, které každý kolem sebe má - v zaměstnání, v sousedství, s přáteli atd.- Nesmí to být ovšem v rozporu s křesťanskými zásadami, mírou vkusu (osobně za vkusné nepovažuji chození od domu k domu alá Jehovisti) , nelze se vnucovat, protože tím se shazuješ atd. Je to složité a jde to pomalu.
Příliš nevěřím masovým akcím evangelizace stylem čím více lidí pohromadě, tím lépe. Může to přinést výsledky, ale spíše krátkodobé a víra není pevně zakotvena v srdci - bez dlouhodobější podpory. Může totiž víru předávat jen ten, kdo ji sám má, a to nejlépe osobně a příkladem, - to u masových akcí příliš nebývá.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   17.01.07 13:44

Já si myslím, že nejdůležitější je křesťansky žít. Když se někdo chová v souladu s učením, které vyznává, a toto učení je na základě schopnosti člověka poznat dobro a zlo, správné, pak má největší šanci, aby pro učení získával i ostatní. Představte si, že moje matka, matriková katolička je schopná prohlásit, že křesťanské učení je ze všeho nejlepší. Evidentně nahlédla jeho kvality. Důvodem, proč podle něho explicitně nežije, jsou určité vazby k minulosti, které se těžko trhají, přetrhnout je vyžaduje značné úsilí. Domnívám se, že jako katolického křesťana si má širší rodina váží, nicméně k následování Pána jim chybí jediné: přestat pochovávat své mrtvé, vzít na sebe svůj kříž a následovat. To už je věc složitější - v myšlenkách může člověk souhlasit, vydat se cestou skutků není snadné. I já takový byl - souhlasil jsem, ale jisté mravní nároky pro mne byly příliš těžké. Ale vytrval jsem, nevzdal jsem to a nyní vidím, že Pánovo jho netíží, že je naopak velmi příjemné. Chce to přestat pochovávat své mrtvé...
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   17.01.07 14:23

Já bych navrhoval hlasovat, jestli Jožku vykopnúť, či nikoliv.
Každý, kdo je pro vykopnutí, nechť mi napíše zprávu s předmětem ANO.
Každý, kdo je proti, ať nepíše nic a tiše se za Jožinka modlí.

Josef Ur
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   17.01.07 15:25

Iacobus Sprenger napsal:
Já bych navrhoval hlasovat, jestli Jožku vykopnúť, či nikoliv.
Každý, kdo je pro vykopnutí, nechť mi napíše zprávu s předmětem ANO.
Každý, kdo je proti, ať nepíše nic a tiše se za Jožinka modlí.

Toť velmi hluboká filosofická otázka.Smile Pokud tím myslíte mne, tak pak je zde otázka DůVODU. Smile Why? Je snaha po evangelizaci mládeže chybou? Je výrok, že "mše není místem pro evangelizaci" herezí?

Já klidně odejdu sám. Proč ne? Nebo si dám silencium:lol!:
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   17.01.07 15:43

Josefe, je mi jasné, že se královsky bavíte a víte moc dobře, že důvodem k vašemu vyřazení z evidence je něco zcela jiného. Něco, co je tak viditelné u všech neokatolíků. A sice absence disciplíny, pokory a hlavně neschopnost přijímat kritiku od lidí, kteří jsou podle vás naprosto jinde(ať už věkem, nebo vzděláním, nebo čímkoliv jiným). Neustálá neschopnost akceptovat autoritu(zvláště tu Martinovu) je taky jen mínus, který vás posílá do horoucích pekel Christnetu z výšin nebeských katolické diskuse.
Za kašpárky tu opravdu nebudem, takže si rozmyslete, jestli budete schopen chovat se korektně, nebo nás opustíte.
Všem se omlouvám za obtěžování těmito věcmi, ale myslím, že máte právo vidět a vědět vše, co se děje. Aby snad někdo neměl pocit, že bylo "Josefovi" ublíženo.

Josef Ur
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   17.01.07 15:53

Královsky se nebavím, snad kromě příspěvků v oblasti "hudba" Smile. Jinak mi jde skutečně o dobré věci. Budu se chovat kortektně. A především mlčet. Toto je zde poslední příspěvek. Minimálně na měsíc, možná i navždy Surprised).

Mějte se zde pěkně.

Pax.

Josef
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   17.01.07 16:03

Milý Josefe, divte se jakkoliv, ale zkuste pochopit, že některé vaše názory jsou neúnosné. Ty Skleněné kostely, Občanské instituty, Světla - to přenesu přes srdce, chápu, že názory se nemusí shodovat. Považovat však za českého vlastence sektáře Daniela Landu, to opravdu je nad moje síly. Ostatně, proč se domníváte, že Karel Kryl je český vlastenec a ten, kdo zpívá jeho písničky jím nutně musí být také? Daniel Landa je odporný gnostik...
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   17.01.07 16:10

Josef Urban napsal:
Královsky se nebavím, snad kromě příspěvků v oblasti "hudba" Smile.
Jinak mi jde skutečně o dobré věci. Budu se chovat kortektně. A
především mlčet. Toto je zde poslední příspěvek. Minimálně na měsíc,
možná i navždy Surprised).
Mějte se zde pěkně.
Pax.
Josef

Vaya con Dios, Honzo!
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content

PříspěvekPředmět: Re: Kterak osloviti mládežníky   

Návrat nahoru Goto down

Kterak osloviti mládežníky