+ + + T R A D I T I O + + +

Katolické fórum pro katolíky, ochránce nenarozeného života a všechny, pro které je Salus animarum opravdu suprema lex.

PříjemPříjem  PortálPortál  FAQFAQ  RegistraceRegistrace  Přihlášení  

Share | 

Svaté přijímání

Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Goto down 
AutorZpráva
bJ
Sodalitium pianum
Sodalitium pianum

Počet příspěvků : 1030
Na +T+ od : 10. 11. 09

PříspěvekPředmět: Svaté přijímání   26.12.10 11:49

Bavili jsme se s jedním NOM člověkem o svatém přijímání vícekrát za den.
Já jsem si myslel, že častější přijímání Těla Páně vícekrát než jednou za den není vhodné a že v historii Církve sv. bylo vždy praxí u věřících jít k sv. přijímání max. 1x denně.
On oponoval, že to bylo přesně naopak: "Lidi chodili od oltáře k oltáři a přijímali víckrát. Proto se zavedlo současné pravidlo max. 2x za den. Ale pokud je člověk na druhé mši, má jít i k přijímání aby mohl z Eucharistie čerpat milosti." Má pravdu?

Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

Male Počet příspěvků : 10029
Na +T+ od : 29. 11. 06

PříspěvekPředmět: Re: Svaté přijímání   26.12.10 12:48

Podle předpisů snad stále platí, že je možné jít maximálně třikrát za den.

bJ
Sodalitium pianum
Sodalitium pianum

Počet příspěvků : 1030
Na +T+ od : 10. 11. 09

PříspěvekPředmět: Re: Svaté přijímání   26.12.10 14:35

Podle nového CIC je to max. 2x (za určitých podmínek). Potřetí jen v nebezpečí smrti.

Mě by ale zajímalo jak to bylo dřív - jestli opravdu chodili věřící mnohokrát denně. Já jsem měl za to, že bujel opačný extrém - že přijímali jen několikrát ročně, až sv. Pius X. se zasadil o časté (každodenní) sv. přijímání.

Ptám se proto, že jsem kdesi četl, že se smí chodit ke sv. přijímání jen 1x denně a častější přijímání výsledkem pojetí mše jako hostiny, tedy je to modernistická praxe.
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

PříspěvekPředmět: Re: Svaté přijímání   26.12.10 15:22

Otazka je, co je mineno tim "driv".
Treba ve Francii bujela praxe semijansenismu, kdy clovek opravdu chodil s bidou jednou za rok. Duvodem byl prave pretrvavajici jansenisticky pristup ke svatostem.
V baroku se prijimalo urcite docela casto, protoze i ke svate zpovedi se chodilo dost casto. Zase bylo pravidlem, ze k Prijimani chodili jen cerstve vyzpovidani.
Stredovek byl dobou rozkvetu Christianitas, takze k Prijimani se chodilo zridka(vedomi vlastni nedostatecnosti), ale jednou za rok jiste.
Pokud se vyskytovaly nejake az poverecne praktiky, kdy se chodilo od oltare k oltari, urcite to nebyla vseobecne rozsirena praxe.
Něco by se naslo v Zakovi, ale nemam ho momentalne po ruce.

Michal Kretschmer
Admin
Admin

Male Počet příspěvků : 3366
Věk : 73
Na +T+ od : 06. 12. 06

PříspěvekPředmět: Re: Svaté přijímání   26.12.10 19:56

bratrJan napsal:
Podle nového CIC je to max. 2x (za určitých podmínek). Potřetí jen v nebezpečí smrti.

Mě by ale zajímalo jak to bylo dřív - jestli opravdu chodili věřící mnohokrát denně. Já jsem měl za to, že bujel opačný extrém - že přijímali jen několikrát ročně, až sv. Pius X. se zasadil o časté (každodenní) sv. přijímání.

Ptám se proto, že jsem kdesi četl, že se smí chodit ke sv. přijímání jen 1x denně a častější přijímání výsledkem pojetí mše jako hostiny, tedy je to modernistická praxe.

Každodnní svaté přijímání byla starokřesťanská praxe, i když patrně tak nečinili všichni tehdější křesťané. Dosvědčuje ji Tertullian a sv. Cyprián. hermův Pastýř zmiňuje středy a pátky jako dny přijímání. Sv. Ambrož vyzývá k dennímu svatému přijímání. Ale později tato praxe je pozvolna opuštěna, alespoň místy. Proto přišly potíé předpisy povinně přijímat třikrát resp. aspoň jednou v roce.

Nový CIC v can. 917 povoluje druhé svaté přijímání jen při účasti na mši svaté, a také jako viaticum, které trvá-li nebezpečí smrti, smí být podáváno jen jedenkrát denně (can 920 §3).

Myslím, že přijímání při druhé účasti na mši sv. má jisté známky modernistické praxe, díval jsem se teď do článku v Kirchenlexikon (z roku 1884), ale nic jsem tam nenašel o dvojím přijímání při mši sv.

Co mi není ale jasné, je, co se v těch omezeních rozumí dnem - je to kalendářní den nebo liturgický den, kdy se někdy slaví mše sv. také v předvečer svátku?
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Svaté přijímání   12.04.12 9:37

V době nám známé a historicky blízké se chodilo ke svatému přijímání jednou denně. Den pak byla doba od půlnoci do půlnoci. Mše bývaly jen ráno, v neděli a svátek dopoledne, zádušní mše také někdy bývaly dopoledne. V 50. letech se začal původní eucharistický půst od půlnoci postupně zkracovat až na současnou jednu hodinu. Viatikum bylo vždy možné přijmout kdykoli (i jako již druhé přijímání toho dne, nebo bez zachování postu). Jak to kde přesně bylo někdy ve třetím století nikdo nezjistí a jsou to zcela bezpředmětné úvahy. Těžko si však představit, že by v ranných křesťanských dobách někdo přijímal více než jednou denně.
Na premonstrátských panstvích v západních Čechách v 18. stol. se chodilo ke svatému přijímání houfně (prakticky celá farnost v jednu neděli - např. 400 komunikantů) zhruba 5 až 6 krát ročně v souvislosti s určitými svátky. Pod vlivem jansenismu se v 19. st. leckde začalo přijímat jen velmi omezeně, vždy však alespoň jednou ročně. Zmíněná panství tepelských premonstrátů tímto zasažena téměř nebyla, což se však nedá říci např. o premonstrátech strahovských.
Až do sv. Pia X. se přijímalo (i v klášteřích) občas, třeba jednou měsíčně nebo týdně, vždy jen nedlouho po zpovědi. Prvokomunikanti byli děti minimálně 12 leté. Pokud byly mladší, muselo se zdůraznit, že se jim to mimořádně povoluje. Po Piovi X. se začalo přijímat i denně, ale bylo to jen pro ty, kdo vedli opravdu zbožný život a chodí často (týdně) ke zpovědi.
Svaté přijímání se hlavně v souvislosti s denním přijímáním začalo často podávat při mši svaté, zatímco dříve se téměř výlučně podávalo mimo mši, což bylo chápáno podobně jako kázání jako samostatný bohoslužebný úkon. Popravdě řečeno, naši předkové by se hodně divili, že dnes na svaté přijímání i kázání hledíme jako na součást mše sv. Na tomto vývoji však pokud není podložen scestnými naukami, nemusí být ještě nic negativního.
Pius XII. (jen tak po paměti nepovim kdy a v kterém dokumentu) jasně a dost ostře vystoupil proti tomu, aby mše byla chápána a nazývána hostina, a aby sv. přijímání bylo považováno za jednu z podstatných a nezbytných součástí mše (narozdíl od obětování a proměňování, jimiž se uskutčňuje podstata mše jako oběti).
Nepovim přesně kdy, ale mohlo to být na konci šedesátých let, kdy bylo dovoleno druhé svaté přijímání, jestliže je někdo přítomen na celé mši. Vedlo k tomu přímo bludně posunuté chápání mše jako především hostiny. Prosazení pohledu na mši jako na hostinu, bylo ideologicky podkládáno liturgickou archeologií a odvoláváním se na údajné praktiky prvotní církve. Kdo si to pamatuje, tak určitě potvrdí, že v druhé polovině 60. let ve většině kostelů probíhala masivní ideologická masáž, pravidelným čtením různých směrnic a vůbec všeho, co tvrdilo, že se lecos změní a pak to bude skvělé, protože to zatím bylo vlastně špatně.
Dnešní situace:
1/ Pokud někdo za stanovených podmínek zbožně přijímá dvakrát denně a vděčně čerpá milosti, které mu církev dovolením druhého přijímání poskytuje, je vše v pořádku.
2/ Pokud někdo přijímá podruhé, protože to považuje za nezbytnou součást své účasti na mši - hostině, jíž by se plně neúčastnil bez přijímání, staví se mimo rámec katolické víry a je ho potřeba vzít u huby a umravnit, neboť se snaží účastnit katolické mše a sv. přijímání, aniž by měl v této věci katolickou víru.
Návrat nahoru Goto down
Irenej
Sodalitium pianum
Sodalitium pianum

Male Počet příspěvků : 683
Na +T+ od : 12. 02. 07

PříspěvekPředmět: Re: Svaté přijímání   12.04.12 11:20

Hezky napsáno. Wink
Návrat nahoru Goto down
bismarck
Admin
Admin

Male Počet příspěvků : 477
Věk : 33
Na +T+ od : 01. 07. 11

PříspěvekPředmět: Re: Svaté přijímání   12.04.12 14:10

Ano, pod toto se podepíšu.

Kdo přijímá (jedno jestli poprvé nebo podruhé za den) tak jak je napsáno v bodě 2, jí a pije sám sobě odsouzení.

Ad mortem festinamus peccare desistamus.
Návrat nahoru Goto down
René Václavek
Obecní drbna
Obecní drbna

Male Počet příspěvků : 2772
Věk : 57
Na +T+ od : 19. 04. 07

PříspěvekPředmět: Re: Svaté přijímání   13.04.12 15:54

Přijímat vícekrát za den je výplod těch, co ve mši vedí večeři. Není důvod přijímat vícekrát, natožpak bez rozmyslu automaticky při každé mši.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Svaté přijímání   13.04.12 20:54

Zdravím mám dotaz. Mám část rodiny na Slovensku a strávil jsem tam nemalou část svého života. No a ve venkovských farnostech na vých. slovensku to funguje tak, že lidé chodí na příjímání opravdu pokaždé když jsou na mši sv. Problém je ten, že(a nepochopil jsem proč) je tam jakési nepsané pravidlo, že se zpovídá 1x měsíčně a víc ani náhodou. V praxi to vypadá tak, že se sjedou 2 faráři z okolních vesnic+ farář místní, vyzpovídají celou vesnici během jednoho dne v prvním týdnu v měsíci, kdy se zpovídá 12 hodin denně a stojí se řada až ven před kostel, a pak měsíc nic. Jen ve městech se můžete ve velkých kostelech vyzpovídat i uprostřed měsíce.
No a já se ptám, může člověk co má absolutně nulové znalosti katechizmu a taky se podle toho chová nezhřešit měsíc a takto prakticky celý život?
Je sice pravda že na konci měsíce jde k příjímání tak polovina lidí(což se nedá říct o čechách, já když jsem na novus ordo mši tak z celého kostela jsem asi jediný co nejde na příjímání a přitom jsem jen jednou za poslední rok viděl člověka co se zpovídal), ale i tak je to síla.
Návrat nahoru Goto down
JL
Trady
Trady

Počet příspěvků : 1856
Na +T+ od : 06. 06. 08

PříspěvekPředmět: Re: Svaté přijímání   13.04.12 23:12

Jen těžký hřích je překážkou k přijetí Těla Kristova.

Lze měsíc žít bez těžkého hříchu, nebo uvědomnění si něčeho z dávné minulosti.

Jenže těžký hřích je také pokud provedu něco, u čeho něco nevím, zda-li je to hřích - byť nekonečně malý, nebo není. Toto je největší ďáblova lest a jediná obrana je naprosto nepochybovat o žádném svém rozhodnutí a brát to v dobré víře jako řízení Boží.

Příliš častá zpověď naopak vede k tomu, že člověk se "nemá z čeho" zpovídat.

Mám teď totiž takový "půst" ode mše sv., že o tom můžu mluvit zasvěceně. Předtím mi to nedošlo. Takovej informační kanál, to se jen tak nevidí. Takže i to poustevničení k něčemu dobré je. Ale dobrovolně v něm teda nejsu.

Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Svaté přijímání   14.04.12 8:24

Před víc jak dvaceti lety, když se otevřeli hranice, tak jsem nadšeně zíral, jak úplně všichní Bavorácí chodí ke sv. přijímání. Pak nadšení vystřídala hrůza, když jsem zjistil, že se nikdy nezpovídají, ani jednou za rok ne. Ještě větší šok pak byl, když jsem zjistil, že když už se tam někdo zpovídá, tak je to jak rozhoror u psychologa, se svátostí nic moc společného. Asi to v Bavorsku neni všude stejné, ale tak jsem to tehdy viděl.
A k tomu východnímu Slovensku, tam jde asi o to, že páni faráři si vymysleli, jak si to co nejvíc usnadnit.
Návrat nahoru Goto down
bismarck
Admin
Admin

PříspěvekPředmět: Re: Svaté přijímání   14.04.12 15:05

Trochu off-topic:

Víte někdo jak je to s platností zpovědi v jazyce, kterému zpovědník nerozumí?

Slyšel jsem, že když není jiná možnost, lze se např. anglickému knězi zpovídat česky a dostat podmínečné rozhřešení s tím že je třeba po návratu do rodné země jít ke zpovědi znovu za celé to období, řešila to kamarádka jako au-pair v Anglii. Neuměla anglicky natolik, aby se kvalitně vyzpovídala.

Z toho plyne druhá otázka - když cizí jazyk znám aspoň malinko, je lepší si zpověď připravit třeba písemně za pomoci google překladače, nebo se zpovídat česky?

Návrat nahoru Goto down
Michal Kretschmer
Admin
Admin

Male Počet příspěvků : 3366
Věk : 73
Na +T+ od : 06. 12. 06

PříspěvekPředmět: Re: Svaté přijímání   14.04.12 17:27

Jako upřednostňovaná možnost připravit si v jazyce zpovědníka (nelze-li nalézt jiného) své hříchy s pomocí ssvých chabých znalostí a/nebo překladače.

Druhá je pak užití tlumočníka, který je pak mlčenlivostí vázán stejně jako zpovídající kněz.
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Svaté přijímání   14.04.12 20:16

Co si vše připravit latinsky a tak zjistit, jak moc se v jazyce církve plácá dotyčný kněz?
Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Svaté přijímání   14.04.12 20:18

Našel kdysi po dědovi papír po dědovi, který popisoval hříchy ke zpovědi česko-německy. Pokud naleznu, přepíšu.
Návrat nahoru Goto down
bismarck
Admin
Admin

PříspěvekPředmět: Re: Svaté přijímání   14.04.12 21:12

Michal Kretschmer - Děkuji!

Tomáš Plocek - myslím že by efektem by bylo zmatení významu.. překládat si z češtiny do latiny, aby si kněz musel překládat z latiny třeba do němčiny.. :-D

Návrat nahoru Goto down
Anonymní
Anonymní

PříspěvekPředmět: Re: Svaté přijímání   15.04.12 3:00

Bismarku, já si hlavně myslím, že latina je univerzálním jazykem církve, který kněží nemohou neovládat.
Návrat nahoru Goto down
Jakub
Gründer
Gründer

PříspěvekPředmět: Re: Svaté přijímání   15.04.12 7:15

Taková naivita...

Ave
Sodalitium pianum
Sodalitium pianum

Počet příspěvků : 561
Na +T+ od : 26. 10. 09

PříspěvekPředmět: Re: Svaté přijímání   15.04.12 9:15

Dnes latinu, jak by měli, bohužel neovládají ani kněží z tradičních bratrstev, natož pak z NOM struktur.
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content

PříspěvekPředmět: Re: Svaté přijímání   

Návrat nahoru Goto down

Svaté přijímání
Zobrazit předchozí téma Zobrazit následující téma Návrat nahoru 
Strana 1 z 1

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
+ + + T R A D I T I O + + +  :: Apologie víry a Církve-
Přejdi na: